Dżin. Czerwona wyrwa w bruku ulicznym

Tłumaczenie: Loda Kałuska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Djinn. Un trou rouge entre les paves disjoints
83-08-01254-X
Hanna

źródło okładki: http://img06.allegroimg.pl/photos/oryginal/13/82/56/72/1382567280

To jest jedna z tych książek, po przeczytaniu których na chwilę człowiek zagapi się przed siebie, żeby zapytać ze świadomością osoby obudzonej po mocno zakrapianej imprezie: "Ale o co właściwie chodziło?" Książka z taką nie do ogarnięcia fabułą, że nawet nie ma co próbować dokonać tego czynu. To tak jakbym próbowała ułożyć puzzle, posiadające części podobne do pozostałych, ale kompletnie nie pasujące, gdy chce się je włożyć na miejsce. Jednak myślę, że można choćby z ciekawości po nią sięgnąć, bo tam liczy się forma, a nie treść.

Maciej DW | 2017-01-13

To jest chyba najprzedziwniejsza książka jaką czytałem. Fabuła, która zatacza koło i w pewnym momencie czytelnik przeżywa wraz z bohaterem jakby déjà vu i po chwili sam nie wie, czyje ono jest... Jego, czy bohatera, o którym czyta... W tej książce nie ma czasu i nie ma następstwa zdarzeń... Autor bawi się słowem i sposobem narracji. Nigdy nie przeczytałem książki, której bardziej bym nie zrozumiał. I o której bardziej bym myślał...

Piotr Prachnio | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014
Mateusz | 2016-07-29

"Owe następujące jedna po drugiej tajemnice kazały mi myśleć o pewnego rodzaju wyścigu w poszukiwaniu skarbu: idzie się od tajemnicy do tajemnicy, żeby wreszcie na końcu znaleźć rozwiązanie."

Oczywiście, skarbem wcale nie jest rozwiązanie, a sama tajemnica. Czego zresztą naucza wszelka sztuka, filozofia i religia.

Fabularne mroki tej małej powieści rozświetla sam autor, co chwilę podsuwając czytelnikowi klucz do zrozumienia tekstu. Tym bardziej dziwią opinie zarzucające "Dżinowi" nieczytelność, niedostępność czy nawet literacki bełkot.
Niejednoznaczność "Dżina" (a raczej jego NIE-znaczność) sprawia trudności kiedy czytelnik, zaprogramowany do myślenia 'jak maszyna', wszędzie widzi związki przyczynowo-skutkowe. A gdy ich nie widzi to stara się je stworzyć. Zdaje się, że taki czytelnik zawsze przegra w tej nierównej grze z autorem. Bo że "Dżin" jest grą, zabawą - to nie ulega wątpliwości. Że jest to gra nie do końca fair - to też prawda; autor daje czytelnikowi fory w postaci...

NikiCoUmieTylkoSpac | 2011-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2011

Bardzo dziwna książka. Powiedziałbym przedziwna i w tej dziwności leży jej siła. Nie da się jej czytać dla fabuły, bo ta jest nie do ogarnięcia, ale z przyjemnością można ją przeczytać by pozachwycać się poetyckością języka i ogólną atmosferą nieokreślonego napięcia. Nic dziwnego, że czyta się ją na zajęciach z poetyki. 3/5

Anna Musioł | 2014-10-28

Przedziwna książka. Nie wiadomo co tu jest prawdą a co nie, a być może od samego początku jest to tylko twór pisarza, który chciał udowodnić czytelnikom, jak łatwo można manipulować ich emocjami. Kiedy coś zaczyna układać się w całość, w kolejnym rozdziale to wszystko się doszczętnie burzy. Nie ma tu żadnych pewnych. Przedziwne realia, brak jakiejkolwiek chronologii... Ta książka zaprzecza tradycyjnej idei książki. Właśnie za to ją polubiłam. Robbe-Grillet odszedł od jakichkolwiek konwencji i stworzył coś, co wielu może zawieść, ale mnie wciągnęło bez końca. Nie wiem jakie były intencje pisarza, ale jeśli zachęcenie do refleksji czym tak naprawdę jest książka, jej treść, idea, fabuła... to mu się udało.

Maciek | 2017-01-13
Na półkach: Przeczytane, 2017