Komedianci

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
The Comedians
Komedianci, comedians
dona

„Komedianci” to powieść o zaangażowaniu, a czasem jego braku i konsekwencjach tego, powieść o czasach wymagających podejmowania trudnych decyzji, o zaufaniu. Brown, właściciel hotelu, mógłby być tym zaangażowanym, bo ma coś, o co powinien walczyć, a pozornie wcale zaangażowany nie jest. Bo czy warto walczyć z tajną policją, może lepiej sprzedać hotel i wynieść się w bezpieczniejsze rejony świata, gdzie można żyć bez zbytniego wydatkowania energii. I jest Jones, kłamca, kombinator, wypatrujący okazji do łatwego wzbogacenia się, przybyły do Port-au-Prince z zamiarem zbicia majątku na oszustwie, który zaangażował się w walkę, początkowo mimowolnie, potem całym sercem, bo poza Haiti nie było już dla niego życia. Każdy z bohaterów gra swoją rolę, wygrywa własne interesy. Na ile każdy z nich jest komediantem? Czy bardziej jest nim Smith, wierzący w ideę wegetarianizmu, zaangażowany w jego propagowanie, żyjący swoją pasją, aż śmieszny w tym swoim życiu podporządkowanym jedzeniu i piciu tylko właściwych, poprawnych ideologicznie potraw i chęci namawiania do rezygnacji ze spożywania mięsa narodu, w którym 90% ludności nie stać na jego kupno? Czy może bardziej Brown, który sam nie wie, co będzie dla niego lepsze, miota się w poszukiwaniu swojego miejsca na świecie, a gdy je znajduje, nie chce wierzyć w możliwość jego utrzymania? A może najbardziej pasuje do tej roli Jones — przecież to z jego dowcipów wszyscy się śmieją, to on najskuteczniej bawi towarzystwo, wzbudza sympatię; ale czy naprawdę jest człowiekiem wesołym? Komedia? A może tragedia? Względnie tragifarsa?

Apfelbaum | 2016-10-30
Na półkach: 2016 rok, Przeczytane
Przeczytana: 30 października 2016

Komedianci są powieścią rozgrywającą się w naszym świecie i ze względu na miejsce akcji wydaje się, że wiadomo o czym książka będzie. Wydarzenia mają miejsce na Haiti w czasie trwania krwawej dyktatury, ale książka jest na tyle odrealniona, że bardziej przypomina najdziwniejsze powieści pana Irvinga. Wydarzenia obserwujemy z perspektywy właściciela hotelu w Haiti, oraz takich osobliwych postaci jak: były kandydat na prezydenta USA promujący wraz z żoną wegetarianizm, mężczyzna podający się za majora.

Sam mam w związku z powieścią mieszane odczucia. Z jednej strony czytało mi się ją całkiem nieźle i była odmianą po czytaniu stale tego samego, a z drugiej strony takie nadmierne udziwnianie wszystkiego trochę mi przeszkadzało.

Meowth | 2016-02-24
halunke | 2015-08-29