Babie lato

Cykl: Ptasi gościniec (tom 2)
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Darmowe dodatki Edytuj książkę
piotrex

Dalsze losy bohatera "Ptasiego gościńca", który osiadł nad Odrą, na polskich Ziemiach Odzyskanych.

Wydanie II

Mario | 2016-02-10

Druga część dylogii mniej ujmuje jak pierwsza, z powodów ideologicznych, jak łatwo zgadnąć. Szczególnie początek, traktujący o walkach polskiej przybudówki armii sowieckiej, jest i nudny, i poprzekłamywany, może tylko z konieczności (komunistyczna cenzura), a może i z woli autorki. Mimo to ta historia niesie, porywa chwilami, w dużym stopniu się jej wierzy, nawet gdy nie dopowiada czy wygładza polityczne tło wydarzeń. Dziwne, że miałem, czytając tę powieść, powracające skojarzenie z "Traktatem o łuskaniu fasoli" Myśliwskiego - niby to zupełnie inna proza, ale to wrażenie bycia niesionym przez nurt tej opowieści takie samo...

unbeliever | 2015-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2015

W interpretacji Wacława Kowalskiego ta opowieść nabrała wyjątkowego charakteru. Naturalność śpiewnego języka znanego wszystkim z postaci Pawlaka zachwyciła mnie i pewnie na długo nie pozwoli zapomnieć o losach przesiedlonych rodzin. Wersję audio polecam, bo Pan Kowalski wniósł do tej powieści tyle emocji, że słucha się jej z wielką przyjemnością.

marijestmoja | 2018-04-29
Przeczytana: 30 kwietnia 2012