Ciało niczyje

Wydawnictwo: Polska Oficyna Wydawnicza BGW
romans, miłość, kobieta, mężczyzna
kinga

Od czasów Tristana i Izoldy za prawdziwy romans zwykło uważać się opowieść o miłości i śmierci. "Ciało niczyje" jest prawdziwym romansem, w którym dobro walczy ze złem, wielka i czysta miłość kobiety do kobiety zwycięża śmierć i uczy złą i zepsutą bohaterkę kochać i rozumieć mężczyznę.
[za: http://www.goodreads.com/book/show/3231895.Cia_o_niczyje]

hanterkaa | 2016-11-22
Na półkach: Pożyczone, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 22 listopada 2016

Krystyna Kofta zdobyła moje serce tą powieścią,niezwykle mroczną i niesamowicie klimatyczną."Ciało niczyje"to powieść o miłości,przyjaźni i oddaniu,połączonych w jedno silne uczucie o wielu obliczach.Autorka od początku rozkoszuje się gęstą narracją:mnoży słowa i upaja się ich brzmieniem,dobiera je tak,by nie pozostawiać odbiorcom wątpliwości co do powieściowego świata.W „Ciele niczyim” słowa imitują cielesność.Jest tu mnóstwo przymiotników,niby nieistotnych dopowiedzeń i wyjaśnień związanych z detalami.

Nina | 2016-04-26
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Gotycki romans? O nie, to znacznie więcej. To piękna i mądra książka, pełna przemyśleń, pełna emocji i owszem, miłości również. To rzecz o życiu, o przemianach, o wzlotach i upadkach, o chorobach, o śmierci. To książka, która parę lat temu pewnie by mnie znudziła i zostałaby odłożone na półkę. Dlatego cieszę się, że przeczytałam ją teraz. Przeczytałam i doceniłam.

kasandra_85 | 2012-05-08
Przeczytana: maj 2012

Juttka | 2013-08-15

Powieść psychologiczno-obyczajowa. Trochę baśniowo przedstawia losy Jutty, młodej kobiety architekta, która przez całe życie pragnęła być bogata. Dążyła do tego, nie zawsze poprawnie jednak swój cel osiągając. Gdy to się stało Jutta dowieduje się, że jest śmiertelnie chora.
Świat i priorytety ulegają radykalnej zmianie. Wie już, że prawdziwe uczucia nigdy nie miały ceny. Posiadanie często odwraca nas od spraw najbardziej istotnych w życiu.
Jutta będąc w szpitalu poznaje chore dzieci, które tak samo jak ona ciężko chorują a mimo to nieustannie się uśmiechają. Kupuje im zabawki. Poznaje też Matkę Judyth, która dzięki swej osobowości zaprzyjaźnia sie z Juttą. Obie mają ze sobą bagaż doświadczeń. Zamieszkują w domu przy starym młynie z dala od ludzi i tam właśnie połączyło je "serdeczne przymierze duchowe". Jutta zaczyna widzieć wszystko inaczej niż dotychczas, przechodzi przemianę moralną...

Dużo wątków psychologicznych i zagadnień co do sposobu i stylu życia. Przyjemnie się czyta....

Ewelina Kwaśniewska | 2010-09-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione!
Przeczytana: 24 września 2010

Każde zdanie w tej książce mnie zahipnotyzowało. Szukałam jej kilka lat, w końcu -z pomocą- znalazłam e-booka. Z każdym słowem rozumiałam coraz bardziej, dlaczego została mi polecona i dlaczego właśnie przez tę a nie inną osobę.
Książka opowiada o młodej dziewczynie imieniem Jutta, która, jak sama mówi, nie chce zostać ani świętą ani błogosławioną, w przeciwieństwie do tej prababki, po której dostała imię. W biegu wydarzeń czuje się, jak stopniowo Jutta zmienia się na lepsze; choć jednocześnie nigdy nie była zła. Otoczona wielkim murem krzywd, których doznała, delektowała się samotnością i postępowała na przekór swej miłości. Nieświadomie, czy podświadomie, buntując się przeciwko niej; robiąc na złość mężczyźnie, którego w pewnym momencie nienawidziła niemal tak mocno, jak kochała.
Ta jej miłość zapłonęła nagle i nawet ogień nie był w stanie jej strawić... Nie poddała się ani kłamstwu, ani krzywdzie... Wielokrotnie powracała we snach i wspomnieniach. Z czasem strawiła też nienawiść...

