Popularne wyszukiwania
Polecamy
Stefan Otwinowski

- Pisze książki: literatura piękna, reportaż, publicystyka literacka, eseje, czasopisma
- Urodzony: 3 marca 1910
- Zmarły: 30 stycznia 1976
Stefan Otwinowski (ur. 3 marca 1910 w Pyzdrach w Kaliskiem, zm. 30 stycznia 1976 w Krakowie) – pisarz, dramatopisarz i publicysta.
Absolwent Państwowego Gimnazjum Humanistycznego im. Adama Asnyka w Kaliszu. Debiutował w 1934. W 1936 wydał pierwszą powieść "Życie trwa cztery dni". W trakcie II Wojny Światowej działał w podziemiu.
Po wojnie zamieszkał w Krakowie, gdzie w latach 1946-1956 był kierownikiem literackim tamtejszych teatrów; autor felietonów publikowanych w "Dzienniku Literackim" i "Życiu Literackim" (1951-1976) i zebranych później w m.in. w "Pamiętnikach i herezjach" (1968 r.) i "Notesie krakowskim" (1975 r.). W latach 1947-1976 był prezesem krakowskiego oddziału Związku Literatów Polskich.
Laureat nagrody literackiej miasta Kalisza (1938),nagrody Ziemi Krakowskiej (za sztukę "Wielkanoc", 1946),nagrody literackiej miasta Krakowa (za całokształt twórczości literackiej, 1960),nagrody II stopnia Ministra Kultury i Sztuki (za całokształt twórczości, 1969).
- 39 przeczytało książki autora
- 53 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Istotnie przeżywa się świat w nielicznych dniach, i to jedynie w dzieciństwie albo we wczesnej młodości. Potem nasze sukcesy mogą być znaczne, pożyteczne, przysparzające pieniędzy, ale właśnie istotne już dla nas samych nie bywają.
Istotnie przeżywa się świat w nielicznych dniach, i to jedynie w dzieciństwie albo we wczesnej młodości. Potem nasze sukcesy mogą być znaczn...
Rozwiń ZwińA Krystyna po swojemu, z wdziękiem i ogromną powagą mówiła wtedy, że jeśli o etykę chodzi, to ona w szczerości sumienia musi wyznać, że bardzo chciałaby dojść do tego, żeby być dziwką. Śmialiśmy się. Bo to jedno nie mogło się nigdy w świecie zdarzyć. [...] Nie, nie lubiła, gdy mówiłem, że nie ma kwalifikacji na dziwkę - ani historycznych, ani immanentnych. O zwykłej nędzy nie może marzyć. Potęga sił klasowych tak mocna jest jeszcze, że ją wyciągnie z każdego rynsztoka. Póki te siły istnieją - dla kultu jest stworzona, nie dla poniewierki. [...] - Puścić się możesz raz i dziesięć razy, to nic nie znaczy, bieda ludzka idzie innym duktem niż fanaberie pięknych kobiet.
A Krystyna po swojemu, z wdziękiem i ogromną powagą mówiła wtedy, że jeśli o etykę chodzi, to ona w szczerości sumienia musi wyznać, że bard...
Rozwiń ZwińMoże przecież kiedy wyjadę stąd, cykle wewnętrzne uspokoją się, pamięć przestanie dokuczać, może rzeczywistość znajdzie wtedy łatwiejsze porozumienie z historią. Historia jest dla ludzi, pamięć jest tylko dla człowieka.
Może przecież kiedy wyjadę stąd, cykle wewnętrzne uspokoją się, pamięć przestanie dokuczać, może rzeczywistość znajdzie wtedy łatwiejsze por...
Rozwiń Zwiń