Podcięte skrzydła

Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Sobranie sočinenij
tołstoj, powieść rosyjska

Trzy niewielkie opowiadania - a ileż zaskakujących swą niepowszedniością charakterów. Wszyscy bohaterowie, ukazani poprzez umiejętnie skonstruowaną fabułę, to postaci, dla których racją życia jest miłość i nieuchronnie związane z nią cierpienie. Nieokiełznana natura, zazdrość, patologiczna zaborczość, bezsensowne, niosące dramatyczne komplikacje związki uczuciowe to źródło refleksji nad życiem, źródło pytań o jego sens i wartość.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1985

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Mario | 2016-03-18

Urodzonym w czasach marksistowsko-leninowskich autor kojarzy się z sowiecką propagandą, urodzonym później - zapewne z niczym, no chyba, że pomylą go z Lwem. Ja także sięgnąłem po ten tomik raczej niechętnie, gotów odrzucić go precz, gdybym poczuł swąd agitki - ale nie poczułem, nie odłożyłem, i z przyjemnością zanurzyłem się w trzech historyjkach, niezbyt wiekopomnych, za to z pewnością napisanych dobrze, z literackim miąższem i takąż skórką, napisanych o czymś (bardzo poważnie lub z lekką ironią), napisanych z tą urodą dziewiętnastowiecznego realizmu nasączonego romantyzmem przecież, a bez tej nieznośnej dostojewskiej filozofii, która tylko męczy, niczego nie dając. Ciekawe, jakim byłby Aleksy Tołstoj pisarzem i jakie "Anny Kareniny" i "Wojny i pokoje" stworzyłby, gdyby nie zagarnęła go do swojego kołchozu komunistyczna dyktatura.
A swoją drogą - od kilku lat kupuję, płacąc za to drobnymi monetami, książki z serii Koliber, i czytuję je, w miarę czasu i ochoty, i jak dotąd nie...

Tamanna | 2016-05-12
Przeczytana: 07 maja 2016

Aleksieja Tołstoja znam z tytułów. Jeszcze w domu rodzinnym wypatrzyłam na półce książkę o Piotrze I żałując, że nieznajomość rosyjskiego nie pozwala mi jej przeczytać. Trochę później urzekł mnie tytuł jego trylogii, zarówno polski "Droga przez mękę", jak i rosyjski "Chożdienije po mukam". Jednak pierwszą przeczytaną książką okazały się te trzy opowiadania, w tym tytułowe "Podcięte skrzydła".

Aleksiej Nikołajewicz Tołstoj (1883-1945), z hrabiowskiego rodu, z którego wywodził się też Lew Tołstoj. Zaszczytnego do chwili rewolucji, która urodzonych szlachcicami otoczyła wzgardą. W czas rewolucji Aleksiej miał 34 lata. Rok później na pięć lat wyjechał na emigrację. Konstantynopol, Berlin, Paryż. Jeszcze na emigracji zaczął pisać "Drogę przez mękę", trylogię na temat Rosji 1914-1918 roku. Trzeci tom skończył już w czas wojny, na cztery lata przed śmiercią. W tym czasie współtworzył też mowę Stalina z jesieni 1941 roku, w której ten zapalał Rosjan do wojny słowami: "Niech...

Hennet778 | 2016-04-13
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Całkiem przyjemne opowiadania na kilka wieczorów. Historie są trochę ckliwe, trochę zabawne, a trochę tragiczne. Wartko się czyta.

Natalia | 2014-10-24
Przeczytana: 24 października 2014

Jedynie ostatnie opowiadanie "Podcięte Skrzydła" zdaje mi się być warte uwagi.

Ensui-Szyszka | 2016-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

Przejrzane, szybko odrzucone. Ostatnia próba zaprzyjaźnienia się z literaturą rosyjską.

DawcaMocyWNocy | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

Nuda, nuda, nuda. Nie spodziewałem się książki wysokich lotów, wpadłem do biblioteki i złapałem, głowa zaprzątnięta innymi sprawami to tak później wychodzi. 5 naciągana, trzy bardzo przeciętne opowiadania, nie wzbudzające w czytelniku refleksji czy głębszej analizy. Osobiście nie polecam.

barbaraniechcic | 2016-11-25
vhore | 2016-10-20