Ofiara losu

9788375541991
literatura szwedzka
Ag2S

Inne wydania

Policja w Tanumshede bada wypadek samochodowy. To, co wygląda na tragiczne zdarzenie bez śladów niecnych intencji, okazuje się czymś całkowicie innym. Kiedy dochodzi do kolejnego, równie tajemniczego zdarzenia, pojawia się hipoteza - a jeśli ofiary obu wypadków zamordowano? Policja w Tanumshede ma pełne ręce roboty, tym bardziej, że w mieście kręcony jest telewizyjny reality show. Obecność kamer podsyca konflikt między „gwiazdami” i miejscową społecznością. Czy zabójca kryje się w małej grupie głodnych mediów ludzi współpracujących z programem? Patrik Hedström ma problem z tą sprawą. Jednocześnie zajęty jest przygotowaniami do zbliżającego się ślubu z Ericą. Czas i wysiłek poświęcony na planowanie tego wydarzenia przeradza się we frustrację i stres. Napięcie jest tym większe, że u Patrika i Eriki mieszka jej siostra Anna z dziećmi. Niełatwo jest poradzić sobie z drobnymi kompromisami codziennego życia i ściganiem zabójcy, co widać szczególnie wyraźnie, kiedy Erica zaczyna podejrzewać, że Anna interesuje się całkowicie nieoczekiwanie jedną z osób z kręgu jej przyjaciół...

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2010

• Rzymski poranek
  • Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
  • Chcę Cię usłyszeć
  • Linia serc
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Dotrzymana obietnica

7,67 (111 ocen i opinii)
Rzymski poranek
Virginia Baily

10 (1 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

6,75 (4 ocen i opinii)
Chcę Cię usłyszeć
Diane Chamberlain

8,08 (13 ocen i opinii)
Linia serc
Rainbow Rowell

6,79 (47 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

Niewypowiedziane słowa
Agata Kołakowska

7,17 (18 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

Niestety tom czwarty to lekki spadek formy pani Läckberg. Fabuła jest bardzo przewidywalna, nawet mimo mojej sporej dozy tolerancji tym razem autorka posunęła się za daleko w podsuwaniu nam tropów pod sam nos. Nie podobał mi się też pomysł z tym reality show, bo w ogóle nie kręcą mnie tego typu programy, więc ten wątek tylko działał mi na nerwy.

Cała obyczajowa reszta jednak nadal stanowi plus tej serii, nic się w tym temacie u mnie nie zmieniło, dalej z miłą chęcią podglądam prywatne życie Patrika i Eriki oraz ich córeczki Mai.
Nawet dla Mellberga tym razem znalazłam kilka pozytywnych uczuć, chociaż wydawało mi się, że to nigdy nie nastąpi :)

Zabrałabym się od razu za kolejny tom, ale utknął on gdzieś w trasie między księgarnią, a moją półką, więc muszę chwilę poczekać na kolejne spotkanie we Fjällbace. Mam nadzieję, że będzie bardziej udane niż "Ofiara losu".

teri | 2013-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W tej czesci sagi kryminalnej Camilli,niestety dosyc szybko domyslilam sie,kto jest morderca.Tym razem mamy do czynienia z para seryjnych mordercow.Tak,jak poprzednie czesci,ta czyta sie lekko i szybko,wciaga.Poza tym sa nowosci w zyciu uczuciowym pewnych bohaterow i slub Eriki i Partika.Oraz zapowiedz tajemnic zwiazanych z matka Eriki i Anny.Wszystko to zapowiada sie ciekawie,jednak zrobie sobie przerwe i "Niemieckiego bekarta" przeczytam za jakis czas.W sumie,polecam.Come solito,molto interesante....

deana | 2015-07-15
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 15 lipca 2015

