Na północ od Moskwy

W siewiernom kraju
8320707994
Moskwa, ZSRR, esej
Witold Lisek

Jerga, Wielki Ustiug, Solwyczegodsk, Pieczeńga, Kokszeńga - kolejne etapy niezwykłej podróży po Rosji północnej. Wspaniała przyroda puszczańska, ślady starodawnej kultury, unikalne relikty architektury wielkich ongiś miast to przedmiot fascynacji autora książki - wybitnego uczonego, przyrodnika i alpinisty.

[Iskry, 1985]

książek: 1900
Gosia | 2015-11-25
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 listopada 2015

Daleka północ Rosji - ciekawe i tajemnicze miejsca i nazwy, życzliwi ludzie, wiele wieków historii, dzika przyroda.
Aleksander Kuzniecow tak napisał swoją relację, że możemy poczuć jego fascynację tym regionem kraju, jego uwielbienie dla tradycji, zabytków, obrzędów, próby nakłaniania ludzi do zachowania lub nawet odgrzedbania elementów kultury swego regionu.
Niestety autor w swej fascynacji zabytkami chyba posunął się za daleko, bo opisy momentami stawały się po prostu nużące - trudno żeby opisywać każdy kamień czy zdobienie.
Brakowało mi tu trochę relacji z samej podróży. No i drugi minus to fragmenty propagandy systemu komunistycznego. Nie było ich strasznie dużo, ale jednak były i zepsuły odbiór tej - w zamyśle autora - książki podróżniczej.

kawon1960 | 2014-03-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Podróże
Przeczytana: 20 marca 2014

Towarzysz A Kuzniecow aby wydać swą książkę musiał 50% swej publikacji musiał poświęcić hymnowi pochwalnemu dla komunizmu. 20% zawartości książki to to manifest człowieka niewierzącego wyśmiewającego się z pustych cerkwi . Pozostała część opowieści to dosyć ciekawe fakty z dziedziny historii tej części Rosji. Podsumowując - chyba istnieją w literaturze ciekawsze pozycje na ten temat.

KoKo | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016

Niewątpliwie książka przedstawia wartość historyczną, ale straszne nudy. Szkoda, bo lubię czytać o tych terenach.

Witold Lisek | 2010-08-25
Przeczytana: 01 listopada 2010