50 teorii psychologii, które powinieneś znać

Tłumaczenie: opracowanie zbiorowe
Seria: 50 Teorii w Pigułce
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
50 Psychology Ideas You Really Need to Know
Róża_Bzowa

Na ile mózgi mężczyzny i kobiety różnią się od siebie? Czy coś takiego jak altruizm w ogóle istnieje? Co sprawia, że jesteśmy podatni na uzależnienia? Czy sny naprawdę ujawniają nasze nieświadome pragnienia? W dzisiejszych czasach psychologia dotyka niemal każdej sfery życia społecznego. Żaden film sensacyjny czy dokumentalny, żaden talk-show czy nawet porada medyczna nie będą mieć pełnego...

Na ile mózgi mężczyzny i kobiety różnią się od siebie?
Czy coś takiego jak altruizm w ogóle istnieje?
Co sprawia, że jesteśmy podatni na uzależnienia?
Czy sny naprawdę ujawniają nasze nieświadome pragnienia?

W dzisiejszych czasach psychologia dotyka niemal każdej sfery życia społecznego. Żaden film sensacyjny czy dokumentalny, żaden talk-show czy nawet porada medyczna nie będą mieć pełnego wymiaru, jeśli nie wprowadzi się do nich elementu psychologii. Prototyp samochodu, projekt domu, wybór stroju, czy dobór partnerski – wszystkie te kwestie albo stanowią przedmiot badań psychologicznych, albo podlegają ich wynikom. Nie do przecenienia jest też rola psychologii w takich dziedzinach jak zarządzanie, sport i marketing.

Autor książki, bazując na najnowszych badaniach, studiach przypadku i debatach kluczowych myślicieli, w 50 esejach prezentuje czytelnikom główne zagadnienia z fascynującej dziedziny wiedzy, jaką jest psychologia.

lbadura | 2018-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2018

Książkę już dawno kupiłem, jakieś pięć lat temu. Od tamtego czasu wielokrotnie trzymałem ją w rękach. W zasadzie to nie czytałem jej za jednym razem od deski do deski tylko na wyrywki przeglądałem, czytałem poszczególne rozdziały których jak tytuł na podpowiada jest 50.
Ta książka to bardzo dobre kompendium wiedzy z dziedziny psychologii. Ta książka potwierdza to jak fascynującą oraz jak szeroką dziedziną nauki jest psychologia.

Całość podzielona jest na dziesięć kategorii, co ułatwia ogarnięcie wszystkich 50 pojęć zawartych w książce.
Tych 10 kategorii to:
1) Chory umysł
2) Iluzja i rzeczywistość
3) Serce i rozum
4) Różnice indywidualne
5) Osobowość i społeczeństwo
6) Racjonalność i zdolność rozwiązywania problemów
7) Percepcja
8) Rozwój
9) Nauka
10) Mózg

Ponieważ książkę mam w wersji angielskiej dokonałem amatorskiego tłumaczenia.

Wiele zjawisk jest dość intuicyjna, cześć zjawisk psychologicznych zaprzecza naszej intuicji. Warto o tym pamiętać. Warto też pamiętać...

kinkiet | 2012-12-27
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Świetna pozycja dla osób, które interesują się psychologią, a nie są obeznane w temacie. Liczne doświadczenia i przykłady ułatwiają przyswajanie wiadomości oraz potęgują naszą ciekawość. W książce znajdziemy również mini słowniczek, oś na której zaznaczono ważne wydarzania w obrębie danego schorzenia, a także trafne cytaty. Śmiało mogę ją poleci. Oto rozdziały z jakich składa się ta książka:
*zaburzone zachowanie
*efekt placebo
*zwalczyć nałóg
*utracony kontakt
*nie neurotyczny, po prostu inny
*na pozór zdrowy
*wpasowanie
*poświęcenie czy samolubność
*dysonans poznawczy
*złudzenie gracza
*osąd a rozwiązywanie problemów
*zbyt dużo...

paramecium | 2013-07-20
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

Powyższy zbiór esejów na pewno nie jest najlepszym źródłem "wiedzy w pigułce", jeśli chodzi o psychologię. Jedne kwestie są opisane całkiem znośnie i bogato w szczegóły, inne natomiast to ogólna paplanina, trochę tylko ocierająca się o dane zagadnienie. Czytaniu towarzyszy odczucie, że wykorzystano manewr łatający luki w druku w ten sposób, aby każdy z 50-ciu tematów potraktować objętościowo po równo.
Szczęka z wrażenia nie opada.

cherry | 2012-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2012

Dowiedziałam się wielu naprawdę ciekawych rzeczy szczególnie interesował mnie opis psychopatów. W książce jest mnóstwo interesujących cytatów które wielu na pewno przypadną do gustu.

scorpio84 | 2016-10-15
Przeczytana: 15 października 2016

Niestety, jedna z nielicznych książek, do końca których nie potrafiłem dotrwać. Niektóre informacje w tej książce są oczywistymi oczywistościami, inne po prostu mało interesujące i potrzebne. Wszystko przedstawione podręcznikowym językiem, który na dłuższą metę strasznie męczy, przynajmniej mnie.

Amarcord | 2011-12-30
Przeczytana: listopad 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Poszerza nieco horyzonty ludziom spoza branży (takim jak ja).
Można poprzerzucać.
Na pewno nie zaszkodzi.

Wiedzma60 | 2011-06-28
Przeczytana: 20 czerwca 2011

Nic czegi nie wiedziałabym wczesniej... troche sie rozczarowałam.

Betty | 2015-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Wiele poruszonych zagadnień. Każdy temat omówiony co prawda bardzo ogólnikowo, ale dosyć zrozumiale dla osób zaczynając lub chcących poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie.
Aczkolwiek żeby poznać więcej szczegółów związanych z tymi tematami, należałoby sięgnąć po coś grubszego.
Mimo wszystko polecam. :)

| 2012-01-12
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Dobry wstęp dla początkujących fascynatów psychologii :)

Norissa | 2017-04-09
Na półkach: Przeczytane, Psychologia