Moce ciemności, moce światła : w poszukiwaniu zjawisk cudownych i demonicznych

Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Seria: Horyzont zdarzeń
Wydawnictwo: Alfa - Wero
Powers of Darkness, Powers of Light
religia, legendy
popularnonaukowa
Morrigan

Książka ta jest opowieścią o podróży w dziwny świat niewytłumaczalnych objawień, proroctw, cudownych uzdrowień, lewitacji, świętych relikwii, płaczących obrazów, stygmatów i szatańskich ingerencji. Autor podąża tropami tych zjawisk przez Jugosławię, Irlandię, Hiszpanię, Stany Zjednoczone, Kanadę, Włochy i Wielką Brytanię. Rozmawia z wizjonerami w Medjugorje, healerką siostrą Briege McKeną, bada duchowe wpływy ojca Pio, Całun Turyński, płaczące wizerunki Matki Boskiej z Sycylii. Opisuje egzotyczne i nierzadko złowieszcze enklawy, gdzie mieszkają prorocy, święci, charyzmatyczni przywódcy polityczni i egzorcyści, rozmawia z Grahamen Greene'em, profesorem A.J. Ayerem i cenionym filozofem jezuickim, ojcem Frederickiem Coplestonem. Szuka dowodów boskiej lub diabelskiej interwencji. Czasem wątpi, czasem jest na granicy uwierzenia. U kresu podróży odstępuje od naukowej demaskacji i fundamentalistycznego upraszczania mistycznych zjawisk, postrzegając w wyższej, pozamaterialnej perspektywie

Morrigan | 2010-07-20
Przeczytana: 1999 rok

Książka ciekawa, czasami zabawna w swym demaskowaniu tzw. "cudów" i handlu relikwiami (bo w końcu ile kości posiadali święci, skoro od wieków nieustannie się je pokątnie sprzedaje:?). Książka na pewno daje dużo do myślenia osobom głęboko wierzącym, dla reszty będzie raczej interesującą pozycją czytaną dla rozrywki.

eskaone | 2015-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2015