Wiersze, poematy, piosenki, przekłady

Wydawnictwo: Czytelnik
Stachura, wiersze, piosenki
Wilczek

Pierwsza część, serii "dżinsowej" z utworami Edwarda Stachury. Redaktor tomu - Ziemowit Fedecki.

introdukcja | 2015-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2015

Po raz pierwszy z dziełami Edwarda Stachury zetknęłam się jeszcze w czasach gimnazjalnych przy okazji kółek teatralnych i recytatorskich, do których należałam. Nie przypominam sobie, bym spotkała się z jakimś jego wierszem na lekcji języka polskiego. W późniejszych latach natomiast zasłuchiwałam się w piosenkach SDM, które wzięły na warsztat jego twórczość. W myśl "cudze chwalicie, swojego nie znacie" zdecydowałam się zgłębić jego dorobek.

Już w trakcie czytania przestało mnie dziwić, czemu program nauczania przemilcza istnienie Stachury. Jego twórczość nie jest dla wszystkich, a zrozumieć ją mogą (jak przypuszczam) zapewne nieliczni. Poloniści mieliby na ten temat zapewne coś więcej do powiedzenia. Znalazło się natomiast parę perełek, które przypadły mi do gustu, większość z nich będące w repertuarze SDM. Nie potrafiłam czytając tych utworów wyłączyć muzyki w mojej głowie.

Pumba | 2015-08-07
Przeczytana: 2005 rok

Gdyby nie Stare Dobre Małżeństwo nie sięgnąłbym po poezję Stachury. Zdecydowanie lepiej wychodziła mu proza, bo wiersze, bez błyskotliwej oprawy muzycznej, traumatyzują czytelnika nudą, momentami udając emocjonalną głębię.

Ella | 2013-04-03

Wiersze Stachury w dżinsowych okładkach - podkradałam starszej siostrze będąc w piątej klasie podstawówki, i o dziwo trafiały do mnie smarkuli te wiersze. Do dziś mam do nich sentyment.

GabrielL Kamiński | 2011-07-20
Przeczytana: 12 września 1980

To było i jest "kultowe" wydanie Stachury. Okładka jak na tamte czasy to "strzał w 1o-tkę"...

Karol | 2013-07-12

Kultowa rzecz i jak większośc rzeczy kultowych trudna do ocenienia.

vitis | 2013-05-03

Książka mojej młodości. Piękne, zwłaszcza w adaptacji SDM lub WGB