Wir Pacyfiku

Okładka książki Wir Pacyfiku Clive Cussler
Okładka książki Wir Pacyfiku
Clive Cussler Wydawnictwo: Amber Cykl: Przygody Dirka Pitta (tom 1) Seria: Sensacja kryminał, sensacja, thriller
Przygody Dirka Pitta (tom 1)
Sensacja
Pacific Vortex
Amber
2000-01-01
2000-01-01
Władysław J. Wojciechowski
Dirk Pitt sensacja okręt podwodny

Okładka książki Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd Morrison
Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd...
Okładka książki Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk Cussler
Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Bunt morza Graham Brown, Clive Cussler
Bunt morza Graham Brown, Clive...
Okładka książki Wektory władzy Graham Brown, Clive Cussler
Wektory władzy Graham Brown, Clive...

Okładka książki Diabelskie wrota Graham Brown, Clive Cussler
Diabelskie wrota Graham Brown, Clive...
Okładka książki Zaginione imperium Grant Blackwood, Clive Cussler
Zaginione impe... Grant Blackwood, Cl...
Okładka książki Błękitne złoto Clive Cussler, Paul Kemprecos
Błękitne złoto Clive Cussler, Paul...

Niby fajne, bo krótkie i zwarte dzieło, ale czegoś mi brakowało. Sam nie wiem, więc by nie skreślać serii (tym bardziej, że to moje pierwsze spotkanie z autorem),sięgnę po kolejny tom, by utwierdzić się w swojej opinii, bądź się przekonać. Czas pokaże.

Nazwisko - Clive Cussler - bardzo znane. Byłam ciekawa tego autora i jego książki.
Nie wbiło mnie w fotel. Ciut jakby się ta powieść zestarzała.
Już sama nie wiem czy bardziej raziła mnie osoba Dirka Pitta, czy sama akcja.
To taki dość specyficzny rodzaj literatury. Trochę jak bajka dla dorosłych. Niby ma w sobie jakąś dozę realności, ale wiadomo, że wszystko jest przesadzone i niemożliwe.
Czyta się szybko, wciąga i trudno się oderwać, ale wartość jej można mierzyć tylko w kategorii rozrywki. No, może dowiedziałam się trochę o rekinach.
Ale tak naprawdę to o to w tym chodzi, czyli o samą przyjemność z czytania czegoś lekkiego, łatwego i niewiarygodnego.
Więc czemu marudzę? Nie wiem. Chyba jednak wolę bardziej rozbudowane powieści Jamesa Rollinsa.
Jeśli komuś to wystarcza, to proszę przeczytać.
Ja zastanowię się, czy ciągnąć tę serię dalej.

Nie wbiło mnie w fotel. Ciut jakby się ta powieść zestarzała.
Już sama nie wiem czy bardziej raziła mnie osoba Dirka Pitta, czy sama akcja.

Dirk Pitt wybrał się na urlop na Hawaje, gdzie przypadkiem zostaje wplątany w poszukiwania zaginionego okrętu podwodnego, co prowadzi go w odmęty mitycznego Wiru Pacyfiku, który jest uznawany za drugi trójkąt Bermudzki.

Przyznać się, kto zna przygody Dirka Pitta? Kiedy byłam młodsza, to uwielbiałam tę serię, która była pełna przygody, tajemnic i niezwykłych historii. Dirk Pitt jest połączeniem Indiany Jonesa i Ethana Hunta z nutką Jamesa Bonda. Bohater o tyle idealny, o ile nierealny. Ale mnie to wcale, ale to wcale nie przeszkadzało. Tak sobie pomyślałam ostatnio, że może wrócę do tej serii i ją sobie przypomnę. Wcześniej czytałam te książki przypadkowo, w zależności co akurat znajdowało się w bibliotece. Tym razem postanowiłam je przeczytać w kolejności chronologicznej (taka moja mania ostatnio). Tym właśnie sposobem trafiłam na „Wir Pacyfiku” (po który musiałam i tak iść do biblioteki!).

