Zwiadowcy. Okup za Eraka

Wydawnictwo: Jaguar
Ranger's Apprentice: Erak’s Ransom
John Flanagan, Zwiadowcy
Ag2S

Siódmy tom bestsellerowej serii Johna Flanagana, która sprzedała się na świecie w wielomilionowym nakładzie. Rozgrywający się niedługo po wydarzeniach opisanych w „Bitwie o Skandię”, „Okup za Eraka” jest chronologicznie wcześniejszy niż „Czarnoksiężnik z Północy” oraz „Oblężenie Macindaw”. Marzenie Willa wreszcie się spełniło. Po długiej, pełnej niebezpiecznych przygód nauce, otrzymał wreszcie...

Marzenie Willa wreszcie się spełniło. Po długiej, pełnej niebezpiecznych przygód nauce, otrzymał wreszcie odznakę królewskiego zwiadowcy... Araluen zawarł właśnie przymierze z wojowniczymi Skandianami, jednak pakt staje pod znakiem zapytania, gdy przywódca wojowników Północy znika, porwany przez tajemnicze pustynne plemię. Will, Halt, Gilan, Evanlyn, Horace i Svengal ruszają tropem Aridianów, aż na bezlitosną, spaloną słońcem pustynię. Od tego, czy uda im się uwolnić Eraka, zależy przyszłość Araluenu. Ale bezmierne, pozbawione życia piaski rządzą się własnymi prawami, a zasady, które obowiązują na ziemiach koczowników nie są tymi, których nauczył się Will... Obcy na obcej ziemi, bohaterowie muszą zmierzyć się nie tylko z porywaczami, ale stawić czoła burzom piaskowym i koszmarnemu gorącu, które przemieniło krainę Aridianów w piekło – piekło, w którym nic nie jest takie, jakim wydaje się na pierwszy rzut oka.

wiejskifilozof | 2016-10-13

Kolejna przygoda,kolejna książka,kolejna emocja,kolejna opinia.
Tym razem nasi dzielni bohaterowie udają się do Arydi, by tam przeżyć chyba najbardziej dramatyczną historię w swym życiu.
Przyznam,że autor mnie bardzo zaskoczył i udowodnił,że co jak co ale cykl mu się udał.

Arydia to piaski,pustynie,namioty Bedulini.Zakaz picia alkoholu i wiara w jednego Boga.Skąd my to znamy,owszem autor miał na uwadze Arabów.Tu jakoś zakamuflowanych pod inną nazwą :-)
A jak jeszcze wspomnę o wojownikach z zakrytą twarzą zwanych...Tualegowie.To już będzie bardziej niż jasne :-)

Ale nazwa to nazwa ważna treść.Już wspominałem,że przeżyją mroczną przygodę.Pojmani i czekający na śmierć.

Okup za Eraka,to według mnie książka wybitna.Świetna przygoda i momenty napięcia.Odkrycie zdrajcy.Wszystko to sprawia,że lektura daję mnóstwo radości.

Paris | 2014-08-29

To już siódma część, a mi trudno uwierzyć, że autor nadal mnie zaskakuje i absolutnie pochłania mnie w swój ciekawy świat. Polecam całą serię.

veinylover | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

No wreszcie porządnie napisany tom od początku do końca. Dzieje się w nim tyle, co czasem w dwóch innych naraz. Daję 8 gwiazdek za zamkniętą opowieść w jednym tomie.
Pojawia nam się tu kolejna kultura i państwo wzorowane na kulturach naszego świata, tym razem wkraczamy w świat pustynnych Arabusów Beduinów zwanych tu Bedulinami, no i mniejsza z tym na ile to się zgrywa z rzeczywistą arabską kulturą i klimatem pustynnych cywilizacji - w każdym razie o to w tym wszystkim chodzi, by umieścić opowieść wlaśnie tam, a przy okazji ponauczać trochę czytelników odmienności, przekonać o istnieniu bardzo fajnych i bardzo wrednych Arabusów - nieźle to wyszło Flanaganowi, powieść toczy się wartko a my z napięciem śledzimy ją do samego końca, w którym typki, których nie lubimy dostają kopa w zadek od typków, których lubimy.
Oczywiście, o to chodzi w takiej powieści. Mamy piaski, burzę na pustyni, wielbłądy, ludy koczownicze, honor i brak honoru, walki, podstępy, gry dyplomatyczne, nagłe zmiany...

Dorota | 2014-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nigdy bym nie przypuściła, że Halt hajtnie się z Paulin. Śwetny początek 7 części, cudowne rozwinięcie akcji i wspaniałe zakończenie. Podoba mi się w Zwiadowcach to, że bohaterowie potrafią (z trudem, ale potrafią) zapanować nad emocjami i strachem. Tutaj podobała mi się postawa Horace w momencie gdy Hassaun-kat, który miał dokonać egzekucji Halta i jego towrzyszy-popisywał się władaniem miecza; wówczas tak się zamchną, że wydawałoby się, że przebije mieczem młodego rycerza. Ten jednak ani drgnął. Patrzył Hassaunowi prosto w oczy uśmiechając doń. Swoim zachowaniem wzbudził zmieszanie wśród widzów i samego egzekutora. Taką postawą powinien się reprezentować każdy człowiek, niezależnie od sytuacji.

