Okładka książki Bitwa o Monte Cassino

Bitwa o Monte Cassino

Autor:
Cykl: Melchior Wańkowicz. Dzieła (tom 1)
wydawnictwo
Prószyński i S-ka
historia
typ
papier
piotrex
7,31 (113 ocen i 6 opinii)

Opis książki

"Bitwa o Monte Cassino" Melchiora Wańkowicza uznawana jest za największe dzieło pisarza, które wystawia wielki pomnik bohaterskim żołnierzom generała Andersa. Książka czytana w wielu domach jak biblia narodowa utrwaliła legendę tej bitwy w Polsce, była pocieszeniem w dniach powojennych. Dzieło to ma trwałe miejsce w kanonie klasyki reportażu wojennego. Wersja skrócona książki przez wiele lat była lekturą szkolną. Niniejsza edycja jest pełnym wydaniem książki wielokrotnie skracanej i cenzurowanej.

W obecnym wydaniu "Bitwy o Monte Cassino" przedrukowujemy dwa unikalne teksty - przedmowę samego gen. Władysława Andersa oraz posłowie gen. Zygmunta Bohusza-Szyszki - z mało znanego wydania skrótu książki "Było to pod Monte Cassino" (nakładem Komitetu Obchodu Dziesięciolecia Bitwy o Monte Cassino, Londyn 1954).

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
poznanianka | 2011-02-18
Przeczytana: sierpień 2010

Za czytanie jej zabierałam się długo. Minął rok, dwa, trzy lata i nic. Aż nagle przyszedł piękny lipcowy dzień, w którym sięgnęłam po to obszerne tomisko. Nie żałuję tygodni nad nią spędzonych :)

Jak już wspomniałam książka zajmuje sporo miejsca. W każdym razie zrobiła na mnie wrażenie kiedy jeszcze byłam uczennicą szkoły podstawowej. Około 630. stron tekstu plus zdjęcia, wykaz poległych i indeks nazwisk mogą zniechęcić, ale nie powinny.

Na początek proponuję przejrzenie fotografii, których jest naprawdę sporo. Odniosłam wrażenie, że one uczłowieczają wojnę. Z reguły wojna to coś co jest daleko lub wydarzyło się dawno, kilka stron w podręczniku i statystyki. A tu poszczególni ludzie, młodsi i starsi, szeregowi na równi z dowódcami. Są też krajobrazy zniszczonej w czasie walk okolicy, sceny z przygotowań do bitwy, życie codzienne w obozie.

Potem nic tylko przejść do tekstu. To nie praca naukowa, więc nie ma w niej niezrozumiałych dla przeciętnego zjadacza chleba wyrazó...

Dominik | 2013-10-02
Przeczytana: 02 października 2013

Czytałem już kiedyś Wańkowicza "Bitwę o Monte Cassino" standardowe wydanie - niezwykły pietyzm i umiłowanie szczegółu jakiemu hołdował autor, w tej lekturze nie pomagały - w masie nazw, nazwisk człowiek po prostu się gubił. Niedawno wpadł w moje ręce reprint pierwszego wydania z 1945 roku i EUREKA - w wypadku tej książki wydanie ma ogromne znaczenie. Ta pozycja w pełni swoje zalety okazuje właśnie w takiej postaci - ogromna ilośc ilustracji - zdjęć, rysunków, karykatur, map, planów sytuacyjnych w niezwykły sposób ożywia i przybliża czytelnikowi zarówno pole walki jak i postacie osób biorących w tym udział. Fragmenty, które wcześniej usuwane były przez cenzurę - ukazują tragiczną drogę jaką przeszli Polacy (szczególnie ci z Kresów)aby położyć swoje życie na skałach całego ogromnego amfiteatru na który składały się m.in. Widmo, St.Angelo, wzgórza 593, 569, Klasztorne, Mt.Cairo; miejsca takie jak Massaria Albaneta, Domek doktora, Droga Polskich Saperów, Piedimonte etc. Miejsca te znajdują...

grzech-pierworodny | 2011-10-05
Przeczytana: 28 maja 2011

Gdy czytasz interesująca książkę, na temat który jest ważny dla Ciebie, zdarza Ci się nie przespać nocy. Obowiązki dnia codziennego wydają się błahe. W telewizji już nie pokazują nic ciekawego, a pies może kolejną godzinę poczekać na przyrzeczony spacer.

Nie możesz się doczekać kiedy znów będziesz mógł pogrążyć się w świecie o którym czytasz. Jesteś oddany książce w 100%.

A teraz zastanówmy się czy można być obiektywnym i pisać bez emocji o wojnie w której się uczestniczy? Czy można przedstawiać suche fakty o żołnierzach z którymi się jeszcze godzinę temu rozmawiało, a w tej chwili są już zabici? Czy można oceniać obiektywnie działania dowódców, którzy pod obstrzałem, bez łączności musieli prowadzić natarcia? W jaki sposób przedstawić heroiczne czyny zwykłych prostych ludzi? Bez emocji, patosu?

Napisałem wstęp w ten sposób , ponieważ autor książki o której chcę opowiedzieć został posądzany o subiektywizm, o wyolbrzymianie i przekoloryzowanie faktów. A tymczasem książka jest wspania...

Rewelacyjna wprost pozycja w całej twórczości Melchiora , to podstawowa lektura każdego Polaka...nad heroizmem żołnierzy polskich można było ronić łzy przy tej powieści...i mnie się to zdarzało.

| 2013-10-09

Mistrzostwo reportażu. 3 tomy doskonałej opowieści oraz unikatowych zdjęć, map i planów. Pozycja obowiązkowa dla zainteresowanych historią Polskiej Armii na Zachodzie.

Kirst | 2013-01-01

Lubię