Equites 2
Komedie
dona

Komedie Arystofanesa to nie tylko sprośne żarty, nie tylko wyśmiewanie VIP-ów, ale i piękna liryka, patriotyzm, a przede wszystkim poważne, choć rozwiązywane na wesoło problemy: doprowadzenie do zawarcia pokoju, naprawa szkolnictwa, krytyka literacka. Znajdziemy u starożytnego komediopisarza mnóstwo spraw aktualnych i dzisiaj. Czytajmy go więc, aby się dowiedzieć: co daje dobre ustawienie się...

co daje dobre ustawienie się pośrodku (Ptaki);
jak wiele mogą seks i pieniądze (Lizystrata);
jakie szkody w życiu rodziny może poczynić zły poeta (Thesmoforie);
do czego potrzebny jest państwu dobry poeta (Żaby);
jak wygląda prymitywny „komunizm” w biednym kraju (Sejm kobiet);
jak sprawiedliwie podzielić majątek narodowy (Plutos).

gorzka | 2011-05-02
Przeczytana: 2011 rok

Wydanie komedii Arystofanesa, które posiadam, jest nieco starsze i zawiera trzy sztuki: "Lizystratę", "Sejm kobiet" i "Plutosa". Gdyby ktoś miał ochotę pochichotać przy lekturze, polecem Arystofanesa. Mimo starości, jego sztuki są zabawne i wciąż aktualne, znajdzie się w nich także trochę pikanterii a nawet obsceniczności. Są w komediach dawnego dramaturga sceny, przy których można pęknąć ze śmiechu: a to dwa chóry, męski i żeński obrzucają się pogróżkami okraszonymi epitetami, a to któryś z bohaterów skomentuje coś zabawnie na stronie, a to mąż jednej z bohaterek knuje jakby tu zwabić ją do łoża... Czytelnicy, czy trzeba Was dalej zachęcać?

Magda | 2015-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2015