historyczna
Pablo

Wspomnienia dowódcy oddziałów partyzanckich BCh (Batalionów Chłopskich). "Swoje wojenno-partyzanckie wspomnienia zawarte w tej książce spisałem przed przeszło dwunastu laty, nakłoniony do tego przez mojego byłego przełożonego Władysława Zwiejskiego "Jarugę", komendanta BCh obwodu opatowskiego. Wspomnienia moje wiążą się nierozerwalnie z losami moich towarzyszy walki, którymi w kampanii...

Wspomnienia dowódcy oddziałów partyzanckich BCh (Batalionów Chłopskich).

Wspomnienia moje wiążą się nierozerwalnie z losami moich towarzyszy walki, którymi w kampanii wrześniowej byli żołnierze 1 Pułku Szwolerzerów, a w czasie okupacji podziemni żołnierze Oddziału Specjalnego BCh.

Spisywanie wspomnień z tych lat nie przychodziło mi łatwo. Należę bowiem do ludzi, którym trudno jest mówić o sobie, a nawet o swoich bliskich. A obok rodziny najbliższymi mi istotami są moi żołnierze z lasu - moja partyzantka, leśna brać. (...)"

Jacek | 2013-09-19

Ocenzurowana książka „Leśna Brać” przedstawia z oczywistych powodów tylko część powikłanych losów wielkiego patrioty i bohaterskiego żołnierza, Mieczysława Kazimierskiego (ps. "Błysk". "Prymus". "Orkan"). Poniżej przedstawiam mniej znane fragmenty życiorysu mojego Taty.
Po wyzwoleniu ziemi kieleckiej spod okupacji niemieckiej w styczniu 1945 r. (i Opatowa z 15 na 16 stycznia 1945 r.) Tata udał się do starostwa i zgłosił się do pracy. Znany ze swojej partyzanckiej przeszłości dostał przydział do sekretariatu Powiatowego Związku "Samopomocy Chłopskiej" w Opatowie, gdzie przepracował jednak tylko kilkanaście dni, od 17 stycznia do 07 lutego 1945 r.
Władze Batalionów Chłopskich skierowały go do pracy w zawiązującej się Milicji. Nie bez znaczenia na brzemienną w skutkach decyzję (po paru miesiącach dezercja, pojmanie przez UB i więzienie) były namowy kolegów-BCh-owców, ale też wspomnienie o krewnym, przedwojennym policjancie-patriocie, wujku Słodzińskim, a przede wszystkim bohaterskim...

Pablo | 2010-08-10
Przeczytana: 08 września 2011

Książka jest zbiorem wspomnień Mieczysława Kazimierskiego - partyzanta, który działał w BCh w czasie II Wojny Światowej. Zawarto opisy potyczek z okupantem, życia codziennego partyzantów oraz realiów wojny. Wszystkie postaci występujące w książce są wymienione z imienia i nazwiska oraz często z pseudonimu - brak tu fikcji literackiej. Załączone są również fotografie niektórych partyzantów, dowódców itd.

Jednakże widać, że miejscami książka przeszła cenzurę - niektóre fragmenty nie pasują stylistycznie.

kuba0608 | 2011-11-14
Zofia Tutaj Smykowska | 2011-02-21