Blondynka w Tybecie

Seria: Dzienniki z podróży
Wydawnictwo: G+J
Beata Pawlikowska, podróże
Ag2S

Nowa seria książek przygodowych znanej podróżniczki i pisarki, Beaty Pawlikowskiej. Najbardziej niezwykłe zakątki świata, zaskakujące obserwacje, zabawne rysunki i kolorowe fotografie. Na Wyspie Wielkanocnej polinezyjski mistrz zrobił mi nowy tatuaż. Na Zanzibarze odkryłam tajemnicę szczęścia. W Himalajach spotkało mnie przeznaczenie, a w Tybecie zrozumiałam sens życia po życiu. W Peru piłam...

Na Wyspie Wielkanocnej polinezyjski mistrz zrobił mi nowy tatuaż. Na Zanzibarze odkryłam tajemnicę szczęścia. W Himalajach spotkało mnie przeznaczenie, a w Tybecie zrozumiałam sens życia po życiu. W Peru piłam herbatę z koki, w Brazylii ścigałam pająki, a na Sri Lance buddyjski mnich odprawił nade mną rytuał z wachlarzem. W Tanzanii leciałam spadającym balonem, a w Indiach tropiłam białego szczura. W Kambodży dowiedziałam się, że mam na imię Mały Wiatr, w Meksyku jadłam pieczone świerszcze,
a w Amazonii tropiłam jaguara…

BLONDYNKA W TYBECIE - Herbata z masłem i solą, buddyjskie klasztory, Pałac Potala w Lhasie, kudłate jaki, młynki modlitewne, maślane lampki, chorągiewki na wietrze, historia Dalajlamy, tajemnice reinkarnacji i tybetańskiej kuchni

Monika | 2014-02-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 25 lutego 2014

Nasi krajowi podróżujący pisarze (lub piszący podróżnicy - jak kto woli) bardzo się między sobą różnią. I dobrze! Zawsze powtarzam, że gdyby dokładnie w to samo miejsce na świecie wysłać jednocześnie Beatę Pawlikowską, Martynę Wojciechowską, Piotra Kraśko i Wojciecha Cejrowskiego, to otrzymamy 4 kompletnie rożne reportaże, co najmniej tak rożne, jakby z innych miejsc na świecie.
Osobiście nie jestem fanką opisów podróży pani Beaty... są jakieś takie mdłe i infantylne (przez te rysunki...?). Zdecydowanie wolę "kobietę z jajami", czyli Martynę Wojciechowską. To nie oznacza jednak, że pani Beaty nie czytam, nie podziwiam i nie cenię.
Pięknie jest tak oglądać świat i w dodatku zarabiać na tym pieniądze. Chylę czoła!
Bardzo podobał mi się opis sposobu i powodu dotarcia pani Beaty do Tybetu. Czasem opisy tego typu są w książkach pani Beaty przydługawe (w końcu w takiej maleńkiej książeczce chciałabym jednak czytać o danym kraju, a nie przeczuciach autorki), ale tym razem to było to!...

Aksamitt | 2013-09-25

Znam Pawlikowską jako gawędziarę jedynie z programów telewizyjnych,po tej króciutkiej lekturze również jako autorkę. Sięgnęłam po jeden z "dzienników z podróży",a że interesuje mnie Daleki Wschód w całej swej rozciągłości... zrobiłam wyliczankę i padło na Tybet:P
Na dobrą sprawę można tą serię potraktować jako książeczki na zachętę,rozbudowujące nasz apetyt,pasję na wgryzienie się w temat głębiej.
Co zawiera? Skumulowaną treść na kilkudziesięciu stronach udokumentowana zdjęciami, jak i rysunkami samej autorki.Ot,notatnik z zapiskami z podróży.Krótko,by zostały odnotowane najistotniejsze "pamiątki" ze spaceru po regionie,ale nie na tyle by dawać rzeczywisty pogląd na życie Tybetańczyków.

Pani Beata jest entuzjastką przede wszystkim podróżowania, zapoznawania się z charakterystycznymi elementami kultury i świadomości ich mieszkańców.Jej książki są raczej wypunktowaniem faktów,niż snuciem opowieści; wyrywkowo traktującymi temat miejsc, w których się znajduje.

Booka | 2012-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2012

Kolejna interesująca podróż pani Beaty Pawlikowskiej. Podróż, która - jak sama pisze - niespodziewanie stanie się jedną z jej najciekawszych przygód. Autorka w Tybecie znalazła się zupełnie przypadkowo - ale dlaczego to już odsyłam do książki.
Jeśli chodzi o samą książkę: wiele można się z niej dowiedzieć na temat obyczajów Tybetańczyków, obrzędów, religii buddyzmu, o sposobie ich życia, zwyczajach żywieniowych. Książka jak każda z serii opatrzona jest rysunkami autorki, gdzie niekiedy podaje... przepisy np. na herbatkę po tybetańsku;D
Jedynym minusem jaki bym mogła wymienić jest to, że pod koniec książki trochę za dużo w niej opisów na tematy polityczne:-)

Marta | 2015-01-20
Na półkach: 2015 rok, Przeczytane
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Za dużo o maśle, religii i Dalajlamie. Za mało o codziennym życiu Tybetańczyków. Plus za świetne zdjęcia oraz ostatni ,,rozdział'': Tybetański Avatar, który jako jedyny mnie zaciekawił i cieszę się, że dotarłam do niego, choć było ciężko przebrnąć przez resztę...

| 2013-10-15

Długo zastanawiałam się nad oceną,w końcu postanowiłam przyznać przeciętną.Nie dość że mamy krótką formę,to jeszcze bardziej ją skracają rysunki, i notatki autorki,które powtarzają się w tekście.Mamy jeszcze zdjęcia.Te z kolei pomagają nam,i obrazują Tybet.Pani Pawlikowska pisze o jedzeniu, kulturze i o samym buddyzmie. Tu duży plus, jednak czuję straszny niedosyt.Myślę,że można to było napisać obszerniej.Dostajemy zalążek którego rozwinięcia szukać będziemy w innych pozycjach.

