Zwierciadło morza

Tłumaczenie: Aniela Zagórska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Z pism Josepha Conrada". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Mirror of the sea
morze, żeglarstwo, conrad
Laika

Napisane w 1919 r. "Zwierciadło morza" ma dla autora szczególne znaczenie, bowiem: "ta książka jest spowiedzią sięgającą bardzo głęboko; z czego więc jeszcze mógłbym się zwierzyć na paru kartkach, które dodaję do mniej więcej trzystu, zawierających najszczersze wyznania? Usiłowałem tu odsłonić z bezpośredniością ostatniej spowiedzi, jaki był mój związek z morzem, który zaczął się tajemniczo jak każda wielka namiętność zesłana na śmiertelnych — przez niezbadanych bogów, rozwijał się nieodparcie wbrew zasadom zdrowego rozsądku, wytrzymując próbę straconych złudzeń i przezwyciężając rozczarowanie, co się czai w każdym dniu czynnego życia; trwał dalej wśród miłosnych rozkoszy i miłosnych mąk, pełen uniesienia, lecz próżen złudzeń, bez goryczy i bez skarg, od pierwszej chwili aż do ostatniej."

EmaxDomina | 2013-10-15

To jest książka o miłości - miłości do morza. Jeśli ktoś jest ciekawy co skłoniło ukraińskiego szlachcica z Berdyczowa Józia Korzeniowskiego do zaciągniecia się na statek i zostania marynarzem, kapitanem, a w końcu największym pisarzem marynistycznym, to tam znajdzie odpowiedzi. Piękna, sentymentalna podróż do serca człowieka, który w życiu miał wielką miłość i pasję.

Laika | 2010-08-14

Widać, że Conrad przelał na karty tej książki swoją miłość do morza, a zrobił to mistrzowsko..

rej | 2018-06-24
marijestmoja | 2018-04-12