Saga kryminalna Camilli Laeckberg wyraźnie odznacza się na tle różnych cyklów poświęconych podobnej tematyce. Przede wszystkim jej bohaterowie są tak ... normalni. Nie są bardziej niż inni sterani życiem, zniechęceni, burkliwi. Są całkowicie przeciętni, tacy jak setki osób, które nas otaczają na co dzień. Wchodzą do świata bohaterów czujemy się jak u siebie w domu. Trudno tutaj o normalne zaciekawienie i napięcie jakie pojawia się przy czytaniu kryminałów. Bardziej pojawia się poczucie niesienia pomocy Patrickowi w rozwiązaniu zagadki tak aby jak najszybciej zrzucił z ramion ten ciężar i wrócił do domu do Erici i Mai.

Nie inaczej jest tutaj. ,,Ofiara losu" zaczyna się od wypadku samochodowego, pozornie nieskomplikowanej sprawy. Ale pozory mylą. Pojawiają się pewne niejasności, coś nieuchwytnego co nie pozwala funkcjonariuszom z Fjaellbacki tak po prostu zamknąć śledztwo. Pracę policji znacznie utrudnia też ekipa telewizyjna kręcąca szwedzkie ,,Warsaw Shore" (!).

Sama sprawa...

ChicaDeAyer | 2014-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Moje nastawienie do twórczości pani Lackberg uległo zmianie po przeczytaniu całkiem niezłych kontynuacji 'Księżniczki z lodu', tj. tomu II i III. Niestety, tym razem autorka niebezpiecznie zboczyła z dobrego kursu, tworząc słaby kryminał.

Opowiedziana historia jest do bólu przewidywalna - czytelnikowi nieobeznanemu w gatunku odgadnięcie tożsamości sprawcy przyjdzie z łatwością po przeczytaniu kilku początkowych rozdziałów, zaś samych jego motywów po paru następnych. Sama intryga kiepska i oderwana od realiów. Akcja spowolniona, co u Lackberg jest chyba zabiegiem celowym - jednak te przerywniki w postaci wątków obyczajowych podczas gdy zaczyna się pojawiać namiastka tempa, czy przełomu, nie mają żadnego wpływu na potęgowanie napięcia - bo jego zwyczajnie w tej książce brak. Retrospekcje, które pojawiają się w każdym dziele pisarki, nie wnoszą żadnej wartości do całokształtu, a jedynie czynią większą szkodę, bo całkowicie pozbawiają czytelnika jakiegokolwiek zaskoczenia co do finału...

Hanna | 2015-07-01
Przeczytana: maj 2015

Ofiara Losu to kolejna część sagi kryminalnej Camilii Lacberg. Lektura pochłonęła mnie od samego początku, choć w połowie domyslałam się kto jest sprawcą tych wielu nieszczęść w Fjalbece to i tak każda strona książki mnie intrygowała, trzymała w napięciu. Lubię też być gościem w domu Eriki, której postać bardzo mnie ciekawi i z niecierpliwością czekam na rozwinięcie losów Eriki i jej siostry Anny. Dla mnie to jest lekki kryminał połączony z obyczajem. Świetnie się czyta i jest interesująco:)
Polecam!

Tathagatha | 2012-09-28
Przeczytana: 25 września 2012

Jak dotąd najsłabsza część.

Pomysł nawet niezły, ale tym razem autorka nie przyłożyła się. Już w połowie wiedziałam jakie będzie zakończenie, a i sama fabuła niespecjalnie mnie wciągnęła. Było wiele momentów gdy zwyczajnie się nudziłam i przyznam, że z zadowoleniem przewróciłam ostatnią stronę książki.

Szkoda, bo z tego pomysłu można było dużo więcej wykrzesać. Camilla co roku wydawała książkę i mi to pachnie zmęczeniem materiału. A terminy gonią.

Nie polecam zaczynać od tej części.

