Ostatni raport

historia
Aluś

| 2018-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Pan minister Beck internowany w Rumunii pisze spowiedź swojego życia politycznego. Jak to w tego typu przemyśleniach, winni są wszyscy naokoło, tylko nie autor, który tak się przecież starał.
Główny sprawca jednej z największych klęsk narodowych, do końca nie zrozumiał politycznej gry toczącej się w 1938/1939.
Szef rumuńskiej dyplomacji Nicolae Petrescu-Comnen: „Pułkownik Beck: cóż to za dziwna osobistość! Ambitny i mściwy tak dalece, iż gotów jest narazić nie tylko własną karierę, lecz nawet losy swego kraju. Beck działa zwykle wbrew logice i wbrew oczywistym interesom swego kraju, przyjmując, iż osoby i sprawy ustawia wedle swych życzeń, zbyt często pozostających jedynie kaprysami i niczym więcej".
Co zrobił Józef Beck:

1. Wprowadził Polskę do wojny jako pierwszą.
2. Oparł się na sojuszu z Anglią i Francją.
3. Całkowicie zignorował zagrożenie sowieckie, swoją polityczną grę prowadził tak, jakby ZSRR nie istniał.
4. Wpakował Polskę w wojnę na dwa fronty: z Niemcami i ZSRR...

Adrian F | 2016-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2016

Trudno mi ocenić tę książkę. Jako coś w rodzaju pamiętnika i źródło wiedzy o tamtym okresie z pierwszej ręki, chyba najlepsza pozycja. Trudno sobie wyobrazić kogoś, kto był bliżej tamtejszych wydarzeń niż autor tej pozycji. Z drugiej jednak strony osobiście bardzo go nie lubię, dał on wyraz w swoich wspomnieniach jaki jest małostkowy. Jego zachwyty nad tym, że sam Piłsudski przy wszystkich tytułuje go per Panie Ministrze wydaje się szczytem ambicji Becka. Bardziej dba o takie rzeczy niż o rzeczywiste dobro swojego kraju. Oceniając jednak samą książkę a nie jej autora muszę przyznać, że jest całkiem nieźle.