Nagle sama

83-89221-28-4
Hanna de Broekere
powieść irlandzka - 21 w. rozwód małżeństwo

Okładka książki Chodźmy razem Josie Lloyd, Emlyn Rees
Chodźmy razem Josie Lloyd, Emlyn ...
Okładka książki Zasada trzech dni Josie Lloyd, Emlyn Rees
Zasada trzech dni Josie Lloyd, Emlyn ...
Okładka książki Pracująca dziewczyna Nicola Kraus, Emma McLaughlin
Pracująca dzie... Nicola Kraus, Emma ...

Męczyłam, męczyłam, aż wreszcie wymęczyłam. Kompletny brak akcji, bezbarwne i płytkie postacie. Pierwszy z brzegu harlequin ma nieporównywalnie więcej zwrotów akcji i jest znacznie bardziej porywający niż to coś. Nie istnieje ani jeden powód, by sięgnąć po tę książkę, naprawdę.

Życiowa powieść, mam wrażenie, że to opowieść oparta na faktach. Napisana bardzo przyjemnym językiem. Jestem na tak 😉

Akcja zaczyna się, gdy obecny partner Alix zostawia ją, gdyż chce stabilizacji. Ona natomiast uważa, ze skoro ma pracę bardzo dobre zarobki, dom, samochód jest ustabilizowana.Jedyną wadą, jaką dla mnie ma ta powieść to ciągłe rozpisywanie się o kursach walut i reszcie bankowego biznesu, ale nie jest żle czytałam o wiele gorsze ...mnie osobiście wciągła. Szybko się czyta fajna ,lekka .

Fajna I lekka.

Fajna I lekka.

Książkę ujrzałam na regale na dworcu Gdańsk Główny, do którego skierował mnie plakat zachęcający do podróży z przypadkową lekturą. Wzięłam ten intensywnie żółty tom, bo skusiła mnie wizja lekkiej "babskiej" lektury umilającej kilkugodzinną podróż.

Tytuł i streszczenie z okładki brzmiały całkiem ciekawie, kobieta sukcesu, Alix, będąca w stałym związku zostaje porzucona przez swojego partnera. I możemy się zastanawiać: czy to dlatego że nie chciała tradycyjnej rodziny, dzieci? czy może jednak jej wybranka uwierał brak sukcesów zawodowych i wynikająca z tego zależność finansowa od lepiej zarabiającej partnerki? Problem jednak w tym, że dość szybko dostrzegamy, że Alix jest postacią antypatyczną. Jedyne o czym myśli to praca, jest też strasznie egocentryczna. Książka jest po prostu nudna. Chyba że ktoś lubi czytać o tym jaką garsonkę danego dnia wybrała nasza heroina. Akcji nie ma. I jasne, to miała być książka o tym jak wygląda życie kogoś, kto z dnia na dzień traci grunt pod nogami, zmienia swoje prywatne relacje. Tylko bohaterka jest tak płasko napisana, że nie wierzę, że miała relację z kimkolwiek OPRÓCZ swojego partnera. Jej matka ją irytuje, siostra przez to, że jest blisko z matką i razem z nią rozmawia o sytuacji bohaterki, też ją raczej denerwuje. Przyjaciółka w Londynie pojawiła się nagle, w połowie książki, chyba tylko po to, żeby Alix mogła tam pojechać na zakupy. Koleżanka z zespołu w pracy, Jenny, niby jest z bohaterką blisko, ale raczej nie widać tego w żadnej scenie między nimi. Dialogi między nimi są drętwe i wcale nie brzmią tak jakby jedna była mentorką drugiej (zwłaszcza nie czuć sympatii ze strony Alix).

Czytanie szło mi opornie i po kilku tygodniach, będąc nadal w połowie, porzuciłam ją, bo nie jest to pozycja, którą muszę ukończyć. Przeczytałam jeszcze tylko końcówkę i jest ona możliwa tylko jeśli Alix przeszła nagle zmianę nastawienia i spłynęło na nią oświecenie..

