Okładka książki Ofiara losu

literatura szwedzka
typ
papier
Ag2S
7,06 (3140 ocen i 213 opinii)

Opis książki

Policja w Tanumshede bada wypadek samochodowy. To, co wygląda na tragiczne zdarzenie bez śladów niecnych intencji, okazuje się czymś całkowicie innym. Kiedy dochodzi do kolejnego, równie tajemniczego zdarzenia, pojawia się hipoteza - a jeśli ofiary obu wypadków zamordowano? Policja w Tanumshede ma pełne ręce roboty, tym bardziej, że w mieście kręcony jest telewizyjny reality show. Obecność kamer podsyca konflikt między „gwiazdami” i miejscową społecznością. Czy zabójca kryje się w małej grupie głodnych mediów ludzi współpracujących z programem? Patrik Hedström ma problem z tą sprawą. Jednocześnie zajęty jest przygotowaniami do zbliżającego się ślubu z Ericą. Czas i wysiłek poświęcony na planowanie tego wydarzenia przeradza się we frustrację i stres. Napięcie jest tym większe, że u Patrika i Eriki mieszka jej siostra Anna z dziećmi. Niełatwo jest poradzić sobie z drobnymi kompromisami codziennego życia i ściganiem zabójcy, co widać szczególnie wyraźnie, kiedy Erica zaczyna podejrzewać, że Anna interesuje się całkowicie nieoczekiwanie jedną z osób z kręgu jej przyjaciół...

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2010

Polecamy

Opinie czytelników
teri | 2013-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

W tej czesci sagi kryminalnej Camilli,niestety dosyc szybko domyslilam sie,kto jest morderca.Tym razem mamy do czynienia z para seryjnych mordercow.Tak,jak poprzednie czesci,ta czyta sie lekko i szybko,wciaga.Poza tym sa nowosci w zyciu uczuciowym pewnych bohaterow i slub Eriki i Partika.Oraz zapowiedz tajemnic zwiazanych z matka Eriki i Anny.Wszystko to zapowiada sie ciekawie,jednak zrobie sobie przerwe i "Niemieckiego bekarta" przeczytam za jakis czas.W sumie,polecam.Come solito,molto interesante....

ChicaDeAyer | 2014-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Moje nastawienie do twórczości pani Lackberg uległo zmianie po przeczytaniu całkiem niezłych kontynuacji 'Księżniczki z lodu', tj. tomu II i III. Niestety, tym razem autorka niebezpiecznie zboczyła z dobrego kursu, tworząc słaby kryminał.

Opowiedziana historia jest do bólu przewidywalna - czytelnikowi nieobeznanemu w gatunku odgadnięcie tożsamości sprawcy przyjdzie z łatwością po przeczytaniu kilku początkowych rozdziałów, zaś samych jego motywów po paru następnych. Sama intryga kiepska i oderwana od realiów. Akcja spowolniona, co u Lackberg jest chyba zabiegiem celowym - jednak te przerywniki w postaci wątków obyczajowych podczas gdy zaczyna się pojawiać namiastka tempa, czy przełomu, nie mają żadnego wpływu na potęgowanie napięcia - bo jego zwyczajnie w tej książce brak. Retrospekcje, które pojawiają się w każdym dziele pisarki, nie wnoszą żadnej wartości do całokształtu, a jedynie czynią większą szkodę, bo całkowicie pozbawiają czytelnika jakiegokolwiek zaskoczenia co do finału zag...

Tathagatha | 2012-09-28
Przeczytana: 25 września 2012

Jak dotąd najsłabsza część.

Pomysł nawet niezły, ale tym razem autorka nie przyłożyła się. Już w połowie wiedziałam jakie będzie zakończenie, a i sama fabuła niespecjalnie mnie wciągnęła. Było wiele momentów gdy zwyczajnie się nudziłam i przyznam, że z zadowoleniem przewróciłam ostatnią stronę książki.

Szkoda, bo z tego pomysłu można było dużo więcej wykrzesać. Camilla co roku wydawała książkę i mi to pachnie zmęczeniem materiału. A terminy gonią.

