Kiedy mózg pracuje inaczej : ADHD, alkoholizm, autyzm, déj̀a vu, dysleksja, leworęczność, słuch absolutny, pamięć fotograficzna, sezonowe zaburzenie afektywne, synestezja

Okładka książki Kiedy mózg pracuje inaczej : ADHD, alkoholizm, autyzm, déj̀a vu, dysleksja, leworęczność, słuch absolutny, pamięć fotograficzna, sezonowe zaburzenie afektywne, synestezja Allen D. Bragdon
Okładka książki Kiedy mózg pracuje inaczej : ADHD, alkoholizm, autyzm, déj̀a vu, dysleksja, leworęczność, słuch absolutny, pamięć fotograficzna, sezonowe zaburzenie afektywne, synestezja
Allen D. Bragdon Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
118 str. 1 godz. 58 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Brains That Work a Little Bit Differently
Wydawnictwo:
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
118
Czas czytania
1 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
8389574071
Tłumacz:
Liliana Okupniak
Tagi:
psychologia ADHD alkoholizm autyzm
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki ROZWIŃ SWÓJ UMYSŁ Ćwiczenia dla lewej półkuli mózgu Allen D. Bragdon, David Gamon
Ocena 6,0
ROZWIŃ SWÓJ UM... Allen D. Bragdon, D...
Okładka książki ćwicz swój umysł Allen D. Bragdon, David Gamon
Ocena 5,1
ćwicz swój umysł Allen D. Bragdon, D...
Okładka książki Allen D. Bragdon, Leonard Fellows. Gimnastyka dla mózgu. Allen D. Bragdon, Leonard Fellows
Ocena 0,0
Allen D. Bragd... Allen D. Bragdon, L...
Okładka książki Ucz się szybciej, zapamiętuj więcej Allen D. Bragdon, David Gamon
Ocena 5,5
Ucz się szybci... Allen D. Bragdon, D...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
58 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
51
28

Na półkach: ,

Ta opinia będzie lekturą, bo będę się odnosił do każdego rozdziału. Zaczynajmy.

Książka jest o konkretnych zjawiskach, które generalnie nie mają żadnego wspólnego mianownika: ADHD, alkoholizm, autyzm, deja vu, dysleksja, leworęczność, słuch absolutny, pamięć fotograficzna, sezonowe zaburzenie afektywne i syntezja. We wstępie od wydawcy określa on je wszystkie jako nieprawidłowości w pracy mózgu, odstępstwa od normy oraz ocenia, iż głęboko wpływają na życie rodzin, w których występują oraz instytucje oświatowe, czyli spycha realne bariery, z którymi osoby mające te cechy, i które bezpośrednio wpływają na nich w pierwszej kolejności, na ich otoczenie, które oczywiście jest takie biedne, a sami zaafektowani są sprowadzani do przyczyny takiego stanu. Twierdzi również, że nie są to "przypadki neurologiczne", dalej popychając to, o czym wspomniałem wcześniej - mowiąc, że ci ludzie robią swojemu otoczeniu na złość i są tacy komuś na przekór. Zakłada on również podział na 'ciężki' i 'łagodny' autyzm oraz twierdzi, że wszystkie inne wymienione stany mają charakter łagodny (klamstwo),porównuje je do chmur na niebie opisując ich pojawienie się jako 'nieoczekiwane' (bzdura) i mówi, że większość ludzi dotkniętych tymi zjawiskami prowadzi 'normalne życie' (nieprawda),cokolwiek to znaczy. Więc już się zaczyna

Książka ma na celu przedstawienie 'wyników najnowszych badań', we wstępie już przestrzegając przed ich nieprawidłową interpretacją, co nie tylko nasuwa wątpliwości (bo badania na temat deja vu czy leworęczności? To XXI wiek, nie XI; jak i nie ma bibliografii źródeł, z których niby autor korzystał),ale bezpośrednio przeczy nocie od wydawcy, który twierdzi, że nie są to przypadki neurologiczne. A badania powinny być naukowe i rzetelne, a nie wynikiem czyichś teorii i wyobrażeń, wymyślonych na poczekaniu w domu. Odkładając to na bok, idziemy dalej. W tym samym miejscu jest mowa o tym, jak to "każdy z nas chce wiedzieć, co czyni go wyjątkowym, nie pragnie jednak, by uznano go za dziwaka". Chłopie, get over yourself i spierdalaj z tym ableizmem.

Główna część książki jest podzielona na rozdziały, jeden na daną przypadłość lub zjawisko (gdyż część tych pojęć jerst zupełnie "w normie", tyle tylko, że występuje względnie rzadko i nie może być nazwane chorobą),a każdy rozdział rozpoczyna się odk rótkiego przedstawienia oraz wyliczenia objawów.

