Tajemnica białego kota. Baśnie o kotach z całego świata.

Tłumaczenie: Anna Taraska-Pietrzak
Wydawnictwo: Alegoria
Das geheimnis der weissen Katze: Katzemarchen aus aller Welt
978-83-62248-04-9
baśnie, bajki, koty, świat
mozartiwieloryb

Kot to zwierzę tajemnicze i magiczne. Czasem łagodne, czasem drapieżne, czasem leniwe, czasem skore do zabawy. Często nieprzewidywalne. Trzeba jednak przyznać, że kocie mruczenie jest niezwykle przyjemne, a wdzięk i uroda tych futrzanych stworzeń naprawdę zachwyca. Nic dziwnego zatem, ze grono ich miłośników jest ogromne. I to od dawna, gdy tylko zamieszkały z człowiekiem, we wszystkich zakątkach kuli ziemskiej. Dowodzą tego zamieszczone tu baśnie różnych stron świata. To obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy lubią koty, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Tak, bo pięknie ilustrowane - zgodnie z duchem regionu, z którego pochodzą (Anglia, Rosji, Chin, Japonii, Indii itp.) - baśnie to opowiastki nie tylko miłe, wzruszające lub zabawne, ale także dyskretnie pouczające. Ileż w nich kociego wdzięku.

8_oclock | 2014-11-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 02 listopada 2014

Niewielkiej objętości książka, bardzo ładnie wydana i ilustrowana, zawiera 12 nieznanych mi baśni o kotach z całego świata. Spotkanie z kotem przynosi pozytywną zmianę w życiu bohaterów, wyjątkowo jest neutralne, bo kot zajęty jest swoimi problemami (np. interesująca baśń ze Skandynawii o kocie, który nie mógł się najeść). Koty przynoszą szczęście, pozytywną odmianę losu, pogodę ducha, wyzwalają od demonów (jak moja ulubiona baśń japońska o chłopcu, który malował koty), są bystre, miłe i przyjacielskie.
Doskonały prezent dla dziecka i nie tylko.

Ewa | 2013-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2013

Zbiór opowiadań z kotami w rolach głównych wywodzących się z różnych stron świata. Opowiadania napisane ( czy też spisane ) przez dwie niemieckojęzyczne autorki. Większość z nich jest inspirowana popularnymi baśniami ( Kot w butach, Piękna i Bestia ) są też opowiadania oryginalne - a przynajmniej ja się z podobnymi nie zetknęłam. Każde z opowiadań pochodzi (?) z innego kraju i innej części świata, dość wiernie oddając specyfikę kultury i klimat danego miejsca.
Moimi ulubionymi z całego zbioru są historia "Biedny sierota i perska kotka" - pochodzącą z Persji i "Historia kota, który machał łapką" - inspirowana japońską baśnią o kocie maneki neko.
Polecam książkę małym i dużym kociarzom - dzieci będą zachwycone opowiadaniami, a i dla dorosłych czytanie dobrze wydanej książki będzie przyjemnością.

mozartiwieloryb | 2010-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2010

Magicznie ilustrowana i pięknie wydana książka.
Nie tylko dla małych, ale i dużych dzieci.

Czytana z mruczącym kotem na kolanach.
Wymruczana tajemnica...

Abdita | 2016-04-29