Nie polecam zaczynać od tej części.

gwiazdka | 2014-04-22
Na półkach: Rok 2014, Przeczytane
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Kiedy zaczęłam czytać „Ofiarę losu" poczułam się, jakbym spotkała starych znajomych. Znani z poprzednich części Erika, Patrick, jego koledzy z policji, Anna, Dan, wszyscy spotykają się znowu z czytelnikiem, co zaczynam doceniać z każdym nowym tomem. Samo śledztwo w sprawie najpierw jednego zabójstwa, potem całej serii tez jest bardzo ciekawe, do tego dochodzą bohaterowie realisty show i już mamy interesującą fabułę. Sama zagadka kryminalna jest dla policji trudnym orzechem do zgryzienia, jednak autorka daje czytelnikowi pewne fory, może domyśleć się kim jest morderca o wiele wcześniej niż nasi bohaterowie- mnie się w każdym razie udało odgadnąć. Czytając zwróciłam uwagę, że Läckberg w większości swoich książek zbrodnie przypisuje osobom, które przeszły w dzieciństwie przeróżne traumy- gdyby w życiu wszystko było takie proste.

No i pochwała głupoty w wydaniu Läckberg, czyli ukochany szef policji, a w „Ofierze losu" także Erling Larson- czasem uważam, że pisarka trochę prz...

allison | 2013-03-08
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Rok 2013
Przeczytana: 08 marca 2013

Zagustowałam ostatnio w skandynawskich kryminałach, a seria pani Lackberg wciągnęła mnie niesamowicie.
"Ofiarę losu" przeczytałam równie szybko jak poprzednie części.
Intryga kryminalna okazała się bardzo zawiła, z zaskakującym zaskoczeniem, którego korzeni znów trzeba było szukać w odległej przeszłości.

Nadal podobały mi się wątki obyczajowe, chociaż i historia Anny, i nowe perypetie miłosne szefa komisariatu okazały się przewidywalne. Finał sercowych uniesień rozbawił mnie, zwłaszcza, że zadufany w sobie i opryskliwy na co dzień bufon nie wzbudza sympatii ani w bohaterach powieści, ani w czytelnikach. Postać ta jest nieco przerysowana i pokazana karykaturalnie, ale dzięki temu ubarwia fabułę.

Wkrótce na pewno sięgnę po kolejną część cyklu, ale na razie zamierzam odpocząć przy spokojniejszej, obyczajowej opowieści.

Caroline | 2013-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Od dłuższego czasu czytam książki tej autorki. Uważam,że wszystkie są naprawdę świetne, jednak ta ,jak do tej pory, podoba mi się najbardziej.
Akcja powieści rozgrywa się jak zwykle w Fjallbace. Najpierw ma miejsce "wypadek samochodowy", w którym w dosyć dziwnych okolicznościach ginie kobieta. Patrick przeczuwa,że to coś więcej niż zwykła stłuczka.Razem ze swoim zespołem (i nową policjantką Hanną) rozpoczyna śledztwo. Niedługo potem ginie "Barbie" - bohaterka idiotycznego telewizyjnego reality show. Małemu komisariatowi w Tanumshede zwalają się dwie bardzo ważne sprawy, które czekają na rozwiązanie. Cały zespół tyra od rana do nocy, by znaleźć sprawcę.
Wnet Patrick znajduje powiązanie z jeszcze jednym zabójstwem dokonanym dawno temu (do tej pory nie znaleziono sprawcy). Jest to jeden z wielu przełomów w śledztwie. Po jakimś czasie okazuje się ,że ofiar było więcej, co wskazuje na to ,że mamy do czynienia z seryjnym mordercom.
Co łączy wszystkie sprawy?
Kto jest mordercą?
Czy jest...

