Donosy na Kisiela

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
historyczna

Wspomnienia Jerzego Suszki to seria krótkich migawek, ułożonych chronologicznie, dotyczących wieloletniej znajomości autora ze Stefanem Ksielewskim. Zostają w niej przywołane wspólne rozmowy, wycieczki, anegdoty o czasach i ludziach współczesnych autorowi (Leopold Tyrmand, Miron Białoszewski, Zbigniew Herbert, Bohdan Tomaszewski). Możemy poczuć raz jeszcze osobowość i cięty dowcip Kisiela. Wspomnienia o Kisielewskim przynoszą nowe informacje o inwigilacji Stefana Kisielewskiego przez Służbę Bezpieczeństwa oraz roli, jaką odegrał w niej Jerzy Suszko.

wishjet | 2014-01-06

Kisiel w tytule, Kisiel na okładce, ale o Kisielu pewnie mniej niż 1/3 książki. Za to trochę o Tyrmandzie, Tomaszewskim (Bohdanie), Moczarze a nawet Mikołajczyku. Marne to wszystko i dodatkowo takie nieco "oślizłe" - w sumie nie wiem czy ten gość donosił czy nie? Stosunek Kisiela do autora tej dziwnej spowiedzi też niejasny. Musiałbym wrócić do "Dzienników" Kisielewskiego aby sprawę wyjaśnić, a sprawa nie jest na tyle ciekawa aby ponownie wertować to opasłe tomiszcze.

Nie wiem czy to prawda czy nie, ale Suszko podaje wyjaśnienie pseudonimu "Tomasz Staliński", którego Kisiel używał publikując w drugim obiegu. "Tomasz" miał pochodzić z piosenki śpiewanej przez Sempolińskiego przed wojną: "Tomasz, skąd ty to masz". "Staliński" wcale nie był związany z Chorążym Wszechświatowego Pokoju, ale z piłkarzem poznańskiej "Warty" - Wawrzyńcem Stalińskim.

Póki co "posiadam" ale raczej puszczę między ludzi...

bbeti | 2014-02-12

Nie jest to książka wybitna, jednakowoż w interesujący sposób przedstawia losy zarówno ludzi kultury powojennej Polski, jak i ówczesnych dygnitarzy czy chociażby anonimowych "smutnych panów" z rozkoszą inwigilujących Kisiela i jego przyjaciół. Można tutaj przeczytać dużo ciekawostek i o Tyrmandzie (!!!) i Mikołajczyku, jak również Miłoszu i innych, z którymi połączyły losy Kisiela. Rzecz traktuje nie tylko o Kisielu, ale nie traktowałabym tego jako wadę tej książki. Z przyjemnością poczytałam o ludziach z otoczenia bohatera oraz autora, ale także o sytuacji politycznej i społecznej Polski powojennej. Dla mnie pozycja ta, to duże odkrycie i wstęp do kolejnych biografii osób w niej opisanych.

Paweł | 2016-02-28
Alis87 | 2014-12-18