8 (11 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Literacka opowieść o mieście Brunona Schulza, jednego z największych artystów europejskich XX wieku, którego w 1942 zamordowali hitlerowcy w Drohobyczu. Drohobycz Schulza jest tym, czym Dublin Joyce&a lub Praga Kafki miejscem magicznym, i wszystko, co Schulz stworzył, wiąże się z tym adresem z polskim Drohobyczem. I Drohobycz jest bohaterem tej książki. Książka jest rezultatem wieloletnich poszukiwań. Wiesław Budzyński, autor m.in. głośnej biografii Schulza ( Schulz pod kluczem Książka Roku 2002), w Mieście Schulza tym razem wiedzie czytelnika w okolice Schulza. Książka zawiera około 150, w większości niepublikowanych zdjęć. Zaskakujące są też liczne nieznane wspomnienia i dokumenty historyczne, odkryte ostatnio przez autora. Autor odtwarza najważniejsze wydarzenia w Drohobyczu I połowy XX wieku klimat i atmosferę tego miejsca, do którego ciągnęli poszukiwacze szczęścia po odkryciu ropy naftowej, dającej z dnia na dzień bogactwo drohobyckim szejkom , po których pozostały do dziś w Drohobyczu i okolicy piękne pałace, wille i okazałe gmachy, świadectwo minionego bogactwa miasta Schulza. Osobnym rozdziałem jest tragedia II wojny, najazd barbarzyńców, którzy wdarli się na te ziemie w 1939 i panowali do naszych czasów.

nina19 | 2016-02-20

Warto i ze względu na Schulza, i na sam Drohobycz.

svasud | 2015-09-23
mrt | 2015-06-19