KatiaBlue | 2014-01-11
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Czwarta część sagi kryminalnej umiejscowionej w Fjällbace Camilli Läckberg i moja piąta książka tej szwedzkiej mistrzyni kryminałów. Nie potrafię ukryć, że mam słabość do powieści tej autorki i nigdy nie udało mi się na długo odłożyć jej książek na bok. "Ofiara losu" to kolejna świetna pozycja Läckberg, ale niestety znowu nie potrafiłam cieszyć się śledztwem policji i nieoczywistymi ich wynikami. Moje dziwne i skomplikowane poczucie humoru po raz kolejny zdradziło mi rozwiązanie ;(

Do policji w Tanumshede dołącza Hanna Kruse. Jest to mądra i ambitna policjantka, która z niejednego pieca chleb jadła i pracowała na niejednym komisariacie. Z marszu Patrik Hedström zabiera ją na miejsce wypadku samochodowego. Zginęła w nim Marit Kaspersen. Mimo iż zdarzenie wyglądało jak najzwyklejszy wypadek, to Patrik ma pewne wątpliwości. We krwi kobiety wykryto aż 6 promili alkoholu, a była ona wieloletnią abstynentką. Hedström postanawia dowiedzieć się jaka była prawda. W tym samym czasie w Tanumshed...

aerien | 2014-02-03
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 02 lutego 2014

Camilla Lackberg zawsze spoko, że tak powiem.

"Ofiara losu" nie odbiega poziomem od poprzednich części sagi: jest tak samo ciepła i tak samo wciągająca. Jej lektura sprawiła mi ogromną przyjemność: wieczorami z radością zanurzałam się w świecie wykreowanym przez autorkę.
Wątek z Mellbergiem to absolutny majstersztyk!!!
Wyjątkowo nie podobała mi się Anna i jej wielkie problemy, które znikają po jednym spacerze (daj Boże, żeby tak bywało!). Także postać Eriki, która w "Ofierze losu" jest zwyczajnie mdła.
Zakończenie było dla mnie niespodzianką, więc ogólnie: bardzo pozytywnie.
Polecam całą sagę. Prze-świe-tna!

DonSzabla | 2013-10-30
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2013
Przeczytana: 30 października 2013

Jestem wielkim fanem cyklu Camilli Läckberg i po kolejne tomy serii sięgam z wielkim zapałem. "Ofiara losu" to moim zdaniem bardzo dobra książka z ciekawym wątkiem fabularnym, który jest niewątpliwie największym atutem powieści. Pomimo szybkiego odkrycia kto jest sprawcą, główny wątek trzymał mnie w napięciu do ostatniej strony. Pochłaniałem rozdział za rozdziałem i wciąż było mi mało. Emocje towarzyszyły mi do samego końca. Kolejnym plusem podobnie jak w poprzednich częściach są kreacje bohaterów. W tym tomie poznajemy kolejne postacie, które niewątpliwie zapadają w pamięć. Każda postać ma swoją historię, uczucia i motywy, którymi kieruje się w życiu. Zawsze chętnie czytam rozdziały z nowymi bohaterami.
Nie zgodzie się z twierdzeniem, że "Ofiara losu" to najgorsza część serii. Ja spędziłem bardzo miło czas przy tej lekturze i jestem przekonany, że sięgnę po resztę tomów serii.

Polecam 8/10

korcia | 2014-10-28
Przeczytana: 25 października 2014

Bardzo lubię tę serię. Za każdym razem, gdy sięgam po kolejny tom, czuję się, jakbym spotykała się z dobrymi znajomymi, z wielkim zainteresowaniem obserwuję, co zmieniło się w ich życiu. Tak było również i tym razem. Autorka wykreowała sporo bardzo różnorodnych bohaterów i oczywiście nie za wszystkimi tęsknię, ale do kilku jestem bardzo przywiązana. Jak zawsze, tak i w tym przypadku, dużą rolę odgrywają obok wątku kryminalnego relacje społeczne oraz różne problemy naszych postaci. Tym razem nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, że to warstwa społeczno-obyczajowa książki przebiła wątek kryminalny, któremu moim zdaniem czegoś zabrakło, a może tylko był zbyt przewidywalny. Do samego śledztwa nie mam zastrzeżeń, ale wolałabym do końca nie domyślać się, kto jest mordercą. Niestety tak się nie stało, wpadłam na niego gdzieś w połowie książki. Autorka tak opisała naszych bohaterów, że nie było to zbyt trudne. Do końca łudziłam się, że może się mylę, że Camilla wyciągnie jakiegoś asa z rękawa,...

Załóż konto za darmo!

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica