Książka Roku 2018

1 109
Ranger's Apprentice: Erak’s Ransom
John Flanagan, Zwiadowcy
Ag2S

Siódmy tom bestsellerowej serii Johna Flanagana, która sprzedała się na świecie w wielomilionowym nakładzie. Rozgrywający się niedługo po wydarzeniach opisanych w „Bitwie o Skandię”, „Okup za Eraka” jest chronologicznie wcześniejszy niż „Czarnoksiężnik z Północy” oraz „Oblężenie Macindaw”. Marzenie Willa wreszcie się spełniło. Po długiej, pełnej niebezpiecznych przygód nauce, otrzymał wreszcie...

Marzenie Willa wreszcie się spełniło. Po długiej, pełnej niebezpiecznych przygód nauce, otrzymał wreszcie odznakę królewskiego zwiadowcy... Araluen zawarł właśnie przymierze z wojowniczymi Skandianami, jednak pakt staje pod znakiem zapytania, gdy przywódca wojowników Północy znika, porwany przez tajemnicze pustynne plemię. Will, Halt, Gilan, Evanlyn, Horace i Svengal ruszają tropem Aridianów, aż na bezlitosną, spaloną słońcem pustynię. Od tego, czy uda im się uwolnić Eraka, zależy przyszłość Araluenu. Ale bezmierne, pozbawione życia piaski rządzą się własnymi prawami, a zasady, które obowiązują na ziemiach koczowników nie są tymi, których nauczył się Will... Obcy na obcej ziemi, bohaterowie muszą zmierzyć się nie tylko z porywaczami, ale stawić czoła burzom piaskowym i koszmarnemu gorącu, które przemieniło krainę Aridianów w piekło – piekło, w którym nic nie jest takie, jakim wydaje się na pierwszy rzut oka.

Nozomi | 2017-10-23
Przeczytana: 23 października 2017

Zgodnie z radami recenzentów po tomie czwartym zabrałam się za tom siódmy, żeby chronologia wydarzeń się zgadzała. I zaraz na początku jakbym w łeb dostała. Flanagan ożenił Halta! No jak on mógł mi to zrobić?! Oczywiście rozumiem wyjaśnienia, że to dlatego, żeby Halt nie czuł się samotny po ukończeniu nauki przez Willa. Ale naprawdę, ta cała lady Pauline w ogóle do niego nie pasuje! To, w jaki sposób kazała mu iść do fryzjera... Halt jako pantoflarz? Nie, nie i jeszcze raz nie! Postuluję, żeby się rozwiódł i ożenił z bardziej odpowiednią osobą! ^_^
W dalszym ciągu książki Flanagan ponownie mnie zaskoczył, tym razem pozytywnie. Postać Selethena okazała się urocza! Od razu wskoczył u mnie na trzecie miejsce, tuż za Haltem i Willem. Bardzo cenię u autorów umiejętność tworzenia przekonujących postaci drugoplanowych. Flanagan dowiódł, że jest w tym naprawdę dobry. Już Erak był niezły, ale Selethen jeszcze bardziej przypadł mi do gustu. Będzie mi go brakować (no chyba że jeszcze w...

filozof | 2016-10-13

Kolejna przygoda,kolejna książka,kolejna emocja,kolejna opinia.
Tym razem nasi dzielni bohaterowie udają się do Arydi, by tam przeżyć chyba najbardziej dramatyczną historię w swym życiu.
Przyznam,że autor mnie bardzo zaskoczył i udowodnił,że co jak co ale cykl mu się udał.

Arydia to piaski,pustynie,namioty Bedulini.Zakaz picia alkoholu i wiara w jednego Boga.Skąd my to znamy,owszem autor miał na uwadze Arabów.Tu jakoś zakamuflowanych pod inną nazwą :-)
A jak jeszcze wspomnę o wojownikach z zakrytą twarzą zwanych...Tualegowie.To już będzie bardziej niż jasne :-)

Ale nazwa to nazwa ważna treść.Już wspominałem,że przeżyją mroczną przygodę.Pojmani i czekający na śmierć.

Okup za Eraka,to według mnie książka wybitna.Świetna przygoda i momenty napięcia.Odkrycie zdrajcy.Wszystko to sprawia,że lektura daję mnóstwo radości.

veinylover | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

No wreszcie porządnie napisany tom od początku do końca. Dzieje się w nim tyle, co czasem w dwóch innych naraz. Daję 8 gwiazdek za zamkniętą opowieść w jednym tomie.
Pojawia nam się tu kolejna kultura i państwo wzorowane na kulturach naszego świata, tym razem wkraczamy w świat pustynnych Arabusów Beduinów zwanych tu Bedulinami, no i mniejsza z tym na ile to się zgrywa z rzeczywistą arabską kulturą i klimatem pustynnych cywilizacji - w każdym razie o to w tym wszystkim chodzi, by umieścić opowieść wlaśnie tam, a przy okazji ponauczać trochę czytelników odmienności, przekonać o istnieniu bardzo fajnych i bardzo wrednych Arabusów - nieźle to wyszło Flanaganowi, powieść toczy się wartko a my z napięciem śledzimy ją do samego końca, w którym typki, których nie lubimy dostają kopa w zadek od typków, których lubimy.
Oczywiście, o to chodzi w takiej powieści. Mamy piaski, burzę na pustyni, wielbłądy, ludy koczownicze, honor i brak honoru, walki, podstępy, gry dyplomatyczne, nagłe zmiany...

Paris | 2014-08-29

To już siódma część, a mi trudno uwierzyć, że autor nadal mnie zaskakuje i absolutnie pochłania mnie w swój ciekawy świat. Polecam całą serię.

Estera | 2016-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2016

"Okup za Eraka" jest to już siódmy tom serii "Zwiadowcy". Opowiada on historię jeszcze z czasów, gdy Will był uczniem Halta. Chronologicznie dzieje się ona przed "Czarnoksiężnikiem z północy", ale bardzo przyjemnie cofnąć się do "uczniowskich" czasów Willa. Lektura tej książki ogółem jest bardzo przyjemna. Czyta się szybko, książkę wręcz się połyka. Niezwykłe zwroty akcji, często bardzo dramatyczne, które powodują, że od lektury nie sposób się oderwać. Lecz mimo dramatyzmu wydarzeń, w książce jest również mnóstwo śmiesznych sytuacji. Jak wszystkie poprzednie książki z serii świetna i warta przeczytania. Gorąco polecam :)

Anemay | 2014-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Następna cudowna część, która nie szczędzi swoją zawartością przygód.

Jedyne co mnie w tej książce denerwowało to, to że akcja działa się wcześniej niż w części poprzedniej. Jako, że wszystkie książki z tej serii są mega wciągające to po prostu po skończeniu jednej - biorę drugą i czytam. Nie oglądam okładek, więc jakim zdziwieniem było, że coś nie gra. "Przecież Will już był pełnoprawnym zwiadowcą..." A potem szybki podgląd na okładkę i wszystko jasne!

Trzymająca w napięciu kolejna część Zwiadowców. Nie możesz tego przegapić! :)

Dorota | 2014-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nigdy bym nie przypuściła, że Halt hajtnie się z Paulin. Śwetny początek 7 części, cudowne rozwinięcie akcji i wspaniałe zakończenie. Podoba mi się w Zwiadowcach to, że bohaterowie potrafią (z trudem, ale potrafią) zapanować nad emocjami i strachem. Tutaj podobała mi się postawa Horace w momencie gdy Hassaun-kat, który miał dokonać egzekucji Halta i jego towrzyszy-popisywał się władaniem miecza; wówczas tak się zamchną, że wydawałoby się, że przebije mieczem młodego rycerza. Ten jednak ani drgnął. Patrzył Hassaunowi prosto w oczy uśmiechając doń. Swoim zachowaniem wzbudził zmieszanie wśród widzów i samego egzekutora. Taką postawą powinien się reprezentować każdy człowiek, niezależnie od sytuacji.

Co jest jeszcze pięknego w serii Zwiadowcy? Ta miłość Halta do Willa. Halt wychował go jak własnego syna, aż tu nagle czeladnik traci Wyrwija podczas burzy piaskowej. Chcąc go odnaleźć postanawia wyruszyć w całkiem obcy mu teren, by odzyskać przyjciela.
Halt martwi się o niego ale wie,...

Agata | 2014-07-30
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 lipca 2014

Szczerze mówiąc troszkę się zawiodłam na tej części. Miałam wrażenie, że idą i idą i idą i dojść nie mogą ;) Jak dla mnie za dużo tego chodzenia. Dopiero pod koniec zaczyna się prawdziwa akcja na jaką przystało w serii ''Zwiadowcy''. Muszę jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że było za dużo znaczących postaci w jednym miejscu: Will, Horace, Evanlyn, Halt, Gilian, Erak, Svengal. Z jednej strony było świetnie, bo same najlepsze postacie, ale z drugiej żadna nie mogła się jakoś tak wykazać, wybić... Był za duży tłok ;) Mimo wszystko polecam fanom serii.

Kasia | 2017-02-05
Na półkach: Przeczytane, John Flanagan

Po dłuższej przerwie dobrze było powrócić do świata zwiadowców. Tym razem bohaterowie musieli zmierzyć się z gorącymi piaskami pustyni. Nie zabrakło humoru, zaskoczenia (choć niektóre rzeczy dało się przewidzieć). Uwielbiam poprzednie części i ta też mnie nie zawiodła. Polecam!

Koralina | 2015-06-29
Przeczytana: 20 czerwca 2015

To moje siódme spotkanie ze „Zwiadowcami” i z pewnością nie ostatnie!

Każdy tom cyklu niezmiennie pozostawia uczucie niedosytu i zachęca do zatopienia się w kolejnej lekturze - pełnej zwrotów akcji i rozmaitych przygód głównych bohaterów: Willa, Halta, Gilana, Evanlyn, Horace’a. A są to postaci, których nie sposób nie polubić – w życiu bowiem, bez względu na okoliczności oraz czyhające niebezpieczeństwa, zawsze kierują się honorem, przyjaźnią, lojalnością i oddaniem…

Warto poznać ich losy!