2 147
3 994
2 452
wokulski, łęcka, Rzecki
klasyka

Dla miłośników Warszawy powieść Prusa jest powieścią o stolicy, literackim przewodnikiem, z którym śladami Wokulskiego można odkrywać szczegóły wyglądu i życia ówczesnej stolicy. Dla innych powieścią społeczno-obyczajową podejmującą krytykę sytuacji w Polsce końca XIX wieku, powieścią o wielkich idealistach, a dla wielu czytelników po prostu utworem o wielkiej romantycznej miłości

Elina | 2011-02-01
Przeczytana: 04 marca 2012

Drogi molu książkowy,

Zapewnie niejednokrotnie słyszałeś o Bolesławie Prusie i jego powieści o tak niemodnym tytule, jak "Lalka". Prawdopodobnie przerabiałeś ją na jednej z wielu lekcji języka polskiego w szkole średniej. Może nawet byłeś odpytywany z treści? A już z całą pewnością pisałeś klasówkę, plan wydarzeń, czy charakterystykę postaci.
Dzisiaj jednak, choć na chwilę zapomnij o łączących "Lalkę" i karierę szkolną zależnościach. Zapomnij , że należy do wątpliwie zaszczytnego grona lektur szkolnych.
Stworzona została ona w zupełnie innym celu. Powstała dzięki osobie kochającej słowo pisane, by poruszyć rozumy i... serca.

A teraz usiądź wygodnie i posłuchaj mojej opowieści o miłości, namiętnościach, pieniądzach i... człowieku. Nie będzie to historia prosta i szczęśliwa. Ale prawdziwa, jak życie.

Skoncentruj się, bo przenosimy się o prawie dwieście lat w przeszłość. Są lata 50. XIX wieku. Zapewne stają Ci przed oczami eleganccy dżentelmeni i piękne damy, karoce, bale i...

PijanaPoMalinach | 2013-06-04
Przeczytana: 2003 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Za każdym razem, kiedy siadam przed monitorem, by napisać recenzję książki uważanej za arcydzieło, mam pewien problem. Wynika on przede wszystkim z faktu, że niewiele pozycji okrzykniętych mianem ponadczasowych powieści, z których powinniśmy uczyć się życia, faktycznie mi się podoba. Nie będę ukrywać, z „Lalką” jest podobnie. Wiem, jak dużo osób zachwyca się tym dziełem Prusa, argumentując, że to najpiękniejszy przewodnik po Warszawie, opowieść o miłości, itp, itd… Dla mnie znajomość z „Lalką” była dwumiesięcznym, toksycznym związkiem i cieszę się, że nareszcie się z niego uwolniłam.
Zasadniczo powieść ma dwoistą narrację. Większość rozdziałów to tradycyjna opowieść z trzecioosobowym narratorem, jednak mamy też do czynienia z (nie)miłym dodatkiem w postaci „Pamiętnika starego subiekta”, gdzie poznajemy przeszłość Ignacego Rzeckiego, będącego subiektem w sklepie głównego bohatera, jak i bieżące wydarzenia opowiedziane z jego perspektywy. Co kto lubi, ale ja w czasie lektury stron...

kajsa | 2014-04-22
Na półkach: Przeczytane w 2017
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

To powieść,która nigdy nie straci na aktualności,nigdy nie znudzi.
Czytana kolejny raz skłania ponownie do refleksji i zadumy nad konstrukcją tego świata i panującymi w nim relacjami międzyludzkimi.
Książka jest znakomitym studium wielkiej,romantycznej miłości,która została zniszczona i zadeptana eleganckimi pantofelkami zepsutej arystokratki.

Łokieć_Pana_D | 2016-07-10

Skierniewicki dworzec kolejowy. Stylowa ławeczka, peron pierwszy. Obok Wokulski, elegant. Pomnik niby, lecz opowiada jak żywy. Że do epoki nie pasował. Że ułożony, w biznesach konsekwentny, a bez rozsądku gdy o kobietę idzie. I jeszcze o Łęckiej, że miał słabość. Mówię mu, że to w każdej epoce się zdarza. I że go rozumiem, choć trochę oferma. Bo z kobietami to trzeba inaczej. Tak sobie słodzimy. Ja siedzę, on stoi. Osobowy z Koluszek przyjechał.
Nie zachwyciła mnie "Lalka" wtedy, gdy z lekturowego marszu czytałem. Zakorzeniła się później. Już nie tylko wzgardzone uczucie Stanisława ale całe tamto życie smakowałem. Starego subiekta pamiętnik, żydowskich spekulantów rozmowy. Epokę kunsztownie przez Prusa ożywioną. Magiczna jest skierniewicka ławeczka. Dla podróżnych w czasie.

Librarianka | 2010-07-10
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 1970 rok

Przepiękna książka. Wracam do niej od czasu do czasu i zawsze znajduję jeszcze jakiś "smaczek" lub coś ciekawego w przypisie. I ten żal, że Prus nie wyjaśnił wszystkiego i nie napisał dalszego ciągu...Nieraz mam ochotę zajrzeć pod obwolutę, a nuż coś tam znajdę...

