Tunel transatlantycki. Nareszcie!

Tłumaczenie: Radosław Kot
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Science Fiction". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Transatlantic tunnel, hurrah!
83-7120-478-7
steampunk, harrison
ania_och

Imperium Brytyjskie przygotowuje się do realizacji największego projektu w dziejach świata - długiego na tysiące mil tunelu pod Oceanem Atlantyckim. Już w latach osiemdziesiątych dwudziestego stulecia mają nim jeździć pociągi. Twórcą projektu jest kapitan Augustus Washington, najświetniejszy inżynier tego stulecia. Swym dokonaniem pragnie zmyć hańbę ciążącą na jego rodzinie za sprawą zdrajcy Korony, niejakiego George'a Washingtona, skazanego prawomocnym wyrokiem i powieszonego przed ponad dwustu laty.

Jale | 2014-09-16
Przeczytana: 15 września 2014

Ta króciutka powieść ma sporo minusów, które jednak po chwili namysłów przekształcając się w całkiem duży plus. Ale może po kolei.

"Tunel..." jest czymś w rodzaju historii alternatywnej, leciutko moczonej w steampunku. Są tu atomowe, złocone ciuchcie, jakieś sześciany ciągnące konne bryczki, parowe luksusowe limuzyny oraz meloniki, mediumizm i agenci Pinkertona. Niestety, komuś, kto nie zna dobrze historii USA, Anglii czy nawet dziejów walk o Półwysep Iberyjski, umknie 2/3 zabawy w przerabianie naszego świata na ten drugi, będący w pewien sposób odbiciem naszego. A bez tego, i bez autorskich gierek z różnymi kanonicznymi dla Anglosasów nazwiskami, książka pozostają nudnawą, błahą nowelką niemalże romansową. Co więcej, czyta się ją jak starą, przedwojenną, zauważalnie już trącącą myszką fantastykę, w której dużo miejsca poświęcono na konwenanse, zachwyt nad przebrzmiałą techniką i wtrącono zupełnie nie pasujący do całości wątek miłosny. Ale o to właśnie chodzi!

Ta książka właśnie...

żabka | 2016-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2016

Alternatywa naszego świata z serii co by było gdyby...
Główny bohater zmierzy się z bezwzględną naturą oraz ze złośliwymi ludźmi i przykrym losem. Ciekawa lektura.

Sicor | 2016-01-17
Przeczytana: grudzień 2015

I połowa XXw. Bardzo dobrym pomysłem na tło akcji jest alternatywny przebieg historii. (USA nigdy nie powstały, Ameryka jest nadal terytorium brytyjskim, II wojna światowa nigdy nie wybuchła). Alternatywny przebieg obejmuje również opis i wplecenie w akcję maszyn, które mogłyby być skonstruowane i używane w codziennym życiu, gdyby rozwój techniki na początku XXw "poszedł" w nieco inną stronę (np. samochody o napędzie parowym, atomowa lokomotywa, czy olbrzymi pasażerski transatlantycki hydroplan).
Sama akcja jest płytka, skupiona tylko na budowie tunelu. Minusem jest to, że momentami przypomina komiks, przeskakujący z jednego wydarzenia do drugiego, nie zawracając sobie głowy bliższymi opisami.
Podobnie jak Jale, uważam, że po czasie zacierają się szczegóły akcji, a w pamięci pozostaje pozytywny klimat przedwojennej fantastyki.

Dariusz Jóźwik | 2015-11-17
biedron | 2015-02-10