Dlaczego piękni ludzie mają więcej córek?

Tłumaczenie: Elżbieta Piotrowska
Wydawnictwo: Albatros
Why beautiful people have more daughters?
978-83-7659-247-3
psychologia
popularnonaukowa
indian

Niezwykła, napisana w przystępny sposób książka, wyjaśniająca tajemnice najbardziej nawet absurdalnych ludzkich zachowań. Autorzy, badacz zagadnień związanych z popularnością atrakcyjnych fizycznie ludzi, Satoshi Kanazawa oraz profesor psychologii, Allan S. Miller, stawiają zaskakujące pytania i udzielają na nie niemniej zdumiewających odpowiedzi. Uświadamiają czytelnikowi, jak niewielki wpływ na to, co myśli i robi, miała kulturowa ewolucja.
Dlaczego mężczyznom podobają się bombowe blondynki? Dlaczego politycy nawiązują romanse, ryzykując tym samym swoje kariery? I dlaczego robią to tylko mężczyźni? Z czego wynika religijność kobiet? Skąd wśród terrorystów samobójców tylu wyznawców Islamu? Przyczyn tych i innych zachowań autorzy poszukują jeszcze w epoce kamiennej, dowodząc, iż nasze mózgi niewiele się zmieniły od tamtych czasów. Używając narzędzi psychologii ewolucyjnej, Kanazawa i Miller przybliżają czytelnikowi środowisko i postać człowieka pierwotnego oraz pokazują, jak mało różnimy się od mieszkańców jaskiń i jak nienaturalnym środowiskiem jest dla nas świat, w którym obecnie żyjemy. „Dlaczego piękni ludzie mają więcej córek” to zaskakująca, a niekiedy szokująca, podróż w głąb ludzkiej psychiki. Autorzy - przewodnicy, z rozbrajającą szczerością i bez owijania w bawełnę, rozprawiają się nawet z newralgicznymi zagadnieniami, zgodnie z teorią, że dla nauki nie istnieją tematy tabu.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

żabot | 2014-01-31
Przeczytana: 2013 rok

Książkę znalazłem przez przypadek w supermarketowej „grzebalni”. Mam spory dystans do popularnonaukowych książek pisanych dla kompletnych laików, bo bywa często, że autorzy posuwają się do spłycania wielu problemów i swoistej infantylizacji języka. Nie inaczej bywa z tłumaczami. W przypadku tego tytułu byłem mile zaskoczony. Autorzy zajmujący się dziedziną, która od kilkunastu lat rozwija się w piorunującym tempie, czyli psychologią ewolucyjną w bardzo przystępny sposób pokazują, jak wiele współczesnych zachowań człowieka, które niemal z automatu przypisujemy kulturze ma swoje korzenie nie tylko w prahistorii naszego gatunku ale jeszcze wcześniej.
Lekturę polecam zwłaszcza wszystkim fascynującym się naukami społecznymi, jak psychologia i socjologia, gdzie do tej pory indoktrynuje się umysły teorią czystej tablicy, czyli poglądem, że człowiek się rodzi niczym pusty zeszyt, który można dowolnie zapisać.
Rzeczywistość jednak jest bardziej skomplikowana i nie wszystko, co byśmy...

kwiatuszke | 2015-06-17

Na początku napiszę: nie polecam tej książki. W zamian proponuję o wiele lepszą 'Przetrwają najpiękniejsi" Nancy Etcoff o tej samej tematyce.
Dlaczego nie polecam, już piszę. Oczywistym jest dla mnie, że nauki humanistyczne propagujące ideę tabula rasa są w błędzie, więc nie będę się na tym skupiać. Na początku bardzo spodobało mi się oświadczenie autorów o błędzie naturalistycznym i moralistycznym, który popełnił kolega recenzujący niżej wspominając o gender itd. Autorzy napisali, że wystrzegają się ich i chcą przedstawić same fakty. Tak się jednak nie dzieje. W rozdziale o zarobkach kobiet i mężczyzn bez skrupułów przedstawiają swoje stanowisko w tym temacie popełniając szereg błędów, o których wcześniej pisali. Nie widzę powodów, dla których kobiety miałyby zarabiać mniej, jest to niesprawiedliwe i niezabezpieczające jej (i dzieci) przyszłości. Było to żenujące tym bardziej, że z przekąsem wspomnieli o 'nierozumiejących niczego feministkach'. Miałam wrażenie, że cała książka...

Paweł Marchel | 2018-03-28
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Książka jest typową książką popularnonaukową. Autorzy odchodzą w niej od trudnych naukowych pojęć. Zastępują je językiem zrozumiałym dla przeciętnego czytelnika. Nawet, gdy pojawiają się skomplikowane terminy, to sposób, w jaki są wyjaśnione nie pozostawia czytelnikowi wątpliwości, co do ich zrozumienia.
O przystępności książki dla przeciętnego czytelnika świadczy także poruszana tematyka. Dotyczy ona interesujących większość ludzi (niesprawdzone przypuszczenie :) ) tematów związanych z łączeniem się ludzi w pary i przedłużaniem gatunku.

Tezy prezentowane w książce skupiają się wokół głównego tematu jakim jest sukces reprodukcyjny. Poszczególne zagadnienia analizowane są z punktu widzenia kobiety jak i mężczyzny.

Podłoże analizowanych ludzkich zachowań poszukiwane jest w zachowaniach ludzi pierwotnych, a niekiedy także przenoszone na świat, a w zasadzie czerpane ze świata zwierząt.

W książce prezentowane są wynik prac różnych naukowców. Mi, jako czytelnikowi o zacięciu...

Justyna Kozioł | 2018-05-19
Przeczytana: 19 maja 2018