Abecadło Miłosza

Okładka książki Abecadło Miłosza Czesław Miłosz
Okładka książki Abecadło Miłosza
Czesław Miłosz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
1998-01-01
1998-01-01
Czesław Miłosz Eseje Wspomnienia Pamiętnik szkice literackie

Książka wybitnie hermetyczna. Gdyby nie osoba autora, jakby nie patrzeć "noblisty", to pewnie byłoby więcej negatywnych opinii. Autor wspomina osoby z którymi się zetknął sto lat temu i które dla przeciętnego czytelnika mają znaczenie trzeciorzędne. Książka ma pewnie dużą wartość dla wielbicieli autora, ale wielbiciele jego twórczości mogą ją sobie darować. Druga część pod tytułem "Inne abecadło" jest jeszcze bardziej hermetyczna. Miłosz zaczął wygrzebywać z pamięci wspomnienia drugiego rzutu, a co za tym idzie ważne chyba tylko dla niego.

Książką tą jestem bardzo rozczarowany. Takie dziełko może napisać każdy z nas o kolegach ze szkoły czy ludziach spotkanych przy okazji podróży po świecie. Człowiek który znał najwybitniejszych a jednak pomija ich świadomie przywołując wiele postaci dla czytelnika bez znaczenia. Niby takie prawo autora jednak pominięcie w swoim abecadle miłości młodych lat którą porzuca gdy dowiaduje się że jest z nim w ciąży i wielkiego pisarza Sergiusza Piaseckiego świadczy o autorze bardzo źle...można by rzec wielki poeta a człowiek maleńki...

"Lepiej byłoby, gdybym nie zasługiwał na miano człowieka obsesji i uprzedzeń, ale pewnie zasługuję" - mówi o sobie Czesław Miłosz - który już chyba niczym bardziej szczerym niż porównanie Polski do "odbytu świata", niż stwierdzeniem, że komunizm to świetną przygodą, jednak był, nie zabłyśnie ;) A jednak zdecydował się stworzyć "Abecadło Miłosza" - z naciskiem na "Miłosza" (bo własny, wyssany z jego palca) - stworzony z nazwisk innych.
Chciałabym, żeby Herbert się co do niego mylił. Bo każdy jego czytelnik by tego chciał. Pozostaje tylko pocieszać się, że miał odwagę przyznać się; że się parę razy mocno pomylił, że czasem ma wątpliwości i że dopuszcza myśl o własnych słabościach.

Jak sugeruje również autor,"Abecadło" należy czytać nielinearnie i w małych dawkach.Pierwszy raz przeczytałem normalnie,teraz często do książki wracam przy różnych okazjach.Bez pospiechu,można odkrywać bogactwo w tych wspominkach.

Hmmm, trudno opiniować "Abecadło Miłosza". Ale przyszło mi do głowy skojarzenie z tytułem "Medaliony". Bo każde hasło w "Abecadle (...)" to taki właśnie Medalion ocalający od zapomnienia ludzi, miejsca, wydarzenia. Ciepłe, wzruszające, sympatyczne, a czasem zaskakujące, bo nie podejrzewałam poety skądinąd poważnego, że potrafi napisać: "Durna baba".

Czesław Miłosz rzuca niezwykłą ilością pojęć, wydarzeń, zjawisk, postaci. Jego przemyślenia są bardzo ciekawe i trafne. Przy okazji dowiadujemy się kilku ciekawostek z życia Miłosza i innych bohaterów tej książki.

Wspomina, rozlicza czy analizuje - ciężko stwierdzić, co Miłosz tu robi. Ale ma o czym opowiadać, to na pewno.

• Nobliści
  • O filmie, książce, kulturze