Życie trwa cztery dni

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
82-08-01628-6
czytamchopina

Debiutancka powieść Stefana Otwinowskiego, powstała u schyłku dwudziestolecia międzywojennego. Autor od razu znalazł się w centrum zainteresowania opinii środowiska literackiego. Powieść uznano za wydarzenie wielkiej miary tak ze względu na walory formalne, jak i dojrzałość pisarskiego widzenia świata. W ciągu lat, które od tego momentu upłynęły, twórczość Otwinowskiego zyskała bardzo wielu czytelników i wysokie noty krytyki. Jednak ta pierwsza książka, która wzbudziła kiedyś tak wielkie zainteresowanie, przetrwała próbę czasu i nadal zajmuje poczesne miejsce w dorobku pisarza.

Kruszynka | 2014-07-27

"Powieść o śmierci" to tytuł jednej z rozpraw na temat debiutanckiej powieści S. Otwinowskiego. Czytając bowiem tę nietuzinkową opowieść, przez cały czas towarzyszy nam niepokój związany z wszechobecną i przyczajoną gdzieś obok śmiercią. Zmysłowe i pełne młodocianej energii wrażenia głównego bohatera kontrastują z nieruchomym, wiszącym naprzeciw jego łóżka, obrazem przedstawiającym martwą naturę.

Powstało wiele artykułów i recenzji na temat tej książki. Swoją aprobatę na jej temat wyrażali W. Gombrowicz, K. Wyka, Z. Nałkowska. Przede wszystkim uwagę odbiorców przyciągają interesujący temat i oryginalne ukształtowanie kompozycji utworu.

Nie zdradzając fabuły, wyjaśnię tylko, że tytułowe cztery dni to według narratora czas, w którym chłoniemy to, co w życiu najwartościowsze, to czas "prawdziwego życia", odkrywania prawd egzystencjalnych i moment intensywnego dojrzewania. Zwykle taki czas przeżywamy, gdy dotyka nas jakaś tragedia - w tym wypadku jest to choroba głównego bohatera i...

AleksandraB | 2016-06-26
PannaRoman | 2012-09-18