Jakież było moje zaskoczenie, kiedy odkryłam tom, którego nie znałam wcześniej. Według słów autora „Wir Pacyfiku” nie miał zostać nawet wydany. Ostatecznie autor zdecydował się na publikację pod wpływem między innymi czytelników. W końcu pojawił się bardziej jako ciekawostka niż pełnoprawna powieść cyklu i sam autor sugeruje, żeby traktować ją z przymrużeniem oka. Tak też zrobiłam.

Nie oszukujmy się, fabuła jest dość naiwna i prosta. Nie ma tu żadnej ciekawej tajemnicy, intrygi ani historycznego tła. Nasz bohater też jeszcze nie jest do końca wyklarowany. Brakuje mu polotu i tej aury, która mu potem będzie towarzyszyć. Pozostałe postaci też wydają się takie mało wymiarowe, do tego cała fabuła jest taka nijaka, intryga bardzo grubymi nićmi szyta, przez co całość jest dość trudna w odbiorze.

Czytając tę książkę cały czas gdzieś z tyłu głowy miałam: „nie traktujcie tego poważnie, to tylko nieudany pilot”. Dzięki takiemu podejściu, nie zniechęciłam się, tylko doczytałam do końca, wzruszyłam ramionami i teraz sięgnę po właściwą książkę z serii. Polecam jednak każdemu, kto chce zobaczyć od czego zaczęły się przygody Pitta. Jako ciekawostkę, warto!

Pierwsza przygoda z Dirkiem Pittem. Lepsza pierwsza połowa książki niż druga połowa. Szanuję, iż powieść nie była sztucznie rozwlekana .. a mogła liczyć z 400 stron. Było zgrabnie i przygodowo

Pierwsza książka z cyklu przygód Dirka Pitta. Czuć trochę, że to dopiero wprawka autora ale dla fanów Dirka pozycja obowiązkowa.

Nie jestem zawiedziony. Prosta, ciekawa przygodówka.

Nie jestem zawiedziony. Prosta, ciekawa przygodówka.

Jak na pierwszą książkę o Dirku Picie , całkiem nieźle to wyszło. Akcja jak ze starych filmów o Bondzie. Widać już upływ czasu w stylu pisania ale daje radę.

Solidna, wręcz doskonała w formie i treści kolejna powieść Cliva Cusslera. Siódma w cyklu , a pierwsza chronologicznie pozycja o Dirku Pitcie.
Tym razem przenosimy się na Hawaje. Czym jest tytułowy Wir Pacyfiku , obszar gdzie znikają jednostki morskie ?
Mnożą się teorie wręcz fantastyczne , do akcji wkracza Dirk i ...
Trochę sensacji , trochę przygody i oczywiście miłość
Mocna , solidna , godna polecenia

Mnożą się teorie wręcz fantastyczne , do akcji wkracza Dirk i ...
Trochę sensacji , trochę przygody i oczywiście...

Przygodówki Clive'a Cusslera odegrały ważną rolę w kształtowaniu mojego czytelnictwa w dzieciństwie. Pokazały mi że książki to nie tylko nudne lektury i archaiczna polszczyzna. Teraz postanowiłem odkryć je na nowo i nie ja jeden, sądząc też po opiniach innych, musiałem trochę zrewidować swoje wspomnienia natemat twórczości autora. Oczywiście tego, czego Cusslerowi nie można odmówić, to że angażuje czytelnika i tworzy wciągającą fabułę. Niemniej jednak Dirk Pitt, który w wtedy w moich oczach był wzorem do naśladowania, teraz wygląda jak głupio nierozważny, szowinistyczny, lekko rasistowki typek, któremu się wydaje że pozjadał wszystkie rozumy. Czytanie "Wiru Pacyfiku" przepominało mi oglądanie taniego filmu akcji późno w nocy, gdy walczymy z sennością, ale musimy dowiedzieć się jak to się wszystko skończy, a końcowe napisy witamy z ulgą i czym prędzej wyłączamy telewizor. Raczej dam sobie spokój z kolejnymi częściami. Są inni autorzy sensacyjnych przygodówek, którzy mają więcej do zaoferowania.

Bardzo przeciętna fabuła i cała książka. Idiotyczne i nielogiczne akcje w książce. Ogólnie szkoda czasu to wszystko jest niedorzeczne.

• Clive Cussler
  • Przygodowe