Abecadło Miłosza

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

psotka2112 | 2011-06-22
Przeczytana: 19 czerwca 2011

Hmmm, trudno opiniować "Abecadło Miłosza". Ale przyszło mi do głowy skojarzenie z tytułem "Medaliony". Bo każde hasło w "Abecadle (...)" to taki właśnie Medalion ocalający od zapomnienia ludzi, miejsca, wydarzenia. Ciepłe, wzruszające, sympatyczne, a czasem zaskakujące, bo nie podejrzewałam poety skądinąd poważnego, że potrafi napisać: "Durna baba".

Micky | 2015-07-07
Na półkach: Miłosz, Przeczytane

"Lepiej byłoby, gdybym nie zasługiwał na miano człowieka obsesji i uprzedzeń, ale pewnie zasługuję" - mówi o sobie Czesław Miłosz - który już chyba niczym bardziej szczerym niż porównanie Polski do "odbytu świata", niż stwierdzeniem, że komunizm to świetną przygodą, jednak był, nie zabłyśnie ;) A jednak zdecydował się stworzyć "Abecadło Miłosza" - z naciskiem na "Miłosza" (bo własny, wyssany z jego palca) - stworzony z nazwisk innych.
Chciałabym, żeby Herbert się co do niego mylił. Bo każdy jego czytelnik by tego chciał. Pozostaje tylko pocieszać się, że miał odwagę przyznać się; że się parę razy mocno pomylił, że czasem ma wątpliwości i że dopuszcza myśl o własnych słabościach.

Paweł Skorupski | 2010-07-23
Przeczytana: 2009 rok

Czesław Miłosz rzuca niezwykłą ilością pojęć, wydarzeń, zjawisk, postaci. Jego przemyślenia są bardzo ciekawe i trafne. Przy okazji dowiadujemy się kilku ciekawostek z życia Miłosza i innych bohaterów tej książki.

rokita49 Boruta | 2013-10-07
Przeczytana: 07 października 2013

Jak sugeruje również autor,"Abecadło" należy czytać nielinearnie i w małych dawkach.Pierwszy raz przeczytałem normalnie,teraz często do książki wracam przy różnych okazjach.Bez pospiechu,można odkrywać bogactwo w tych wspominkach.

cynaderki | 2012-12-03

Wspomina, rozlicza czy analizuje - ciężko stwierdzić, co Miłosz tu robi. Ale ma o czym opowiadać, to na pewno.

Seticzek | 2016-11-15
Na półkach: 2016, Przeczytane, Nobliści