Okładka książki Bitwa o Monte Cassino

Bitwa o Monte Cassino

Autor:
Cykl: Melchior Wańkowicz. Dzieła (tom 1)
wydawnictwo
Prószyński i S-ka
historia
typ
papier
piotrex
7,3 (112 ocen i 6 opinii)

Opis książki

"Bitwa o Monte Cassino" Melchiora Wańkowicza uznawana jest za największe dzieło pisarza, które wystawia wielki pomnik bohaterskim żołnierzom generała Andersa. Książka czytana w wielu domach jak biblia narodowa utrwaliła legendę tej bitwy w Polsce, była pocieszeniem w dniach powojennych. Dzieło to ma trwałe miejsce w kanonie klasyki reportażu wojennego. Wersja skrócona książki przez wiele lat była lekturą szkolną. Niniejsza edycja jest pełnym wydaniem książki wielokrotnie skracanej i cenzurowanej.

W obecnym wydaniu "Bitwy o Monte Cassino" przedrukowujemy dwa unikalne teksty - przedmowę samego gen. Władysława Andersa oraz posłowie gen. Zygmunta Bohusza-Szyszki - z mało znanego wydania skrótu książki "Było to pod Monte Cassino" (nakładem Komitetu Obchodu Dziesięciolecia Bitwy o Monte Cassino, Londyn 1954).

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
poznanianka | 2011-02-18
Przeczytana: sierpień 2010

Za czytanie jej zabierałam się długo. Minął rok, dwa, trzy lata i nic. Aż nagle przyszedł piękny lipcowy dzień, w którym sięgnęłam po to obszerne tomisko. Nie żałuję tygodni nad nią spędzonych :)

Jak już wspomniałam książka zajmuje sporo miejsca. W każdym razie zrobiła na mnie wrażenie kiedy jeszcze byłam uczennicą szkoły podstawowej. Około 630. stron tekstu plus zdjęcia, wykaz poległych i indeks nazwisk mogą zniechęcić, ale nie powinny.

Na początek proponuję przejrzenie fotografii, których jest naprawdę sporo. Odniosłam wrażenie, że one uczłowieczają wojnę. Z reguły wojna to coś co jest daleko lub wydarzyło się dawno, kilka stron w podręczniku i statystyki. A tu poszczególni ludzie, młodsi i starsi, szeregowi na równi z dowódcami. Są też krajobrazy zniszczonej w czasie walk okolicy, sceny z przygotowań do bitwy, życie codzienne w obozie.

Potem nic tylko przejść do tekstu. To nie praca naukowa, więc nie ma w niej niezrozumiałych dla przeciętnego zjadacza chleba wyrazó...

Dominik | 2013-10-02
Przeczytana: 02 października 2013

Czytałem już kiedyś Wańkowicza "Bitwę o Monte Cassino" standardowe wydanie - niezwykły pietyzm i umiłowanie szczegółu jakiemu hołdował autor, w tej lekturze nie pomagały - w masie nazw, nazwisk człowiek po prostu się gubił. Niedawno wpadł w moje ręce reprint pierwszego wydania z 1945 roku i EUREKA - w wypadku tej książki wydanie ma ogromne znaczenie. Ta pozycja w pełni swoje zalety okazuje właśnie w takiej postaci - ogromna ilośc ilustracji - zdjęć, rysunków, karykatur, map, planów sytuacyjnych w niezwykły sposób ożywia i przybliża czytelnikowi zarówno pole walki jak i postacie osób biorących w tym udział. Fragmenty, które wcześniej usuwane były przez cenzurę - ukazują tragiczną drogę jaką przeszli Polacy (szczególnie ci z Kresów)aby położyć swoje życie na skałach całego ogromnego amfiteatru na który składały się m.in. Widmo, St.Angelo, wzgórza 593, 569, Klasztorne, Mt.Cairo; miejsca takie jak Massaria Albaneta, Domek doktora, Droga Polskich Saperów, Piedimonte etc. Miejsca te znajdują...

grzech-pierworodny | 2011-10-05
Przeczytana: 28 maja 2011

Gdy czytasz interesująca książkę, na temat który jest ważny dla Ciebie, zdarza Ci się nie przespać nocy. Obowiązki dnia codziennego wydają się błahe. W telewizji już nie pokazują nic ciekawego, a pies może kolejną godzinę poczekać na przyrzeczony spacer.

