Kiedy mózg pracuje inaczej : ADHD, alkoholizm, autyzm, déj̀a vu, dysleksja, leworęczność, słuch absolutny, pamięć fotograficzna, sezonowe zaburzenie afektywne, synestezja

Tłumaczenie: Liliana Okupniak
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Brains That Work a Little Bit Differently
psychologia, ADHD, alkoholizm, autyzm
Bogumiła

Przyczyny nieprawidłowości występujących w pracy mózgu są często subtelne i skomplikowane. Jednak większość tych nieprawidłowości głęboko wpływa na prywatne życie wielu osób i ich rodzin. Każdy z nas chce wiedzieć, co czyni go wyjątkowym, nie pragnie jednak, by uznano go za dziwaka. Opisane w tej książce stany obiegają od typowego dla rozwoju ludzkiego mózgu, lecz ogromna część ludzkiej...

Opisane w tej książce stany obiegają od typowego dla rozwoju ludzkiego mózgu, lecz ogromna część ludzkiej populacji obciążona jednym lub kilkoma z tych mikrozaburzeń prowadzi spokojne życie, często odnosząc błyskotliwe sukcesy. I.... (chyba) każdy z nas zastanawia się czasem, czy przypadkiem nie cierpi, choćby w niewielkim stopniu, na jedną z opisanych tu dolegliwości.

Shino11 | 2015-04-29
Na półkach: Nauka, Przeczytane

Książka traktująca omawiane tematy po łebkach. Nie można rzec, że to pozycja naukowa, absolutnie nie. Kiedy ją czytałam, miałam wrażenie, że autorzy jej korzystali z wyszukiwarki, wpisywali hasła i z otrzymanych "faktów" skleili własnymi słowami poszczególne rozdziały tematyczne.
Książka napisana w sposób powierzchowny, płytki, bez wnikania w naukę w pełni tego słowa znaczeniu. Zdecydowanie są to tematy ciekawe, interesujące i wymagające większego skupienia i wnikliwości, badania, drążenia i dyskutowania. Toteż prostota ma tu negatywne znaczenie.
Tytuł przyciągnął moją uwagę, a dokładnie podtytuł, w którym słowo "leworęczność" bardzo mnie zaintrygowało swoim położeniem pod "Kiedy mózg pracuje inaczej." To stanowiło powód sięgnięcia po książkę. Ciekawa byłam co oni napisali jako argumenty, że mój mózg pracuje inaczej, bo jestem leworęczna. I się rozczarowałam tak jak pozostałymi, nieodkrywczymi kategoriami.
Uważam, że to znacząca przesada nadać taki tytuł. Jest nietrafny, bo...

Monka | 2011-10-08

Wszystkie zjawiska opisane w tej książce nie są typowym stanem dla naszego mózgu. Autor w sposób ciekawy i przystępny opisuje naukowe zagadnienia. Pasjonująca lektura zwłaszcza dla logopedów.Polecam!!!!

Jak dla mnie (absolwenta psychologii) niewiele odkrywcze :/

Medard | 2016-01-21