Co jest jeszcze pięknego w serii Zwiadowcy? Ta miłość Halta do Willa. Halt wychował go jak własnego syna, aż tu nagle czeladnik traci Wyrwija podczas burzy piaskowej. Chcąc go odnaleźć postanawia wyruszyć w całkiem obcy mu teren, by odzyskać przyjciela.
Halt martwi się o niego ale wie,...

Estera | 2016-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2016

"Okup za Eraka" jest to już siódmy tom serii "Zwiadowcy". Opowiada on historię jeszcze z czasów, gdy Will był uczniem Halta. Chronologicznie dzieje się ona przed "Czarnoksiężnikiem z północy", ale bardzo przyjemnie cofnąć się do "uczniowskich" czasów Willa. Lektura tej książki ogółem jest bardzo przyjemna. Czyta się szybko, książkę wręcz się połyka. Niezwykłe zwroty akcji, często bardzo dramatyczne, które powodują, że od lektury nie sposób się oderwać. Lecz mimo dramatyzmu wydarzeń, w książce jest również mnóstwo śmiesznych sytuacji. Jak wszystkie poprzednie książki z serii świetna i warta przeczytania. Gorąco polecam :)

Agata | 2014-07-30
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 lipca 2014

Szczerze mówiąc troszkę się zawiodłam na tej części. Miałam wrażenie, że idą i idą i idą i dojść nie mogą ;) Jak dla mnie za dużo tego chodzenia. Dopiero pod koniec zaczyna się prawdziwa akcja na jaką przystało w serii ''Zwiadowcy''. Muszę jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że było za dużo znaczących postaci w jednym miejscu: Will, Horace, Evanlyn, Halt, Gilian, Erak, Svengal. Z jednej strony było świetnie, bo same najlepsze postacie, ale z drugiej żadna nie mogła się jakoś tak wykazać, wybić... Był za duży tłok ;) Mimo wszystko polecam fanom serii.

Koralina | 2015-06-29
Przeczytana: 20 czerwca 2015

To moje siódme spotkanie ze „Zwiadowcami” i z pewnością nie ostatnie!

Każdy tom cyklu niezmiennie pozostawia uczucie niedosytu i zachęca do zatopienia się w kolejnej lekturze - pełnej zwrotów akcji i rozmaitych przygód głównych bohaterów: Willa, Halta, Gilana, Evanlyn, Horace’a. A są to postaci, których nie sposób nie polubić – w życiu bowiem, bez względu na okoliczności oraz czyhające niebezpieczeństwa, zawsze kierują się honorem, przyjaźnią, lojalnością i oddaniem…

Warto poznać ich losy!

Wszystko było na swoim miejscu. Powieść podobała mi się w każdym calu. Jedna z lepszych części "Zwiadowców".

Adrian Jeżak | 2016-08-10
Na półkach: Zwiadowcy, Przeczytane
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Historia dużo lepsza niż w ostatnich kilku tomach. Chociaż nadal posiada standardowe blędy logiczne popełniane przez bohaterów. Najbardziej uderza idiotyczna chronologia, w której dwa poprzednie tomy rozgrywają się dopiero po tej książce. Gdzie Will nadal jest tylko czeladnikiem. Szczerze nie rozumiem tej kolejności. Mimo to, historia jest całkiem znośna a fabuła nie wlecze się przez kilka miesięcy czy też lat. Bo przecież nie wszystkie przygody powinny trwać nie wiadomo jak długo. To zasadniczy plus.
Zachęcam,
Adrian Jeżak

Evik | 2014-02-12
Przeczytana: 08 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Miesiąc czekałam, aż ktoś zwróci do biblioteki!

Halt bierze ślub (he, he). Rozpoczynają się żmudne przygotowania do ceremonii. Halt bierze ślub z Lady Pauline, a więc z ważną osobą, zatem (ku zmartwieniu Halta) ceremonia musi być okazała. Uczestniczyć w niej ma 200 osób. Wiedzieliście, że w takim wypadku ( w ogóle przygotowując wesele, myśląc o usadzeniu gości) warto pomyśleć o stole dla nudziarzy?

Wesele przerywa nadejście Svengala, jednego ze Skandian.

Przy okazji dowiedziałam się, że zwiadowca może zabłądzić oraz zgubić konia. A burza piaskowa jest bardzo niebezpieczna.
Swojej wyprawy po Wyrwija Will o mało co nie przypłacił życiem.
Bardzo żałowałam Strzały - konia, którego wypożyczył Will.

Ważną rolę w tej książce odegrają Bedulini.

I łatwo się domyślić, że uwięzienie Eraka nie będzie proste.
Większość uczestników wyprawy (poza jedną osobą) staną na szafocie i będzie im grozić publiczna egzekucja.