Prawdziwy koniec wojny jest przed jej początkiem. Antologia polsko-niemiecka

Tłumaczenie: Jakub Ekier
Wydawnictwo: W.A.B.
Das wahre Ende des Krieges liegt vor seinem Anfang
978-83-7414-849-8
wojna, przemoc
Pistacia

Prawdziwy koniec wojny jest przed jej początkiem, dwujęzyczna antologia opowiadań przygotowana przez Wydawnictwo W.A.B. we współpracy z niemiecką oficyną Wallstein Verlag, to zbiór znakomitych i poruszających tekstów dotyczących wojny i przemocy. Czy możliwy jest świat bez przemocy? Czy kiedy konflikt już wybuchnie, może się naprawdę skończyć? Czy przemoc może zapobiec większemu złu i czy...

Czy możliwy jest świat bez przemocy? Czy kiedy konflikt już wybuchnie, może się naprawdę skończyć? Czy przemoc może zapobiec większemu złu i czy będzie wtedy usprawiedliwiona? W opowiadaniu Wojciecha Jagielskiego Na rozstaju poznajemy życiorys Janusza Walusia, zabójcy komunistycznego lidera czarnej większości w RPA Chrisa Haniego. Historia Walusia, potomka kresowej rodziny, emigranta z komunistycznej Polski, który w RPA znalazł nową ukochaną ojczyznę, pokazuje, jak działa mechanizm reprodukcji przemocy i jak trudno jednoznacznie ocenić tych, którzy stali się jej narzędziem. To być może tekst najlepiej ilustrujący dylematy zawarte w tytule antologii.
A inni autorzy? Tokarczuk sięga do rodzinnych wspomnień, by opowiedzieć o kobiecie, która chcąc kochać mężczyznę, musiała zdradzać swój kraj. Silke Scheuermann pisze o przemocy, która pojawia się w relacjach między młodymi ludźmi w Niemczech kilkadziesiąt lat po wojnie. Salinia Stroux przedstawia dramatyczną sytuację imigrantów z Azji, którzy na wyspie Lesbos czekają, aż otworzy się przed nimi brama Europy.
Czołówka polskich i niemieckich pisarzy różnych pokoleń pokazuje się od najlepszej strony.

Prawdziwy koniec wojny jest przed jej początkiem. Antologia polsko-niemiecka pod redakcją Stephana Strouxa

Autorzy tekstów: Volker Braun, Durs Grünbein, Matthias Göritz, Wojciech Jagielski, Marian Pankowski, Silke Scheuermann, Salinia Stroux, Wojciech Tochman, Olga Tokarczuk, Magdalena Tulli

Wstępy: Kathinka Dittrich van Weringh i Małgorzata Szpakowska

Tłumaczyli: Jakub Ekier (polski), Jan Glas, Olaf Kühl, Karin Wolff (niemiecki)

[opis wydawcy]

allison | 2016-10-10
Przeczytana: 10 października 2016

Na antologię pod redakcją Stephana Strouxa składa się dziesięć utworów polskich i niemieckich autorów. Są to opowiadania, reportaże, eseje, a nawet wiersze.
Całość wydana jest elegancko, z prostotą, ale i ze smakiem. To uwieńczenie międzynarodowego projektu kulturalnego "Wirtualny most na Wiśle", dlatego wydanie jest dwujęzyczne - wyjątkowa gratka dla znających biegle lub bardzo dobrze język niemiecki (czytanie w tym przekładzie tekstów polskich pisarzy i reportażystów to niesamowite przeżycie).

Naczelnym tematem utworów zawartych w antologii jest wojna. Patrzymy na nią z różnych perspektyw czasowych i geograficznych, gdyż mowa jest tu nie tylko o drugiej wojnie światowej, ale i o współczesnych konfliktach na różnych kontynentach.

Największe wrażenie zrobiły na mnie teksty Olgi Tokarczuk, Wojciecha Jagielskiego i Wojciecha Tochmana. Podobnie jak pozostali autorzy, pokazują oni wielką i krwawą historię przez pryzmat zwykłych ludzi - ofiar i katów, dorosłych i dzieci, kobiet i...

anielica | 2011-01-22
Przeczytana: styczeń 2011

ciekawe doświadczenie...czytać co druga stronę książki. Wzruszające, przejmujące widzenie świata zła i przemocy przez polskich i niemieckich autorów.

KasiaK122 | 2015-09-09
Przeczytana: 09 września 2015