Chińska ruletka. Olimpiada i co dalej?

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pod Lupą Newsweeka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Axel Springer Polska
978-83-7558-420-2
Chiny, olimpiada, gospodarka, mocarstwo
literatura faktu
piotrex

Jak mówi chińskie przysłowie, jeżeli jedziesz na tygrysie, nie możesz z niego spaść, bo wtedy cię pożre. Wiedzą o tym rządzący, zwłaszcza że w chińskiej historii kaci często zamieniali się miejscami z ofiarami. Jeżeli więc karta się odwróci i partyjni towarzysze stracą władzę, być może lud obejdzie się z nimi łaskawiej. Pozostaje jeszcze pytanie natury psychologicznej - czy w tej ryzykownej grze władza jest skłonna pozwolić, by ważne dla społeczeństwa decyzje zapadały poza jej kontrolą? I czy rządzący mogą zgodzić się na radykalną zmianę reguł gry, czy tylko zamierzają grać tak, jak przeciwnik pozwala? Na razie trwa licytacja, stawka jest coraz wyższa, ale przełomu jeszcze nie było.

Dlatego autorzy tej książki nie zamierzają odpowiadać na pytanie, czy Chiny zostaną światowym imperium, czy też pogrążą się w chaosie, który pogrzebie osiągnięcia ostatnich 30 lat. Ci, którzy dziś stawiają jednoznaczne tezy po prostu zgadują. Autorzy zapraszają natomiast do przeczytania relacji z kulminacyjnych momentów emocjonującej chińskiej gry, której wynik zadecyduje o przyszłości świata, również Polski. Następne rozdanie tuż po Olimpiadzie. W Chinach gra nigdy się nie kończy!

guappa | 2015-01-30
Arkadiusz Krzyżewski | 2013-09-04