Inka | 2012-01-20
Na półkach: Przeczytane, 2011

Tybet jest krainą historyczną w Azji, która obejmuje Wyżynę Tybetańską oraz tereny ją otaczające. Miejsce piękne, nietypowe, niespotykane i tajemnicze... Kiedyś Tybet był dla mnie tylko regionem. Miejscem, które warto zobaczyć. Zanim przeczytałam "Blondynkę w Tybecie" autorstwa Beaty Pawlikowskiej tak naprawdę niczego o hisotrii Tybetu nie wiedziałam. Nie zagłębiałam się w szczegóły dotyczące mnichów buddyjskich, ich religii, Buddy, dalajlamy... Wiedziałam tyle, ile było mi potrzebne, a tak naprawdę nie wiedziałam nic. Beata Pawlikowska mnie oświeciła. Wzięła za rękę i poprowadziła w niezwykły świat tamtych ludzi. Teraz niezywkły także dla mnie... Historia dalajlamów pozwoliła mi uwierzyć w inność wiary Tybetańczyków. Dalajlama był dla nich bardzo ważny i szanowany. Choć umierał, jego następca rodził się w innym miejscu na świecie. Buddyści wierzyli w inkarnację dalajlamy.

Choć "Blondynka w Tybecie" jest krótką lekturą, nie czułam niedosytu po tej lekturze. Nie zanudziła mnie też...

Bytosti | 2014-02-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 27 lutego 2014

Każdy podróżnik ma swój styl pisania, zwraca uwagę na inne rzeczy przez co ich książki podobają nam się w mniejszym lub większym stopniu. Jeżeli chodzi o Beatę Pawlikowską to nie należy do moich ulubionych. W każdej książce znajdą się miejsca, które czyta się w mgnieniu oka i naprawdę wciągają, niestety dla mnie reszta to trochę flaki z olejem. Rysunki i cytaty ani niczego nowego nie wnoszą, ani nie są zabawne generalnie nie wiadomo po co tam są. Jeżeli komuś podoba się styl zdecydowanie polecam, tym którzy nigdy książek pani Pawlikowskiej nie czytali również polecam. Lektura na jeden dzień, a można rozeznać się w temacie i zdecydować czy chcemy kontynuować przygodę z autorką.

did | 2013-11-01
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: październik 2013

Od dziecka interesują mnie podróże.Niestety póki co nie mam możliwości spełniania tego marzenia,więc muszę nacieszyć się książkami i programami podróżniczymi. Książki Pani Beaty Pawlikowskiej do takich należą,ale wydaje mi się,że są adresowane do dzieci. Pełno w nich nic niewnoszących rysunku wykonanych przez autorkę i styl pisania jest bardzo prymitywny. Jedynym plusem książek Pawlikowskiej są zdjęcia,które znajdują się po środku książki.
Jeśli chcecie sięgnąć po dobrą literaturę podróżniczą -nie polecam. Zdecydowanie istnieją lepsze pozycje.

| 2011-05-08
Przeczytana: 08 maja 2011

Czytając książkę byłam zafascynowana kulturą Tybetu, mam zamiar sięgnąć jeszcze po kilka innych pozycji na ten temat. Dowiedziałam się kilku naprawdę przydatnych i ciekawych informacji, o których wcześniej nie miałam pojęcia! Dla mnie to jednak trochę za mało, chciałabym czegoś więcej, bo samą książkę można przeczytać w krótką chwilę. Zdjęcia są naprawdę zjawiskowe i oddają wyjątkowość Tybetu. Mam bardzo pozytywne odczucia, polecam!

Hersus | 2014-09-12
Przeczytana: wrzesień 2014

Kto z nas nie chciałby się wybrać w podróż dookoła świata? Niestety, w dzisiejszych czasach jednym z głównych powodów niemożliwości spełnienia tego marzenia jest brak gotówki. Nie wolno się jednak smucić, ponieważ możemy poczuć się jakbyśmy odwiedzili najdalsze zakątki globu, prawie za darmo. Wystarczy, że weźmiemy do ręki jedną z wielu podróżniczych pozycji dostępnych w bibliotece czy też księgarni. Nie zawsze muszą to być jakieś wielkie tomiszcza opisujące wszystko od historii państwa do czasów współczesnych. Wielu autorów potrafi odnaleźć w całym tym natłoku informacji perełki, które zaciekawią czytelnika do poszerzania wiedzy. Taką właśnie osobą jest Beata Pawlikowska prowadząca, również swój program w Radiu Zet. Już kiedyś na blogu wspominałem o jej książkach, a dokładniej o innej części cyklu. Dlatego też z czystą przyjemnością prezentuje Wam „Blondynkę w Tybecie”.

Tybet, wielu z Was pewnie nazwa ta kojarzy się głównie z mnichami ubranymi na żółto. Nic w tym dziwnego, ja też...