Generał Anders. Życie i chwała

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Z archiwum emigracji". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
978-83-60464-55-7
historia
Krzysiek W

Książką „Generał Anders. Życie i chwała” Instytut Pamięci Narodowej inauguruje nową serię wydawniczą „Z archiwum emigracji”. Publikacje powstałe na obczyźnie w latach powojennych – z oczywistych przyczyn na ogół nieznane Polakom żyjącym w warunkach dyktatury komunistycznej w kraju – powinny być dziś ponownie przypomniane, stanowią bowiem bardzo ważną część polskiego dorobku historiograficznego i kulturalnego. Książką tą chcemy także wpisać się w obchody Roku Generała Władysława Andersa, którego postać symbolizuje całe pokolenie walczące o niepodległość kraju i integruje wychodźstwo rozproszone po wszystkich kontynentach.

Witold Lisek | 2014-01-12
Na półkach: Przeczytane, Audiobook, 2014
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Zbiór tekstów, wspomnień i fragmentów utworów literackich o generale Władysławie Andersie. Nie jest to zbyt obiektywna ocena, ponieważ zawiera opisy wyłącznie zwolenników generała. Nie ma w niej uwag osób, które miały inne zdanie lub spierały się z nim, a to pozwoliłoby jeszcze lepiej poznać tę nietuzinkową postać. A jak wiadomo w rządzie londyńskim ścierały się różne koncepcje dotyczące Polski, stosunku do Sowietów, przyszłego ustroju.
Książkę Hemara najlepiej przeczytać jako uzupełnienie do innej lektury nt. Andersa.

Optimus | 2013-11-05
Na półkach: Przeczytane, 2013

Parę rzeczy zostanie m.i. wzmianka o szoku studentów Lwowa patrzących na mapę granic po Jałcie. Dla mnie mocny moment.

Wydma | 2016-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2016