Kotolotki

Okładka książki Kotolotki Ursula K. Le Guin
Okładka książki Kotolotki
Ursula K. Le Guin Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Kotolotki (tom 1) fantasy, science fiction
48 str. 48 min.
1988-01-01
48 min.
Aleksandra Wierucka
Kotolotki

W skład tego wydania wchodzą cztery opowiadania: „Kotolotki”, „Powrót kotolotków”, „Wspaniały Alexander i kotolotki” oraz „Jane rozkłada skrzydła”. Całość dopełniają klasyczne i naprawdę przepiękne ilustracje S. D. Schindlera. To książka dla każdego, bo naprawdę można ją czytać nawet kilkulatkom. Język jest bardzo prosty i przez to przystępny, a morał każdej w historii często aż prosi się o dodatkowy komentarz rodzica i wspólną dyskusję, która nie tylko rozwiewa wątpliwości, ale i pogłębia rodzinne relacje. To nie kolejna ckliwa historyjka o zwierzątkach, a błyskotliwa i rzeczowa ciepła baśń.

Na pozór ta opowieść opowiada o czterech kotach z rodzeństwa. Ich matka, jak to kot, nauczyła je wszystkiego co mogła i wysłała w świat. Nie znajdziemy tu jednak rzewnego pożegnania, a raczej szybkie i przelotne. Matka bowiem martwi się, że przez swoją inność kotom może stać się coś złego. Sama wie jak sobie potrafi zapewnić bezpieczeństwo i przyszłość, lecz woli, by kotki ze skrzydłami takimi jak ich ojciec (ach jakże chciałabym poznać i jego historię!) raczej chowały się przed ludźmi niż żyły w pełnym ludzi mieście. Czy i my, dorośli, nie robimy tak samo? Czyż nie przygotowujemy jak możemy swoich dzieci na to, że kiedyś wyfruną, a jeśli są odrobinę inne – z powodu choroby, innego doboru genów, orientacji czy światopoglądu – zrobimy co możemy, by świat ich nie skrzywdził? Nawet jeśli oznacza to wyprowadzkę gdzieś daleko.
Więcej na: https://konfabula.pl/kotolotki-ursula-k-le-guin/

"Kotolotki" Ursuli K. Le Guin to przeurocza, miła dla oka i ucha historia o małych kotkach, które urodziły się ze skrzydełkami. Ich mama wysyła je w szeroki świat, aby z nieoczekiwaną pomocą, jaką daje możliwość latania, próbowały sobie poradzić i przeżyć pośród wiejskich zwierząt.

Historia jest bardzo prosta, krótka, okraszona ślicznymi ilustracjami. Dla małych wielbicieli kotów w sam raz :)

Mojej córce się podobało, zdaje się głównie przez to, że historia dotyczy latających kotów (miała 5 lat gdy jej to czytałam i było to dla niej zupełnie magiczne połączenie:). Według mnie dość słabo napisana (w stylu "ten kot powiedział to, a tamtem tamto"). Ale i tak miło spędziłam czas czytając ją i widząc, że przygody zwierzaków podobają się mojemu dziecko.

Tkwiąc w tym dziwnym nastroju, kiedy chcę czytać i nie chcę czytać jednocześnie, wiedząc, że nie zdzierżę kryminałów, rozlewu krwi, thrillerów, ani niczego innego poza literaturą dla dzieci, mój wybór padł na „Kotolotki”. Z kotami zawsze było mi po drodze więc zdecydowanie to lektura dla mnie.

Kiedy Pani Jane Bura rodzi cztery małe kocięta, nie spodziewa się, że nie będą one takie, jak inne kociaki. Nie może znaleźć odpowiedzi na pytanie, dlaczego cała czwórka jej dzieci posiada skrzydła! Może dlatego, że ich ojciec był niebieskim ptakiem, jak sugeruje koci sąsiad, a może dlatego, że Pani Bura przed ich urodzeniem marzyła, żeby jej dzieci mogły odfrunąć do innego, lepszego świata? Thelma, Roger, James i Harriet nie znają innego życia, z mamusią jest im bardzo dobrze i czują się kochane. Jednakże dzielnica, w której przyszły na świat i śmietnik, przy którym mieszkają, nie należą do najbezpieczniejszych miejsc. To nie jest dobre miejsce na dorastanie małych kotków, mogą zostać złapane przez Złe Ręce, zaatakowane przez głodne psy, rozjechane przez ciężarówkę. Co może zrobić kochająca matka, żeby uchronić swoje dzieci przed takim losem? Może kazać im znaleźć bezpieczniejsze miejsce do życia. Mają przecież skrzydła i mogą stąd odlecieć. Serce Pani Burej przepełnione jest strachem, ale też dumą z tak wyjątkowych dzieci. Wierzy, że znajdą bezpieczne miejsce, w którym się zadomowią i będą szczęśliwe.

„Kotolotki” to cudowna książeczka, którą Wasze dzieciaki będą zachwycone. Gwarantuję, że Wy też nie oprzecie się jej urokowi. Kiedy poznacie te cztery maleństwa, będziecie im kibicować, trzymać kciuki, wzywać wszystkie znane Wam siły do pomocy, kiedy kocięta znajdą się w niebezpieczeństwie.

więcej na: https://elzbietarogalska.blogspot.com/2021/12/ksiazka-kotolotki-u-k-le-guin-elzbieta.html

Książka o inności i akceptacji różnorodności. Jest też wprowadzeniem do podróżowania i życia w dziczy. Jest happy end.

Bardzo sympatyczna lekturka. Nadaje się na prezent - dla czytającego od mniej więcej roku - dziecka.
Duża czcionka, 190 stron i piękne rysunki S. D. Schindlera uprzyjemniają czytanie. Kotolotki mają wiele ciekawych przygód.
Polecam.

Polecam.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta.

Dla dzieci. I tych, co kochają koty.

Dla dzieci. I tych, co kochają koty.

Niesamowicie urocza.

Niesamowicie urocza.

Ciekawa, urocza i oryginalna historia.

Ciekawa, urocza i oryginalna historia.

• Literatura amerykańska
  • Zwierzęta