Goszka

fascynujący obcy świat, do którego Zachód nie miał dotąd dostępu ? bogini-dziewczynka opowiada historię swego tajemniczego dzieciństwa ? kapłani i tajemne rytuały kultu Kumari W dniu swoich trzecich urodzin Amita zostaje zabrana od rodziców do pałacu bogini-dziewczynki Kumari w Katmandu - króle ... mandu - królewski astrolog rozpoznał w niej wcielenie Taledżu, bogini opiekuńczej Nepalu. Dla Amity, oddzielonej od rodziców, rozpoczyna się życie za murami świątyni. Tylko w dni ważnych świąt religijnych wolno jej opuszczać pałac, by przemierzyć miasto w lektyce podczas wystawnych procesji. Zostaje pozbawiona codziennych doświadczeń zwykłego dziecka.

Sobka | 2011-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2011

książka fascynująca choć na początku ciężko się wciągnąć w historię, którą opowiada. smutna, wzruszająca i jednocześnie przerażająca ale zdecydowanie warta przeczytania.

Izabela | 2011-03-14
Przeczytana: 12 marca 2011

Trudna książka, przynajmniej na początku, potem jest coraz bardziej smutna, szczególnie na końcu. Dwie siostry Amita i Anita, które praktycznie się nie znają, gdyż Amita, mając trzy lata zostaje nową Kumari. Kumari - czyli zywa bogini- według wierzeń ludzi zamieszkujących podnóża Himalajów. Autor wyczerpująco przedstawił drogę małej dziewczynki od dnia wybrania ją na Kumari, aż po jej powrót na łono rodziny, którą tak naprawdę mało znała.
Czytałam i wciąż się dziwiłam, jak taka mała dziewczynka, potrafi się tak łatwo przystosować do nowej roli, żywej dziewicy? Czyzby miały tu jednak wpływ większe moce? Czy mała dziewczynka, bez rozpaczania da się oddzielić od rodziny, czy potrafi naprawdę bez ruchu i wszelkich emocji usiedzieć na swoim małym tronie, nie odzywać się do nikogo spoza swojego "nowego domu - domu Kumari". Patrząc na moją niespełna 4 letnią córkę, nie potrafię sobie wyobrazić tego. Potrafię jedynie zrozumieć rodziców, którzy staczają walkę ze sobą, ze swoją decyzją i...

Aga | 2011-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2011

Książka jest długim reportażem o życiu hinduskiej bogini, jej życiu codziennych, troskach i zmartwieniach i okrutnym odłączeniu dziecka od jej "przybranej" rodziny, z którą spędziła większość swojego dzieciństwa w świątyni. Książka nie jest porywająca, aczkolwiek ciekawa, na pewno zainteresuje fana kultury hinduskiej i Nepalu.

Angelika Sk | 2012-11-12
Przeczytana: 2012 rok

Książka dosyć trudna w odbiorze, ale uważam, że warto podjąć wysiłek przeczytania. Smutna, wręcz momentami przerażająca dla odbiorcy, który ma jakikolwiek wyobrażenia na temat miłości rodzicielskiej.

Weronika | 2014-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Książka choć jest trudna, ale ciekawa i wciągająca. Pisana jest w czasie teraźniejszym, mało w niej dialogów, ale warto przeczytać.

c_litterae | 2018-01-24
Milena Wojnarowska | 2016-08-15