Przyznam szczerze że "Ofiara losu" Camilli Läckberg sakramencko mnie nudziła. Wątek morderstwa a jak się później okazało całej i długiej serii morderstw, był bardzo rozwleczony. Brakło mi tutaj tego co oferuje Agatha Christie, paru podejrzanych, szybko posuwającego się śledztwa, napięcia, strachu przed tym co może jeszcze zrobić morderca.
Odgadłem kto jest seryjnym mordercą, bardzo szybko, już przed połową powieści, a to raczej nie świadczy o kryminale dobrze.

A w zamian co mamy dobrego? Autentyczne postaci, które jak już wspomniałem można spotkać w polskich telenowelach. Po drugie, losy bohaterów, śledztwo i sytuacje tu opisywane, mogłyby się zdarzyć w rzeczywistości. To co mnie zastanowiło, a później ucieszyło, to duża wrażliwość autorki. Policjanci w Tanumshede, cierpią razem z rodzinami, ofiar seryjnego mordercy. Z bólem serca informują ich o śmierci bliskich.
Muszę stwierdzić że powieść, przez to że jest za długa, miejscami jest nudna, dlatego daję jej jedyne 6/10.

gwiazdka | 2014-04-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Kiedy zaczęłam czytać „Ofiarę losu" poczułam się, jakbym spotkała starych znajomych. Znani z poprzednich części Erika, Patrick, jego koledzy z policji, Anna, Dan, wszyscy spotykają się znowu z czytelnikiem, co zaczynam doceniać z każdym nowym tomem. Samo śledztwo w sprawie najpierw jednego zabójstwa, potem całej serii tez jest bardzo ciekawe, do tego dochodzą bohaterowie realisty show i już mamy interesującą fabułę. Sama zagadka kryminalna jest dla policji trudnym orzechem do zgryzienia, jednak autorka daje czytelnikowi pewne fory, może domyśleć się kim jest morderca o wiele wcześniej niż nasi bohaterowie- mnie się w każdym razie udało odgadnąć. Czytając zwróciłam uwagę, że Läckberg w większości swoich książek zbrodnie przypisuje osobom, które przeszły w dzieciństwie przeróżne traumy- gdyby w życiu wszystko było takie proste.

No i pochwała głupoty w wydaniu Läckberg, czyli ukochany szef policji, a w „Ofierze losu" także Erling Larson- czasem uważam, że pisarka trochę przegina,...

Madi | 2015-04-04
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Gdy tylko dowiedziałam się,że została wydana kolejna ,już 9 część z serii o Erice i Patriku postanowiłam szybko przeczytać ostatnią z serii jaka mi została,czyli "Ofiara losu".
Choć już na początku podejrzewałam ,kto kryje się za morderstwami ,to wcale mi to nie przeszkadzało w czytaniu i nie zmniejszyło mojej ciekawości.
Uważam ,że książka była również ciekawa ,co jej poprzedniczki i choć duża część czytelników uważa ,że ta część była najsłabsza to,ja jednak mam odmienne zdanie,bo mnie się bardzo podobała.
Za dodatkowy plus można dodać fakt,że tym razem Erica nie wścibiała nosa w śledztwo ,a zajmowała się swoimi sprawami,mianowicie organizacją własnego ślubu i choć sprawa była trudna,bo najpierw pojawiło się jedno morderstwo, a później drugie nie mające z pierwszym nic wspólnego ,to Patric praktycznie sam rozwiązał sprawę.
Całą serię uważam za REWELACYJNĄ i bardzo udaną ,która już dołączyła do moich ulubionych -tak książki Pani Camilli mogę polecić każdemu.

Kucu | 2015-01-11
Przeczytana: styczeń 2015

Dalej jestem pod wrażeniem kunsztu Camilli Lackberg. Co prawda "Ofiara Losu" jest dotychczas najsłabszą książką z całego cyklu przeczytanych. Już pod koniec można się było domyślić całej historii ale mimo to chętnię czytało się dalej. Z niecierpliwością sięgam po kolejny tom! :)

Na półkach