rozwińzwiń

Prawdziwy koniec wojny jest przed jej początkiem. Antologia polsko-niemiecka

Okładka książki Prawdziwy koniec wojny jest przed jej początkiem. Antologia polsko-niemiecka Stephan Stroux
Okładka książki Prawdziwy koniec wojny jest przed jej początkiem. Antologia polsko-niemiecka
Stephan Stroux Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Das wahre Ende des Krieges liegt vor seinem Anfang
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2010-07-21
Data 1. wyd. pol.:
2010-07-21
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7414-849-8
Tłumacz:
Jakub Ekier
Tagi:
wojna przemoc
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4645
3414

Na półkach: , , ,

Na antologię pod redakcją Stephana Strouxa składa się dziesięć utworów polskich i niemieckich autorów. Są to opowiadania, reportaże, eseje, a nawet wiersze.
Całość wydana jest elegancko, z prostotą, ale i ze smakiem. To uwieńczenie międzynarodowego projektu kulturalnego "Wirtualny most na Wiśle", dlatego wydanie jest dwujęzyczne - wyjątkowa gratka dla znających biegle lub bardzo dobrze język niemiecki (czytanie w tym przekładzie tekstów polskich pisarzy i reportażystów to niesamowite przeżycie).

Naczelnym tematem utworów zawartych w antologii jest wojna. Patrzymy na nią z różnych perspektyw czasowych i geograficznych, gdyż mowa jest tu nie tylko o drugiej wojnie światowej, ale i o współczesnych konfliktach na różnych kontynentach.

Największe wrażenie zrobiły na mnie teksty Olgi Tokarczuk, Wojciecha Jagielskiego i Wojciecha Tochmana. Podobnie jak pozostali autorzy, pokazują oni wielką i krwawą historię przez pryzmat zwykłych ludzi - ofiar i katów, dorosłych i dzieci, kobiet i mężczyzn.
Te trzy utwory wstrząsnęły mną do głębi, zwłaszcza reportaże. Proza Olgi Tokarczuk ujmuje wspomnieniową historią rodzinną z niewygodną tajemnicą w tle. Opowiedziana jest ona w typowy dla pisarki, nieco poetycki sposób, w którym występują elementy realizmu magicznego i naturalizmu.

Właściwie każdy tekst jest na swój sposób ciekawy. Nie ma tu utworów banalnych, szablonowych, naciąganych. Wszyscy autorzy starają się zrozumieć i opisać przyczyny wybuchu konfliktów zbrojnych, ich wpływ na psychikę tych, którzy przeżyli, mając często poczucie winy, jak bohaterka opowiadania "Nie ma Żydówki" Mariana Pankowskiego, który zmarł rok po wydaniu antologii.

Pada tu dużo ważnych, mądrych zdań na temat wojny i pokoju, winy i kary, nienawiści i wybaczania oraz pojednania. Są one najczęściej proste, krótkie, ale dobitne, nie trącą banałem, udowadniając, że można pisać o wielkich i bolesnych sprawach bez nadęcia i patosu.

Ciekawe jest spojrzenie niektórych pisarzy na dawną, dzisiejszą i przyszłą Europę - jest to kontynent obarczony historycznymi bolączkami, ale zmierzający do zgodnej wielokulturowości, co z różnych powodów nie jest łatwe. W tym kontekście szczególnie ważny wydaje się reportaż Salinii Stroux "Willa Azadi".

Całość ubarwiają zdjęcia z polsko-niemieckiego projektu. Najbardziej interesujące są fotografie z symbolicznych spektakli, happeningów i wystaw na Bebelplatz w Berlinie, gdzie w latach 30. minionego wieku palono książki zakazane przez nazistów. Instalacja z zamrożoną książką, chronioną przed płomieniami lodem i wodą, robi naprawdę duże wrażenie.

Polecam tę antologię miłośnikom opowiadań i reportaży oraz wszystkim, którym bliskie są problemy spod hasła "Przeszłość to dziś, a dziś to jutro".

Na antologię pod redakcją Stephana Strouxa składa się dziesięć utworów polskich i niemieckich autorów. Są to opowiadania, reportaże, eseje, a nawet wiersze.
Całość wydana jest elegancko, z prostotą, ale i ze smakiem. To uwieńczenie międzynarodowego projektu kulturalnego "Wirtualny most na Wiśle", dlatego wydanie jest dwujęzyczne - wyjątkowa gratka dla znających biegle lub...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1080
685

Na półkach:

ciekawe doświadczenie...czytać co druga stronę książki. Wzruszające, przejmujące widzenie świata zła i przemocy przez polskich i niemieckich autorów.

ciekawe doświadczenie...czytać co druga stronę książki. Wzruszające, przejmujące widzenie świata zła i przemocy przez polskich i niemieckich autorów.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    22
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    4
  • Teraz czytam
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Rok 2016
    1
  • O Niemcach, Germanach (DACH)
    1
  • II wojna światowa
    1
  • 2014
    1
  • Do kupienia
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także