Generation Kill

Wydawnictwo: Berkley Publishing Group
Generation Kill
angielski
Robson

Obraz amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 roku, widziany oczami Evana Wrighta, reportera magazynu Rolling Stone, przydzielonego do Pierwszego Batalionu Rozpoznawczego Korpusu Marynarki Wojennej USA.

Dziub | 2015-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jak na fikcyjną historię, jest bardzo przekonująca. Z pewnością część opisanych wydarzeń rozegrała się w podobnym do opisanego tonie. Przede wszystkim istotne jest wskazanie prawdziwego celu wojny - o ropę.
Nie brak typowego amerykańskiego heroizmu, chociaż refleksja na temat prawdy, wciska się żołnierzom pod hełm, mówiąc kolokwialnie. Jest w tym pewna schematyczność, którą widać w każdej militarnej powieści - w miarę rozwoju fabuły, portrety bohaterów obnażają charaktery, które są niemal archetypowe dla tego gatunku: oddany żołnierz, kwestionujący żołnierz, widzący bezsens walki i typowy zabijaka. Mądry dowódca i głupi przełożony. Doświadczeni marines i żółtodzioby. Wszyscy w jednym miejscu obserwowani przez reportera, który jest narratorem.
Trzeba przyznać, że Wright ma bardzo lekkie pióro, dlatego powieść szybko się czyta, natomiast nie zawsze jest łatwo.
Chociaż postać reportera ma nadać dystansu, to jednak rozwój wydarzeń pokazuje, że razem z nim czytelnik ów dystans zatraca i...

Robson | 2010-08-09
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Evan Wright ma niezwykły styl: prosty i przystępny, zarazem brutalnie prawdziwy i przewrotny. Ukazuje 'drugie dno' Amerykanów. Ta książka właśnie taka jest: po szukającym swojego miejsca Pokoleniu X lat 90., kilkanaście lat później w Ameryce pojawiło się Pokolenie Z: dzieciaków z rodzin bez ciepła domowego ogniska, wychowywanych na grach komputerowych przedstawiających przemoc i heavy metalu, często z wyrokami lub dozorem kuratora. Takim 'trudnym' chłopcom, jako alternatywę od kłopotów, oferuje się wstąpienie do Korpusu Marines. I jak się okazuje, niewielu żałuje swojej decyzji. Tu znajdują swoją 'rodzinę', która ich rozumie.

mrsjackie | 2016-05-13
night_moves | 2015-05-04