Degamisz | 2014-04-18
Na półkach: Ulubione
Przeczytana: 02 września 2014

Kolejny raz z "Lalką" :)
Są książki do których się wraca. Pomimo, że to była to nakazana lektura szkolna. Książkę tę poleciła mi w liceum polonistka, do której zabrałem się jak pies do jeża na zasadzie "skoro nauczycielka poleca, to pewnie każe czytać bo w programie". Nic bardziej mylnego.
Mimo, że nie lubię prozy Prusa, nie trafia do mnie (a nie muszę lubić, nie ma nigdzie takiego obowiązku,że mam go uwielbiać) tak "Lalka" obok "Mistrza i Małgorzaty" i "Chłopów" to moim zdaniem najlepsza lektura liceum. I co tu dużo pisać - ta powieść to klasyka. Fenomenalnie wykreowany obraz tamtejszej Warszawy, wielowątkowość, bogactwo opisów a przede wszystkim rewelacyjnie opisane postaci i relacje międzyludzkie. A co do postaci - Łęcką najchętniej strzeliłbym w ten pusty łeb, irytowała mnie jak mało kto. Rzecki - rozczulający, trochę nieporadny życiowo idealista, ale niezwykle ciepła i pozytywna postać. A najlepiej Prusowi wyszedł ten dualizm osobowości Wokulskiego - z jednej strony niby...

ChicaDeAyer | 2013-08-22
Na półkach: Literatura europejska
Przeczytana: 2011 rok

Jedna z najpopularniejszych wśród licealistów i najbardziej lubianych lektur w Polsce. Powieść, na kartach której Romantyzm styka się z Pozytywizmem, miłość z filozofią, historia z nowoczesnością. Tu nawet narracja nie jest jednoznaczna, gdyż Prus zastosował aż trzy rodzaje prowadzenia wypowiedzi; podobnie jak otwarte zakończenie. Wielowątkowa i piękna w swej złożoności, uwidoczniającej się na wszelkich możliwych płaszczyznach.

Dominika | 2010-03-21
Na półkach: 2010 książki 52
Przeczytana: 21 marca 2010

Zanim zabrałam się na Lalkę sporo już o niej wiedziałam - ale jednak i tak mnie zaskoczyła. Chociaż to lektura, dużo wątków, bohaterów to połączenie tych elementów wyszło zaskakująco Prusowi. Zanim zaczęłam ją czytać wszyscy chwalili, mówili: będziesz wracać do tej książki. Mieli rację. Każdy bohater wydaje się być precyzyjnie dopracowaną budowlą (specyficzny styl mówienia, poglądów, gestykulacji czy sam wygląd), ale także umieszczone w tekście myśli, refleksje tegoż bohatera sprawiają, że w trakcie czytania sama mogłam wydać opinię na temat zachowań - krytykować czy też chwalić. Co poskutkowała istnym związaniem się z Lalką - jej bohaterami, problemami, wątkami. Nie było dnia, w którym nie myślałam o poglądach Wokulskiego czy Rzeckiego, ale także o kwestiach poruszanych na łamach książki. Prus w niezwykły sposób przedstawił koleje losu Wokulskiego i wątków pobocznych, ale oprócz tego podkreślił różnorodność refleksji, poglądów, sposobów patrzenia na świat.

Łukasz | 2015-02-13
Na półkach: 2015
Przeczytana: 13 lutego 2015

Gabaryty "Lalki" skutecznie odpychały mnie od tej lektury. Przecież coś, co jestem zobowiązany przeczytać będąc uczniem, będące do tego taką "cegłą", nie może wywrzeć na mnie pozytywnego wrażenia. Otóż owszem - może. Może nawet zachwycać.
Po ukazaniu się dzieła Bolesław Prus żałował, że nie nadał mu innego tytułu. Na szczęście "Lalka" została właśnie "Lalką" i pozostawia to czytelnikowi spore pole do popisu jeśli chodzi o interpretację. Zestawienie trzech formacji ideowych polskiego społeczeństwa niewątpliwie stanowi o sile tej powieści, jednak bez lalki w ogóle by jej nie było.

Monika | 2016-03-05
Na półkach: Posiadam

W szkole nie przebrnęłam, znudziła mnie śmiertelnie. Ale dałam jej drugą szansę i...olśnienie i...wracam do niej przynajmniej raz w roku. Jest tyle opracowań Lalki, że nawet nie podejmę próby mądrzenia się na ten temat. Napiszę czym jest Lalka dla mnie- a jest najukochańszą, najważniejszą powieścią. Jej bohaterowie są dla mnie tak realni, jakby żyli naprawdę, patrzę na Warszawę przez pryzmat tej książki (na marginesie bardzo polecam publikację Ludwika Grzeniewskiego Warszawa w Lalce Prusa). Dla mnie powieść nad powieściami!

Dawno temu w gazecie: 130 urodziny „Lalki”!

Dokładnie 29 września 1887 na łamach dziennika „Kurier Codzienny” został opublikowany pierwszy fragment „Lalki” Bolesława Prusa. Powieść ukazywała się w odcinkach aż do 24 maja 1889. Rok później nakładem wydawnictwa „Gebethner i Wolff” ukazała się publikacja książkowa. A reszta już jest historią, którą znamy wszyscy.

Powstanie komiks na podstawie „Zabić drozda“

„Zabić drozda”, pierwsza powieść Harper Lee, za którą otrzymała w 1961 roku Nagrodę Pulitzera doczeka się przetworzenia na komiks! Za adaptację odpowiedzialny jest Fred Fordham. Komiks ma ukazać się w listopadzie 2018 roku.