Przemoc - uraz psychiczny i powrót do równowagi

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Na pomoc". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Trauma and Recovery: The Aftermath of Violence--from Domestic Abuse to Political Terror
83-87957-92-5
trauma, stres traumatyczny, ptsd
Grzegorz

· Judith Lewis Herman omawia powstawanie długotrwałego urazu psychicznego oraz jego psychologiczne i medyczne konsekwencje. · Wykazuje, że pozornie tak odległe doświadczenia, jak przeżycia wojenne, przemoc fizyczna i seksualna, terror polityczny i maltretowanie w dzieciństwie, wywołują podobne skutki. · Opierając się na własnych doświadczeniach terapeutycznych proponuje model skutecznej,...

· Opierając się na własnych doświadczeniach terapeutycznych proponuje model skutecznej, długoterminowej terapii ofiar urazu psychicznego.
"Połączenie doświadczeń praktycznych – o czym świadczą znakomite przykłady z pracy terapeutycznej – z pogłębionymi studiami dotyczącymi procesów zachodzących w człowieku i w jego otoczeniu wskutek przeżywania przemocy przyczyniło się do powstania bardzo wartościowej, wszechstronnej, zaangażowanej, a zarazem obiektywnej książki".
prof. dr hab. Helena Sęk

"Książka ta budzi świadomość problemów wciąż jeszcze ukrytych przed opinią publiczną ze szkodą dla niewinnych ludzi, padających ofiarą przemocy, gwałtu i maltretowania, szczególnie w dzieciństwie. Nieświadomość tych problemów jest wygodna dla sprawców, a szkodliwa dla ofiar".
prof. dr hab. Bogdan Wojciszke

Judith Lewis Herman jest profesorem psychiatrii w Harvard Medical School oraz dyrektorem programu szkoleń w Victims of Violence Program w Cambridge Hospital. Pracując w prestiżowych instytucjach amerykańskiej psychiatrii, cieszy się dużym uznaniem jako wybitny specjalista w dziedzinie diagnostyki i terapii prostych i złożonych pourazowych zespołów stresu.

Aneta | 2010-09-18
Przeczytana: wrzesień 2010

Gorąco polecam!
Mądra książka, napisana bez naukowego bełkotu, mnóstwo przykładów.
Polecam również wywiad z autorką:
Bardzo podobają mi się fragmenty o uzdrawiającej sile prawdy (zarówno w książce, jak i w wywiadzie). Wypowiedzenie prawdy uzdrawia.
Z wywiadu: "nie mów tego, co inni mówią, że powinnaś czuć/myśleć/mówić, ale powiedz prawdę, powiedz co rzeczywiście czujesz/myślisz. Bądź blisko tego w swoim ciele. Żeby to zrobić potrzebujesz bezpiecznej przestrzeni."
Ciekawe fragmenty dotyczące wyboru aktywności/zawodu: "Zacznij od tego, co Cię porusza, rozpala i skieruj tam swoja energię"

Joanna | 2016-12-16
Na półkach: Licencjat, Przeczytane