Moja klasyczna paranoja

Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7414-845-0
Berlin, Polska, muzyka
Pistacia

Oto Steffen Möller, jakiego nie znacie! Filozof, muzykolog, meloman. Od wczesnej młodości Steffen Möller należy do około pięciu procent wszystkich słuchaczy poniżej osiemdziesiątego roku życia, którzy określają się jako fani muzyki poważnej. Fan klasyki jest kimś w rodzaju heretyka pośród wiernych. Na imprezach nie potrafi porozmawiać o najnowszych przebojach, a na wycieczkach szkolnych jego kasety Mozarta i Brucknera są wyśmiewane nawet przez kierowcę autokaru. Nic dziwnego, że autor w końcu stał się hipokrytą, oświadczając: „Jestem fanem Queen...". Dziś Steffen Möller wszczyna śledztwo: jak doszło do tego, że jest wielbicielem tak „dziwacznej" muzyki? Od czego zależy gust muzyczny? Od rodziców, genów czy charakteru? Przy okazji opowiada o swojej pierwszej i drugiej miłości w Wuppertalu, o studiach w Berlinie oraz emigracji do Polski. Nie unika odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak nagle zakończyła się jego kariera medialna w naszym kraju. Autor opisuje nieznaną grupę społeczną sympatycznych dziwolągów i zakamuflowanych szaleńców. To oni, urzędnicy bankowi, sprzedawcy, nauczyciele, księża, są prawdziwymi bohaterami tej autobiografii.

[opis wydawcy]

Maryśka | 2012-06-27
Przeczytana: 29 czerwca 2012

W tej książce poznajemy Steffena, jakiego do tej pory nie znaliśmy. Satyryk próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd znalazło się w nim zamiłowanie do muzyki klasycznej, którą ukochał sobie mając zaledwie 13 lat. Opowiada czytelnikowi o swoim życiu w Wuppertalu, studiach w Berlinie i latach spędzonych w Polsce. Wie, że o jego muzycznych gustach nie mogła przesądzić płytoteka rodziców, nauka gry na pianinie i kontrabasie, występy w Teatrze Oporu czy prawa półkula mózgu. Razem z czytelnikiem szuka tej "pierwszej przyczyny" iwyciąga wnioski Książka jest swego rodzaju biografią. Poznajemy Steffena jako wrażliwego i inteligentnego człowieka-filozofa o szerokich horyzontach myślowych, a także człowieka posiadającego wysokie walory estetyczne. Człowieka otwartego na świat i ludzi. Zgrabna forma i przystępna treść książki sprawiają, że czyta się ją z przyjemnością. Polecam każdemu.

Isabelle | 2013-05-22
Przeczytana: 2009 rok

Posiadam niemieckie wydanie "Vita Classica.Bekenntnisse eines Andershörenden." Okazalo sie,ze ja równiez naleze do grupy, która slucha innej muzyki niz wiekszosc. Ciekawie napisana, filozoficzna opowiesc o muzyce, i o roli jaka odegrala ona w zyciu autora.

Olimpia | 2016-10-25
Piotr | 2016-08-10