Sekcja o ADHD jest w dużej mierze poprawna, choć pomijająca dużą część aspektów dotyczących dorosłych z ADHD i wręcz ostentacyjnie ignoruje tą grupę, co jest absolutnie irytujące, gdyż wszystkie dzeici z ADHD dorastają z ADHD i stają się dorosłymi z ADHD. Daje implikację, że z ADHD da się wyrosnąć i że ono "przechodzi" (co jest wierutnym kłamstwem i zupełnie sprzeczne z aktualną wiedzą medyczną).

Do rozdziału o alkoholizmie nie mam zastrzeżeń, jest tu dużo chemii organicznej, do której większość obu stron problemu (uzależnieni oraz ich terapeuci) raczej nie mają dostępu, ale które są zbiorem teoretycznej wiedzy niż jakąkolwiek pomocą jak sobie z tym radzić.

Rozdział o autyzmie - symptomy ogólne i aktualnie dość przestarzałe, ale jeszcze w miarę w porządku; jednak później podanie przykładu Raymonda Babbita z Rain Mana jako kreację typowego autysty i używanie ilorazu inteligencji jako przykładu cech autyzmu jest zupełnie nie na miejscu (nie tylko dlatego, że Raya nie grał nawet autystyczny aktor),biorąc pod uwagę, jak Ray był traktowany i w jaki sposób inteligencja jest traktowana jako wykładnik na ile kogoś szanować i czy w ogóle. Po tym, jak mówi o wielu typach czy rodzajach autyzmu, robi kolejny błąd przy próbie cytowania statystyk bez podania źródeł, gdy poprzednie zdanie wskazywało, iż różnorodność doświadczeń autystycznych jest tak wiele, że nie da się prawidłowo określić statystyk występowania na żadną skalę. Mamy tu iście wikipediową notę (bez źródeł ani badań) o legendach autyzmu i porównanie do anoreksji ze wszystkich rzeczy, wręcz twierdzenie, że anoreksja to 'żeńska' "strona autyzmu", a 'prawdziwy autyzm' jest zarezerwowany dla mężczyzn, co niewątpliwie jest najdziwniejszą bzdurą wyssaną z palca, jaką do tej pory spotkałem o autyzmie (a naczytałem się bzdur w tym temacie naprawdę wiele, także to jest wyczyn). Na tej podstawie również spokojnie mogę posunąć się do założenia, że reszta rozdziału w tym temacie będzie równie nonsensowna, pozbawiona źródel i żenująca, jak to, co własnie przytoczyłem. Autor również twierdzi, że osoba z anoreksją nie może mieć autyzmu, także.... Następna równie obraźliwa rzecz w tym temacie jest twierdzenie, że jeśli ktoś nie mówi to nie wyraża swoich myśli, uczuć - równa się niski iloraz inteligencji. Po pierwsze, istnieją inne formy komunikacji, niż mówieniwerbalna. Po drugie, inteligencja i określanie jej "poziomów" jest samo w sobie ableistyczne. Łączenie komunikacji werbalnej z ilorazem inteligencji (co jest dość zabawne, gdyż definicja ilorazu stanowi, iż jego składników jest więcej, niż jeden) jest żałosne.

Już teraz trzeba naprostować, że żadne badania nie potwierdziły wspólnego mianownika autyzmu oraz anoreksji, są to jedynie bzdurne teorie, opinie i domniemania autora. Szukając informacji na ten temat dowiedziałem się, że wszystkie informacje w tym zakresie pochodzą z jednego źródła (aka od jednego człowieka),które jest wysoce kontrowersyjne i koncepcyjnie nieakceptowane w szerszym naukowym środowisku, a jego autor to pośmiewisko, nigdzie nie uważanego za specjalistę mającego wymagane referencje do wypowiadaniu się o tym temacie.

Miałem napisać o wszystkim 9nieskończyłem nawet wszystkiego o autyzmie),ale za bardzo mnie wkur****. O reszcie nawet nie będę wspominał, ale od samego początku widać, jak autor celowo wyszukuje tematy ze sfery pseudonauki i parapsychologii, teorie z marginesu 'naukowego', czy wręcz całkowicie nienaukowego lub z naukowych kręgów wygonione.

Tl;dr: książka nie warta dotknięcia.

Ta opinia będzie lekturą, bo będę się odnosił do każdego rozdziału. Zaczynajmy.