Alicja | 2016-04-10

Cieszę się, że nie trafiłam na ta pozycję wcześniej. Kiedy byłam młodsza. Pewnie kiedyś wpadłabym w zachwyt nad nią. Miałabym ją za sztandarowy... manifest? protest? - nie rozumiejąc jej do końca. Być może nie rozumiem jej do końca również dziś. Za to 10, 15 lat wstecz spłyciłabym ją i zredukowała do krzyczącej, feministycznej broszurki - dość elokwentnie ubranej.
Dziś do zachwytu mi daleko. Za to poziom świadomości pozwolił mi czytać to, co autorka faktycznie tam napisała. Napisała o dojrzewaniu kobiety. O bolesnym i cudownym zarazem odkrywaniu swojego wnętrza i kobiecości. O tym z jak wielu pieców chlebem trzeba się posilić, by przestać szarpać się z życiem i pojąć o co w nim chodzi. I o co nam chodzi. By przestać - krzycząc - gonić własny ogon...
6/10

mika | 2013-12-22

Nie spodziewałam się, że ta książka tak mi się spodoba, to mądra, dobrze napisana powieść, która łączy elementy świata realistycznego i baśniowego, niełatwo zamknąc ją w jakimś jednym stylu literackim... To historia przemiany jaką przechodzi Jutta, bohaterka tylko pozornie przypominająca typową postać z romansu dla pań: piękna, zdolna, pożądana przez mężczyzn i nieszczęśliwa, niełatwe dzieciństwo, utrata kochanka, a potem życie wypełnione przyjemnościami i kolejnymi, tak naprawdę mało obchodzącymi Juttę "miłościami" i wreszcie nieuleczalna choroba, która burzy wszyskie plany i rzuca bohaterce wyzwanie, które wydaje się być nie do przezwyciężenia.

Enigma91 | 2014-03-25

Jednym słowem- cudowna. Moje pierwsze spotkanie z p.Krystyną- zupełnie zaskakujące i na pewno nie ostatnie. Historia Jutty- kobiety z natury dobrej, która dała się wciągnąć w świat śmierci, seksu i pieniędzy. Dziewczyna stanie się wręcz towarzyszką Kostuchy. A żeby została zachowana równowaga- na jej drodze pojawi się anielica, która nie odda Jutty Kosiarzowi ot tak. Kim jest owa Anielica? Czy piękno jest rzeczą nadrzędną? Do kogo tej nocy zapuka śmierć? Ta książka, jako jedna z nielicznych sprawiła, że chcę mi się żyć i cieszyć się każda chwilą. Pięknie ukazuje jak ulotne jest życie. Polecam!

natarel | 2013-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2013

"Gotycki romans z PRL-u" - tak przeczytałam na okładce i faktycznie początek książki dokładnie odpowiada temu opisowi. Ale później... jest dużo lepiej! Historia Jutty wciąga, jest fascynująca, wzruszająca i z pewnością zapadnie w pamięć każdemu kto przeczyta tę powieść. Nie jest to klasyczny romans, a ciekawa i dająca do myślenia książka nie tylko dla feministek. Gorąco polecam wszystkim kobietom!

rea | 2013-12-13

Bardzo dobrze napisana książka. Momentami bez imion bohaterów, jest w tej książce wszystko, czego potrzebuje czytelnik: miłość, namiętność, przyjaźń, oddanie, dramat...
I to podejście Kofty do uczuć, bez patosu. Dla mnie rewelacja.