Bardzo ciekawa, czytałam z wielkim zainteresowanie i nie nudziła wcale. Polecam

Bardzo ciekawa, czytałam z wielkim zainteresowanie i nie nudziła wcale. Polecam

Szybko się czyta, przyjemnie, ciekawie, ale też z dużą dozą przewidywalności biegu wydarzeń. Chylę czoła przed wątkami finansowo-giełdowymi. Czarna magia dla mnie, ale tak ujęta, że nawet taką ignorantkę jak ja (w sprawach ekonomii) zafascynował świat maklerów i ich pracy. ( 24 / 52 )

1937

Powieść jak jedna z wielu tego typu, nic specjalnego.
Uderzyło mnie jednak coś, na co nie wiem, czy ktoś w ogóle zwrócił uwagę: bohaterka pracuje w banku i obraca ciężkimi milionami we wszystkich walutach świata. Ale czym handluje? No właśnie! Nie akcjami, nie obligacjami... Niczym! Dosłownie niczym! Odbywają się jakieś transakcje, polegające na przerzucaniu fortun na ekranie komputera z jednego konta na drugie, i samo to przerzucanie generuje kolejne miliony! A przecież to tylko zera na ekranie! Tak banki zarabiają w tym chorym systemie, tworząc puste pieniądze, a następnie kryzysy, a ty biedny żuczku martw się, czy starczy ci do pierwszego...

Powieść jak jedna z wielu tego typu, nic specjalnego.

przeciętna ksiązka bez rewelacji, którą się czyta tylko żeby przeczytać, cała książka non stop o tym samym, powinna być krótsza przynajmniej o 150 stron bo w większości były bezsensowne opisy akcji tranzakcji itd nie czytało się tego z przyjemnością, nuda nic więcej

Praca w bankowości wymaga wiele czasu i zaangażowania, a jeśli chodzi o dział dealerski to można być pewnym, że i ogromnej wiedzy z zakresu polityki i ekonomii, spostrzegawczości i dalekowzroczności oraz umiejętności podejmowania decyzji nawet, a może zwłaszcza, w sytuacjach kryzysowych. Mimo wszystko owa praca wydaje się być niezmiernie nudną, a przez to mało atrakcyjną. Sheila O’Flanagan udowadnia jednak, że tak nie jest. W swojej książce „Nagle sama” kanwą do opowieści o perypetiach miłosnych i rozterkach duchowych głównej bohaterki, Alix Callaghan, uczyniła właśnie bank.

Alix to wzór dla współczesnych kobiet. Tak przynajmniej mogłoby się wydawać… Ma wszystko – urodę, wdzięk, kochającego i wspierającego ją mężczyznę, przestronne mieszkanie oraz niezwykle ważne stanowisko kierownicze w dziale dealerskim, które było i nadal pozostaje spełnieniem jej marzeń. Pracuje ona z prawdziwą pasją, obracając się wokół innych bankierów, maklerów giełdowych oraz bogatej klienteli jest w swoim żywiole. Jednak owa sielanka nie trwa wiecznie… Dotąd cierpliwy i wyrozumiały Paul, buntuje się przeciw pracoholizmowi kobiety, jej obsesji na punkcie kontrolowania wszystkiego, braku uwagi i czułości oraz niechęci do ustabilizowania się. Nie mogąc znieść dłużej uporu i egoizmu Alix, odchodzi od niej, czym doprowadza ją na skraj depresji. Kobieta pozostaje nagle sama, a gdy do tego dojdą problemy z pracą oraz konieczność zmierzenia się z trudną przeszłością, może się wydawać, że dobry czas dla niej bezpowrotnie przeminął. Czy kobieta znajdzie w sobie siłę, by uporać się ze zranionymi uczuciami? Czy może zdecyduje się zawalczyć o Paula? A może dojrzeje do tego, by założyć rodzinę? Sprawdzicie sami.

Sheila O’Flanagan posługuje się raczej zrozumiałym i prostym językiem, jedynie słownictwo związane z bankowością – dla niewtajemniczonych (w tym mnie) - może sprawiać pewną trudność, jednak na pewno nie zakłóca ono czytania. Poza tym akcja dzieje się bardzo szybko, kolejne wydarzenia następują jedno po drugim, przez co czytelnik lepiej może wdrożyć się w zwariowany świat dealerów bankowych, którzy żyją w ciągłych zagonieniu. W powieści przerażają dobrze skonsturowane, dynamiczne i oddające charakter każdej z postaci dialogi.

Całość na: http://nieidentyczne-polki.blogspot.com/2014/04/kontrolowane-zycie.html

• Literatura w szpilkach
  • Czytadła
  • We fragmentach

Dodaj cytat z książki Nagle sama