Książka jest o konkretnych zjawiskach, które generalnie nie mają żadnego wspólnego mianownika: ADHD, alkoholizm, autyzm, deja vu, dysleksja, leworęczność, słuch absolutny, pamięć fotograficzna, sezonowe zaburzenie afektywne i syntezja. We wstępie od wydawcy określa on je wszystkie jako...

więcej Pokaż mimo to

avatar
158
31

Na półkach:

Treść ok, chociaż czasem brakuje mi wyważenia między szczegółowym opisem a ogólnym. I , niestety, bardzo słabe ilustracje w tym wydaniu.
Dobra pozycja jako wstęp do wnikliwszego poczytania o tych zagadnieniach,

Treść ok, chociaż czasem brakuje mi wyważenia między szczegółowym opisem a ogólnym. I , niestety, bardzo słabe ilustracje w tym wydaniu.
Dobra pozycja jako wstęp do wnikliwszego poczytania o tych zagadnieniach,

Pokaż mimo to

avatar
821
456

Na półkach: ,

Książka traktująca neurobiologiczne przypadłości po łebkach, podczas gdy podłoże zaburzeń jest o wiele głębsze, sięga podwalin biochemii, neurobiologii, z których psychologia ubiera w słowa ostateczne wnioski i diagnozy. Z powodu mojego zaistniałego zesztywnienia z powodu konsternacji na widok leworęczności wśród wymienionych dysfunkcji, z czystej ciekawości postanowiłam ją przeczytać. Nie mogę rzec, że to pozycja naukowa, absolutnie nie. Nie odczuwam nawet solidnego wkładu pracy w nią ani chęci prezentacji istotnych informacji. Kiedy ją czytałam, miałam po prostu wrażenie, że autorzy korzystali z wyszukiwarki, wpisywali hasła i z otrzymanych rezultatów wyszukiwań własnymi słowami parafrazując, by nie było plagiatu, skleili poszczególne rozdziały tematyczne.
Książka napisana została w sposób powierzchowny, płytki, bez wnikania w naukę w pełni tego słowa znaczeniu. Brak rozwinięcia, brak złożoności i podparcia wiarygodnymi źródłami wiedzy.
Bez wątpienia są to tematy przykuwające uwagę znaczeniem i wielkością generowanego problemu, interesujące i wymagające większego skupienia, wnikliwości, badania, drążenia i dyskutowania.
Uważam, że to znacząca przesada nadać taki tytuł. Jest nietrafny, bo "inaczej" to nieprawidłowe określenie dla pewnych zjawisk tam omawianych. Sam Feynman by się kłócił o procenty, a mianowicie jaki procent można uznać za "inny." I czy w ogóle można. Jestem leworęczna, ale gdyby autorzy czytali trochę więcej, to by byli uświadomieni, że mój mózg pracuje dokładnie tak samo jak praworęcznych, nie mam w głowie pajęczej sieci, a jednakowe i analogicznie funkcjonujące neurony.
Zastanawia mnie celowość i sens tej książki. Ani nie jest dobrym źródłem wiedzy, ani nie odkrywa Ameryki, ani nie zmusza do myślenia, ani nie jest poprawna, ani.... I można tak wymieniać.

Książka traktująca neurobiologiczne przypadłości po łebkach, podczas gdy podłoże zaburzeń jest o wiele głębsze, sięga podwalin biochemii, neurobiologii, z których psychologia ubiera w słowa ostateczne wnioski i diagnozy. Z powodu mojego zaistniałego zesztywnienia z powodu konsternacji na widok leworęczności wśród wymienionych dysfunkcji, z czystej ciekawości postanowiłam ją...

więcej Pokaż mimo to

avatar
100
69

Na półkach: , , ,

Jak dla mnie (absolwenta psychologii) niewiele odkrywcze :/

Jak dla mnie (absolwenta psychologii) niewiele odkrywcze :/

Pokaż mimo to

avatar
1431
918

Na półkach:

Wszystkie zjawiska opisane w tej książce nie są typowym stanem dla naszego mózgu. Autor w sposób ciekawy i przystępny opisuje naukowe zagadnienia. Pasjonująca lektura zwłaszcza dla logopedów.Polecam!!!!

Wszystkie zjawiska opisane w tej książce nie są typowym stanem dla naszego mózgu. Autor w sposób ciekawy i przystępny opisuje naukowe zagadnienia. Pasjonująca lektura zwłaszcza dla logopedów.Polecam!!!!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    255
  • Przeczytane
    82
  • Posiadam
    15
  • Psychologia
    6
  • Chcę w prezencie
    3
  • Psychologia
    3
  • Medycyna
    2
  • Teraz czytam
    1
  • Ebook
    1
  • Choroby psychiczne
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także