Nie możesz się doczekać kiedy znów będziesz mógł pogrążyć się w świecie o którym czytasz. Jesteś oddany książce w 100%.

A teraz zastanówmy się czy można być obiektywnym i pisać bez emocji o wojnie w której się uczestniczy? Czy można przedstawiać suche fakty o żołnierzach z którymi się jeszcze godzinę temu rozmawiało, a w tej chwili są już zabici? Czy można oceniać obiektywnie działania dowódców, którzy pod obstrzałem, bez łączności musieli prowadzić natarcia? W jaki sposób przedstawić heroiczne czyny zwykłych prostych ludzi? Bez emocji, patosu?

Napisałem wstęp w ten sposób , ponieważ autor książki o której chcę opowiedzieć został posądzany o subiektywizm, o wyolbrzymianie i przekoloryzowanie faktów. A tymczasem książka jest wspania...

Rewelacyjna wprost pozycja w całej twórczości Melchiora , to podstawowa lektura każdego Polaka...nad heroizmem żołnierzy polskich można było ronić łzy przy tej powieści...i mnie się to zdarzało.

| 2013-10-09
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Mistrzostwo reportażu. 3 tomy doskonałej opowieści oraz unikatowych zdjęć, map i planów. Pozycja obowiązkowa dla zainteresowanych historią Polskiej Armii na Zachodzie.

Kirst | 2013-01-01

Kalendarium literackie
  • Jorge Bucay
    68. rocznica
    urodzin
    Zawsze uważałem, że najpiękniejszą odpowiedzią na "Bardzo cię kocham" jest zdanie: "A ja czuję się bardzo kochana".
  • Krzysztof Daukszewicz
    67. rocznica
  • Hanka Lemańska
    55. rocznica
    urodzin
    Facet jak facet, dwie ręce, dwie nogi, głowa od góry.
  • Fiodor Dostojewski
    193. rocznica
    urodzin
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Maria Kuncewiczowa
    119. rocznica
    urodzin
    ...jakże ja będę umierać, kiedy nie żyłam ja wcale?
  • Chris Claremont
    64. rocznica
  • Philip Craig Russell
    63. rocznica
  • Joseph Campbell
    27. rocznica
    śmierci
    [...] jeśli idziesz za tym, co cię uszczęśliwia, to jakbyś podążał jakimś szlakiem, który istniał od zawsze, czekał na ciebie, i że życie, które właśnie przeżywasz, jest tym, które było ci jakoś pisane.
  • Michael Palmer
    1. rocznica
    śmierci
    Każde równanie zawierające czynnik ludzki jest nierozwiązywalne
  • Harry Mulisch
    4. rocznica
    śmierci
    Ważne decyzje zawsze należy podejmować od razu, ponieważ inaczej nic z tego nie wychodzi
  • Wacław Gąsiorowski
    75. rocznica
    śmierci
    -Gadajcie, coście za jedni?!
    –Joanna Żubr, markietanka pierwszej legii, pierwszego batalionu – odparła dumnie baba– A to mój stary niedołęga...
    –Maciej Żubr, podoficer pierwszej legii, pierwszego batalionu, drugiej kompanii! – poprawił chłop.
  • Henryk Niewiadomski
    7. rocznica
    śmierci
    To wpływa na psychikę. Mogę to stwierdzić z całkowitą pewnością. Siedzę już trzy lata odizolowany od żony i trzepię się ręką przez ten cały czas. Jak po roku w więzieniu zobaczyłem, że trzęsie mi się ręka, myślałem początkowo, że to albo na tle nerwowym, albo choroba Parkinsona. Walnąłem konia, od r... pokaż więcej
  • Claude Lévi-Strauss
    5. rocznica