50 teorii psychologii, które powinieneś znać

Tłumaczenie: opracowanie zbiorowe
Seria: 50 Teorii w Pigułce
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
50 Psychology Ideas You Really Need to Know
Róża_Bzowa

Na ile mózgi mężczyzny i kobiety różnią się od siebie? Czy coś takiego jak altruizm w ogóle istnieje? Co sprawia, że jesteśmy podatni na uzależnienia? Czy sny naprawdę ujawniają nasze nieświadome pragnienia? W dzisiejszych czasach psychologia dotyka niemal każdej sfery życia społecznego. Żaden film sensacyjny czy dokumentalny, żaden talk-show czy nawet porada medyczna nie będą mieć pełnego...

Na ile mózgi mężczyzny i kobiety różnią się od siebie?
Czy coś takiego jak altruizm w ogóle istnieje?
Co sprawia, że jesteśmy podatni na uzależnienia?
Czy sny naprawdę ujawniają nasze nieświadome pragnienia?

W dzisiejszych czasach psychologia dotyka niemal każdej sfery życia społecznego. Żaden film sensacyjny czy dokumentalny, żaden talk-show czy nawet porada medyczna nie będą mieć pełnego wymiaru, jeśli nie wprowadzi się do nich elementu psychologii. Prototyp samochodu, projekt domu, wybór stroju, czy dobór partnerski – wszystkie te kwestie albo stanowią przedmiot badań psychologicznych, albo podlegają ich wynikom. Nie do przecenienia jest też rola psychologii w takich dziedzinach jak zarządzanie, sport i marketing.

Autor książki, bazując na najnowszych badaniach, studiach przypadku i debatach kluczowych myślicieli, w 50 esejach prezentuje czytelnikom główne zagadnienia z fascynującej dziedziny wiedzy, jaką jest psychologia.

kinkiet | 2012-12-27
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Świetna pozycja dla osób, które interesują się psychologią, a nie są obeznane w temacie. Liczne doświadczenia i przykłady ułatwiają przyswajanie wiadomości oraz potęgują naszą ciekawość. W książce znajdziemy również mini słowniczek, oś na której zaznaczono ważne wydarzania w obrębie danego schorzenia, a także trafne cytaty. Śmiało mogę ją poleci. Oto rozdziały z jakich składa się ta książka:
*zaburzone zachowanie
*efekt placebo
*zwalczyć nałóg
*utracony kontakt
*nie neurotyczny, po prostu inny
*na pozór zdrowy
*wpasowanie
*poświęcenie czy samolubność
*dysonans poznawczy
*złudzenie gracza
*osąd a rozwiązywanie problemów
*zbyt dużo...

paramecium | 2013-07-20
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

Powyższy zbiór esejów na pewno nie jest najlepszym źródłem "wiedzy w pigułce", jeśli chodzi o psychologię. Jedne kwestie są opisane całkiem znośnie i bogato w szczegóły, inne natomiast to ogólna paplanina, trochę tylko ocierająca się o dane zagadnienie. Czytaniu towarzyszy odczucie, że wykorzystano manewr łatający luki w druku w ten sposób, aby każdy z 50-ciu tematów potraktować objętościowo po równo.
Szczęka z wrażenia nie opada.

cherry | 2012-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2012

Dowiedziałam się wielu naprawdę ciekawych rzeczy szczególnie interesował mnie opis psychopatów. W książce jest mnóstwo interesujących cytatów które wielu na pewno przypadną do gustu.

scorpio84 | 2016-10-15
Przeczytana: 15 października 2016

Niestety, jedna z nielicznych książek, do końca których nie potrafiłem dotrwać. Niektóre informacje w tej książce są oczywistymi oczywistościami, inne po prostu mało interesujące i potrzebne. Wszystko przedstawione podręcznikowym językiem, który na dłuższą metę strasznie męczy, przynajmniej mnie.

Amarcord | 2011-12-30
Przeczytana: listopad 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Poszerza nieco horyzonty ludziom spoza branży (takim jak ja).
Można poprzerzucać.
Na pewno nie zaszkodzi.

Wiedzma60 | 2011-06-28
Przeczytana: 20 czerwca 2011

Nic czegi nie wiedziałabym wczesniej... troche sie rozczarowałam.

Betty | 2015-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Wiele poruszonych zagadnień. Każdy temat omówiony co prawda bardzo ogólnikowo, ale dosyć zrozumiale dla osób zaczynając lub chcących poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie.
Aczkolwiek żeby poznać więcej szczegółów związanych z tymi tematami, należałoby sięgnąć po coś grubszego.
Mimo wszystko polecam. :)

| 2012-01-12
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Dobry wstęp dla początkujących fascynatów psychologii :)

Bartosz Oleszko-Pyka | 2017-03-26