Kiedy mózg pracuje inaczej : ADHD, alkoholizm, autyzm, déj̀a vu, dysleksja, leworęczność, słuch absolutny, pamięć fotograficzna, sezonowe zaburzenie afektywne, synestezja

Tłumaczenie: Liliana Okupniak
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Brains That Work a Little Bit Differently
psychologia, ADHD, alkoholizm, autyzm
Bogumiła

Przyczyny nieprawidłowości występujących w pracy mózgu są często subtelne i skomplikowane. Jednak większość tych nieprawidłowości głęboko wpływa na prywatne życie wielu osób i ich rodzin. Każdy z nas chce wiedzieć, co czyni go wyjątkowym, nie pragnie jednak, by uznano go za dziwaka. Opisane w tej książce stany obiegają od typowego dla rozwoju ludzkiego mózgu, lecz ogromna część ludzkiej...

Opisane w tej książce stany obiegają od typowego dla rozwoju ludzkiego mózgu, lecz ogromna część ludzkiej populacji obciążona jednym lub kilkoma z tych mikrozaburzeń prowadzi spokojne życie, często odnosząc błyskotliwe sukcesy. I.... (chyba) każdy z nas zastanawia się czasem, czy przypadkiem nie cierpi, choćby w niewielkim stopniu, na jedną z opisanych tu dolegliwości.

Shino11 | 2015-04-29
Na półkach: Przeczytane, Nauka/Studia

Książka traktująca neurobiologiczne przypadłości po łebkach, podczas gdy podłoże zaburzeń jest o wiele głębsze, sięga podwalin biochemii, neurobiologii, z których psychologia ubiera w słowa ostateczne wnioski i diagnozy. Z powodu mojego zaistniałego zesztywnienia z powodu konsternacji na widok leworęczności wśród wymienionych dysfunkcji, z czystej ciekawości postanowiłam ją przeczytać. Nie mogę rzec, że to pozycja naukowa, absolutnie nie. Nie odczuwam nawet solidnego wkładu pracy w nią ani chęci prezentacji istotnych informacji. Kiedy ją czytałam, miałam po prostu wrażenie, że autorzy korzystali z wyszukiwarki, wpisywali hasła i z otrzymanych rezultatów wyszukiwań własnymi słowami parafrazując, by nie było plagiatu, skleili poszczególne rozdziały tematyczne.
Książka napisana została w sposób powierzchowny, płytki, bez wnikania w naukę w pełni tego słowa znaczeniu. Brak rozwinięcia, brak złożoności i podparcia wiarygodnymi źródłami wiedzy.
Bez wątpienia są to tematy przykuwające...

Jak dla mnie (absolwenta psychologii) niewiele odkrywcze :/

książek: 2028
Monka | 2011-10-08

Wszystkie zjawiska opisane w tej książce nie są typowym stanem dla naszego mózgu. Autor w sposób ciekawy i przystępny opisuje naukowe zagadnienia. Pasjonująca lektura zwłaszcza dla logopedów.Polecam!!!!