Berlin-Warszawa Express. Pociąg do Polski

literatura podróżnicza
9788324519644
Jacek Stanaszek
Polska Niemcy Polacy

Steffen Möller jest obecnie postacią trochę zapomnianą. Był bardzo popularny w Polsce w pierwszej dekadzie XXI w., kiedy to występował w polskiej telnoweli „M jak Miłość”, a także w wielu programach rozrywkowych promujących integrację Polski w Europie. Napisał nawet parę książek.

Omawiana pozycja stanowi opis podróży autora z Berlina do Warszawy. W trakcie jazdy bohater...

To druga, po "Polska da się lubić" książka autora, którą przeczytałem. Jako miłośnik komunikacji natrafiłem na nią przez tytuł. Poszukiwałem w bibliotecznym katalogu czegoś z pociągiem.
Forma narracji w postaci podziału na etapy podróży i wplatanie do nich rozmaitych skojarzeń ciekawa. Pewne porównawcze dane statystyczne (oprocentowanie lokat) już nieaktualne, ale to...

Całkiem trafne spostrzeżenia Niemca na Polaków i Niemców.

"Berlin-Warszawa Express" trafił w moje ręce przez przypadek i postanowiłam go przeczytać. Miałam akurat ochotę na lekką i niewymagającą lekturę, a znany mi z programu "Europa da się lubić" Steffen Moller wydawał mi się autorem, który właśnie w takim lekkim stylu pisze.
Od początku rzuciło mi się w oczy, że jest to książka skierowana głównie do niemieckich czytelników....

Kocham Steffena! ;-) książka pełna ciekawostek, pisana fajnym językiem, polecam :)

Steffen Möller to znany z poczucia humoru, sympatyczny Niemiec z programu „ Europa da się lubić”. Jego książka „Berlin- Warszawa Express. Pociąg do Polski” to pełen humoru zapis podróży autora pociągiem na trasie Berlin – Warszawa. Opowiada o Polakach i Niemcach w sposób ciepły i serdeczny. Książka jest swego rodzaju polemiką z stereotypami, które przez wiele lat...

O ile pierwsza książka Steffena „Polska da się Lubic” była dobra, to druga „Berlin-Warszawa Express. Pociąg do Polski” jest po prostu bardzo dobra! Niebywały, często subtelny a czasami mniej subtelny humor, multum bardzo trafnych obserwacji, niesamowite informacje historyczno-encyklopedyczne o Polsce, którymi nawet typowy Polak może być zaskoczony. Tym razem mamy różne...

A niby to tylko podróż pociągiem, no wprawdzie sześciogodzinna i cóż w tym fajnego ? A jednak autor dostarcza nam sporo ciekawostek takich obyczajowych, jak i kulturalnych dzieli się własnymi spostrzeżeniami, które są świetnie opisane ...jakże inny punkt widzenia podróży ;)

I pośmiać się można (inteligentnie!), i fuknąć (ostro), i zadziwić się (całkiem), i zapomnieć (o bożym świecie). Bardzo dobre!

Na półkach: , , , ,

Czytałam książkę po niemiecku mam nadzieję ze nie robi to dużej różnicy. Dorwałam ją między mlekiem i jajkami w Kauflandzie za 3 ojro.
Lubię takie opowieści, które pokazują że nie tylko ja widzę co w Niemcach a Niemcy w nas :)
Zabawna, miejscami nawet bardzo :) Teraz książka leci do Szwajcarii do mojego kumpla, który powoli uczy się polskiego :) Co jest dla mnie lekką egzotyką.

• 2013
  • 2018