Pożary i zgliszcza

Okładka książki Pożary i zgliszcza Maria Rodziewiczówna
Okładka książki Pożary i zgliszcza
Maria Rodziewiczówna Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Cykl: Klasyka Literatury Kobiecej (tom 19) powieść historyczna
powieść historyczna
Klasyka Literatury Kobiecej (tom 19)
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza

POGORZELISKO
SZCZĄTKI
SZKIELET
CMENTARZYSKO

"...— Jesteś bardzo młody i porywczy, dziecko, ale z takich ludzi, jak ty, bohaterowie wychodzą. Pytanie moje było formą zwykłą; omijam je, gdy cię razi, i nie chcę swarów z tobą, bo swary zgubiły nas przed wiekami. Nam iść trzeba ręka w rękę, niby ogniwa łańcucha, brat z bratem, serce z sercem, czyn z czynem. Do czynu serdecznego cię wołam, na bojownika sprawy świętej, kraju rodzinnego, religji ojców!..."

Gdy 157 lat temu 22 stycznia 1863 roku Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest ogłaszający powstanie i powołujący Tymczasowy Rząd Narodowy.
"..."Nikczemny rząd najezdniczy rozwścieklony oporem męczonej przezeń ofiary postanowił zadać jej cios stanowczy - porwać kilkadziesiąt tysięcy najdzielniejszych, najgorliwszych jej obrońców, oblec w nienawistny mundur moskiewski i pognać tysiące mil na wieczną nędzę i zatracenie. Młodzież polska poprzysięgła sobie +zrzucić przeklęte jarzmo lub zginąć+. Za nią więc narodzie polski, za nią! Po straszliwej hańbie niewoli, po niepojętych męczarniach ucisku, Centralny Narodowy Komitet, obecnie jedyny legalny Rząd twój Narodowy, wzywa cię na pole walki już ostatniej, na pole chwały zwycięstwa, które Ci da i przez imię Boga na niebie dać poprzysięga".
22 styczeń 1863 - jesień 1864
Królestwo Polskie, Litwa i ziemie zaboru rosyjskiego
1200 bitew i potyczek
Siły polskie 200 000 osób na początku, pod koniec 1863 roku 170 000
Litwa 145 000
Ukraina 90 000
Rząd Narodowy miał 10 000 partyzantów
Trzech dyktatorów: Ludwik Mierosławski, Marian Langiewicz, Romuald Traugutt
Armia rosyjska 400 000 oraz pozyskanie chłopów polskich przez carski ukaz o uwłaszczeniu z marca 1864.
Klęska
Władze rosyjskie straciły od 669 do 1000 osób na śmierć, 38000 skazano na katorgę lub zesłanie na Syberię, 10000 wyemigrowało.
W 1867 zniesiono autonomię Królestwa Polskiego
W 1868 nakaz prowadzenia ksiąg parafialnych w języku rosyjskim
W 1869 zlikwidowano Szkołę Główną Warszawską
W 1869-1870 setkom miast wspierających powstanie odebrano prawa miejskie, przyczyniło się to do ich upadku
W 1874 zniesiono urząd namiestnika
W 1886 zlikwidowano Bank Polski
Konfiskata około 1600 majątków ziemskich i rozpoczęcie intensywnej rusyfikacji ziem polskich.

Pożary i zgliszcza stanowiły obraz po upadku powstania Kraj i Litwa pogrążyły się w żałobie narodowej, czarna biżuteria, wdowy i dzieci, cmentarzysko polskiego narodu, który uśpiony, porzucił walkę zbrojną na rzec pracy organicznej...by w 1918 po 123 latach wrócić na mapę Europy i świata.
Powstańcza długa droga, przytłaczająca, wyniszczająca, z góry skazana na klęskę, a jednak wzniosła się jednak w porywie narodowowyzwoleńczym i zapaliła nadzieję, że przetrwamy, że pewnego dnia skruszymy łańcuchy niewoli i odzyskamy wolność.

DEGRADACJA
POGORZELISKO
SZCZĄTKI
SZKIELET
CMENTARZYSKO

Przeczytałam dziecięciem będąc i zostałam fanką Aleksandra Świdy. Człowiek dorósł, dostrzegł patos, pesymizm i parę uchybień ale z fascynacji się nie wyleczył.

Historia losów uczucia pomiędzy Władką i Aleksem bardzo mnie poruszyła. Nic i nikt nie było w stanie ich rozłączyć.

Rodziewiczówna ma na koncie kilka uroczych powieści, z Czaharami i Latem leśnych ludzi na czele. Niestety Pożary i zgliszcza to osłabiająca szmira, której fabułę można streścić jednym zdaniem: zły prześladuje dobrego, dobry ucieka przed złym aż do Ameryki, ale zły znajdzie go i tam. Powieść jest napisana tak nieudolnie, jakby była dziełem dziesięciolatka. Ponura, nielogiczna i banalna - polecam na podpałkę.

Mi się podobała. Jest dużo patosu i tragizmu, ale w sumie czemu nie. W końcu autorka nie pisze o szczęśliwych czasach. Styl ciut napuszony tym dramatem, należy jednak pamiętać, że Rodziewiczówna nie jest współczesną pisarką. Szkoda tylko, że od początku do końca jest bardzo przygnębiający klimat, tak jakby od pierwszych stron bohaterowie byli skazani na najgorsze- cokolwiek nie zrobią.
Dlaczego kiedy chodziłam do szkoły kazano wałkować mi Sienkiewicza? Dla mnie Rodziewiczówna ładniej pisze o miłości do ojczyzny i kobiety.

Ta książka jest wspaniała. Losy Aleksa i Władki ogromnie wzruszają, momentami strasznie było mi szkoda tych dwojga. Autorka przepięknie napisała o gorącym uczuciu, które ich połączyło...o miłości silniejszej niż śmierć, o poświęceniu, patriotyzmie, sile wewnętrznej człowieka, uporze i marzeniach. Niestety, zostało to zniszczone przez nienawiść, chorą miłość i zazdrość , uczucia, ktore zawsze rujnują to, co najpiękniejsze...

1931

Gorzka powieść.

Ani krzty tu humoru, wszystko poważne, ocierające się o patos. Krwista postać Aleksandra Świdy, rysowana miękką kreską panna Władysława, w tle historia powstania styczniowego, bardzo krytycznie przez autorkę ocenionego.
Obrazy z zesłania dojmująco smutne, portrety chłopów bynajmniej nie wyidealizowane.

I fatum: zdrada i jej konsekwencje.

Nie spodziewałam się aż takiego pesymizmu u tej pisarki.

Gorzka powieść.

I fatum: zdrada i jej konsekwencje.

Nie...

Najlepsza książka ever o Powstaniu Styczniowym!

Najlepsza książka ever o Powstaniu Styczniowym!

Kolejna "perełka" w twórczości Rodziewiczówny.Znów każdy znajdzie coś dla siebie.Pochłonęłam w dzień.

• Maria Rodziewiczówna
  • Klasyka