Dziennik cwaniaczka

Tłumaczenie: Anna Nowak
Cykl: Dziennik cwaniaczka (tom 1)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Diary of a Wimpy Kid
cwaniaczek, dziennik
Andzik

Bycie nastolatkiem to prawdziwy kanał. Doskonale wie o tym Greg Heffley, rzucony przez los do gimnazjum, gdzie chuderlawe słabeusze dzielą korytarze z dzieciakami, które są wyższe, wredniejsze i już się golą. Zmagania ze szkolną rzeczywistością opisuje w prowadzonym przez siebie dzienniku, w którym pojawiają się i takie wpisy: "Chciałbym ogłosić oficjalnie, że moim zdaniem gimnazjum to...

"Chciałbym ogłosić oficjalnie, że moim zdaniem gimnazjum to najgłupszy pomysł na świecie".

Na szczęście Greg całkiem nieźle sobie radzi, nie tylko w szkole...

źródło opisu: [Nasza Księgarnia, 2008]

Opinie czytelników (1933)
Wkp | 2017-04-20

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

POCZĄTEK CWANIAKOWANIA

Niewiele jest humorystycznych serii dla dzieci i młodzieży, które w takim stopniu kupiły moje serce jak „Dziennik Cwaniaczka”. To w końcu tylko proste, lekkie, zabawne opowiastki, niedługie zresztą – co może w nich być aż tak dobrego? A jednak lektura kolejnych tomów serii potrafiła skutecznie poprawić mi humor i dostarczyć solidnej porcji rozbrajającej zabawy. Po audiobooki pierwszych części sięgnąłem, żeby poznać początki serii i chociaż miałem wiele obaw (o tym poniżej), jak zwykle się nie zawiodłem.

Głównym bohaterem „Dziennika Cwaniaczka” jest nastoletni Greg Heffley, zaczynający swoją naukę w gimnazjum. Nowa szkoła to nie tyle nowe pozytywy, ile kolejne niebezpieczeństwa, bo kto to widział, żeby młodych i niewyrośniętych uczniów rzucić pomiędzy olbrzymy, którzy już się golą i trudno jest im stawić opór? Greg swoje przeżycia i próby przetrwania w szkolnej dżungli spisuje w dzienniku podarowanym mu przez mamę (miał być dziennik, dostał pamiętnik, ale że...

Black_and_white | 2013-12-21
Przeczytana: 10 lutego 2013

Zabawna książka , łatwo się ją czyta .

Marcin | 2015-12-06
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Kupiłem do swojej szkolnej biblioteki za namową dzieci :) Uczniowie (dodam że szkoły podstawowej) w ankietach na swoją ulubioną książkę oraz na taką którą chcieliby mieć w szkolnej bibliotece, najczęściej wymieniali właśnie "Dziennik Cwaniaczka". Zatem jako bibliotekarz idący naprzeciw oczekiwaniom swoich dziecięcych czytelników, zakupiłem od razu całą serię. I nie omieszkałem sam przeczytać i sprawdzić o co chodzi w tym cwaniaczku.

"Diary of a Wimpy Kid". Co powinno być tłumaczone raczej jako dziennik mięczaka czy słabeusza, ale mniejsza z tym. Spodziewałem się czegoś totalnie infantylnego a tymczasem naprawdę szczerze się uśmiałem :D Książkę cechuje dosadny, nieco wredny humor. Wygląda to tak, że autor buduje scenkę tekstem, po czym rozładowuje ją zabawnym komiksowym obrazkiem. Takie proporcje tekstu i ilustracji czynią z tej książki coś pomiędzy komiksem a literaturą. A to z kolei sprawia że nawet najbardziej oporne dzieciaki względem czytania, chętnie sięgają po "Dziennik...

| 2016-06-09
Na półkach: Przeczytane, 2016, 2016.06
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Początek przygód cwaniaczka Grega. Greg przenosi się do liceum, zaczyna dostrzegać zmiany zachodzące w dziewczynach, musi przeżyć Halloween i Boże Narodzenie itp. książka opisuje zarówno problemy szkolne, domowe jak też podwórkowe. Rządzi w niej ironia losu oraz pech, które solidnie doświadczają sympatycznego Grega.

To nawet nie jest książka to jest bardziej poradnik , jak przetrwać w gimnazjum.Książka fajna , ale nie powaliła mnie na kolana . Inne części były bardziej śmieszne,ale też jest bardzo fajna.Rysunki są wręcz wspaniałe . !Jest napisana nowoczesnym językiem.Bardzo szybko się czyta, pewnie dlatego, że prawie na każdej stronie są ilustracje .Ogółem polecam tą książkę , którą na pewno jeszcze przeczytam.

BetiFiore | 2014-09-27
Przeczytana: 27 września 2014

Kupiłam dla mojej siostrzenicy gimnazjalistki i z ciekawości przeczytałam w jeden wieczór :) TŁumaczenie tytułu chyba nie do końca trafne "whimpy kid" to raczej nie "cwaniak".... ale sama książka zabawna i na pewno nie tylko dla dzieci :) Inne części też chyba kupię - w prezencie :)

JaBa | 2018-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2018

Prosta książka dla młodszej młodzieży, ale nie tylko - dorośli też będą mieli przyjemną chwilę czytając i oglądając tę książkę, gdyż jest to połączenie słowa pisanego z rysunkami, w formie dziennika nastolatka.
Zgadzam się z innymi, że prawidłowo przetłumaczony tytuł (Dziennik mięczaka) byłby bardziej odpowiedni do treści, którą przedstawia autor.
Co prawda Greg doświadcza syndromu środkowego dziecka, ale też uosabia trochę ciamajdowatego nastolatka, który nie umie się do końca odnaleźć w nowej szkole, wśród kolegów gimnazjalistów i licealistów.
Mimo to pozycja jest lekka i przyjemnie się ją czyta.

| 2014-02-10
Przeczytana: 07 lutego 2014

Jest to bardzo lekka książka, bardzo szybko się ją czyta. Jest mnóstwo rysunków, są chyba na każdej stronie, więc wydaje mi się, że dlatego tak szybko się ją czyta. Nawet nie spodziewałam się, że aż tak mi się spodoba. W niektórych momentach jest naprawdę śmieszna :)
Nie mogę się doczekać aż przeczytam kolejne części :)

sqot_es | 2018-02-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Śmieszna, humorystyczna seria książek, która rozbawi nie tylko młodzież, ale zarówno dorosłych. Czyta się ją szybko i lekko, komiksowe obrazki dodają uroku i humoru! Proste dialogi i życiowe historie nastolatków. Polecam!

Miss_Jacobs | 2011-03-27

Przeczytałam i zapomniałam.
Proste, banalne, bez polotu. Dowcipy jak dla mnie na siłe.
Minus za idiotyczny tytuł. W oryginale brzmi on " Diary of a Wimpy Kid". Wimpy oznacza mięczaka. Z cwaniakiem zarówno bohater jak i tytuł niewiele mają wspólnego.

zobacz kolejne z 1923