Generał Anders. Życie i chwała

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Z archiwum emigracji". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
978-83-60464-55-7
historia
Krzysiek W

Książką „Generał Anders. Życie i chwała” Instytut Pamięci Narodowej inauguruje nową serię wydawniczą „Z archiwum emigracji”. Publikacje powstałe na obczyźnie w latach powojennych – z oczywistych przyczyn na ogół nieznane Polakom żyjącym w warunkach dyktatury komunistycznej w kraju – powinny być dziś ponownie przypomniane, stanowią bowiem bardzo ważną część polskiego dorobku historiograficznego i kulturalnego. Książką tą chcemy także wpisać się w obchody Roku Generała Władysława Andersa, którego postać symbolizuje całe pokolenie walczące o niepodległość kraju i integruje wychodźstwo rozproszone po wszystkich kontynentach.

Witold Lisek | 2014-01-12
Na półkach: Przeczytane, Audiobook, 2014
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Zbiór tekstów, wspomnień i fragmentów utworów literackich o generale Władysławie Andersie. Nie jest to zbyt obiektywna ocena, ponieważ zawiera opisy wyłącznie zwolenników generała. Nie ma w niej uwag osób, które miały inne zdanie lub spierały się z nim, a to pozwoliłoby jeszcze lepiej poznać tę nietuzinkową postać. A jak wiadomo w rządzie londyńskim ścierały się różne koncepcje dotyczące Polski, stosunku do Sowietów, przyszłego ustroju.
Książkę Hemara najlepiej przeczytać jako uzupełnienie do innej lektury nt. Andersa.

| 2013-11-05
Na półkach: Przeczytane, 2013

Parę rzeczy zostanie m.i. wzmianka o szoku studentów Lwowa patrzących na mapę granic po Jałcie. Dla mnie mocny moment.

Bluszczokrzew | 2017-05-23
Przeczytana: 23 maja 2017

Od początku wiadomo, że ma to być pomnik wystawiony Andersowi, a więc jednostronność ujęcia jest tu zamierzona i można ją wybaczyć. Problemem jest słabość roboty redakcyjnej ze strony Hemara. Książka zbiera różne wspomnienia i fragmenty na temat Andersa. Część z nich jest naprawdę interesująca (np. wywiad). Niestety w drugiej części książki następuje ciąg mów, listów pamiątkowych, laudacji i kazań, które nie tylko są nudne, ale są nie niosącą wiele treści retoryką.

W efekcie otrzymujemy dość wyrywkowy, pełen luk obraz Andersa, posklejany z bardzo nierównego materiału. Właściwie jest to pozycja do przeglądania, na marginesie innej, pełniejszej pracy

Wydma | 2016-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2016