Bursztynowy rycerz

2010-08-11
978-83-247-0951-9
Ewa Mikina
Bursztynowa Komnata Gdańsk

Czasem sięgam po książki, które stoją od wielu lat na półkach domowej biblioteczki i chociaż w momencie zakupu mnie zainteresowały, to zawsze jest jakaś pozycja , która bardziej mnie pociąga. Tak było i tym razem. Tytuł i opis ciekawe, ale treść już niekoniecznie. Miałam nadzieję, że poszukiwania bursztynowego rycerza będą bardziej emocjonujące. Dużo faktów historycznych o Helmucie von Mau , ale za mało o Wilczym Szańcu.
Losy bohaterów nudnawe.
Nie sądzę bym chciała polecić lekturę tej książki swoim znajomym.

Książka lekka pomysł z legendą o bursztynowym rycerzu mi się podobał. Wiele wątków można było rozwinąć np. tło historyczne oraz pobyt w specjalnym ośrodku rządowym. Troszkę mnie męczył zbyt wymyślony świat fundacji. Perełka żona głównego bohatera. Polecam na chwilkę zwykłego czytadła.

„Bursztynowy rycerz” Katherine John

Książka, która nie czekała na półce „chcę przeczytać” mimo iż w mojej biblioteczce stała od kilku lat. Przypadek sprawił, ze po nią sięgnęłam. Lubię takie przypadki.
Dobrze napisana, ciekawa fabuła. Książka na podróż, na dni kiedy chcemy miło spędzić czas, ale niekoniecznie z literaturą wymagającą naszego najwyższego skupienia. Literatura sensacyjna. Akcja rozgrywa się w Gdańsku, Wilczym Szańcu i okolicach. Postaci i zdarzenia fikcyjne. Środowisko muzealników, bursztynników, poszukiwanie
skarbów, między innymi Bursztynowego Rycerza wokół którego rozgrywa się akcja.
Intrygi, morderstwa, porwania i policja, mafia oraz bezwzględni przestępcy. Akcja szybka, ciekawe dialogi, zwroty akcji. Wszystko czego możemy oczekiwać po tego typu literaturze. Pomysł na akcje nie jest innowacyjny, taki który na długo zapadnie w pamięci.
Moim zdaniem książka jednak warta w wolnej chwili przeczytania.

„Bursztynowy rycerz” Katherine John

Była to dziwna książka. Trochę historii, trochę sensacji, trochę kryminału, trochę przygody i gdzieniegdzie ironia. Zupełnie jakby autorka miała za dużo pomysłów i próbowała je wszystkie umieścić w jednej powieści. Takie jest przynajmniej moje odczucie. Niemniej była to bardzo lekka lektura. Czytało mi się ją szybko i przyjemnie. Bohaterowie, zarówno główni jak i drugoplanowi byli sympatyczni i naprawdę dało ich się lubić( poza nielicznymi wyjątkami - ale to tylko moje osobiste zdanie ). Legenda, która jest tu motorem wydarzeń, też jest interesująca.
Ogólnie dosyć ciekawa, lekka powieść.

Ogólnie skuszony opisem książki postanowiłem zasiąść do lektury. Może przez to że przeczytałem już mnóstwo podobnych pozycji mam mieszane odczucia do tej pozycji. Ogólnie książka nieco nudnawa przez co czyta się odrobinę trudno. Książkę skończyłem jednak muszę przyznać że raczej nie sięgnę już po inne pozycje autorki.

2005

"Bursztynowy rycerz" to całkiem przyjemna lektura na jeden wieczór, na pewno nie ta z górnej półki, ale dobrze się czyta.
Bursztynowy rycerz, to legendarna figura, która Niemcy pod koniec wojny wywieźli z Królewca i ukryli w Wilczym Szańcu. Po 60 latach nagle okazuje się, że jest do kupienia.
No i zaczyna się zabawa w którą wplatani są Rosjanie, mafia a przede wszystkim Adam Salen, który chce ją kupić do muzeum w Gdańsku. Pomaga mu w tym Magda, żona jednego z przestępców, a przeszkadza żona Adama.
Są morderstwa, porwania, pościgi i w ogóle dużo się dzieje, do tego romans i tajemnica sprzed lat,a to wszystko napisane lekko i z dużą dawką humoru.
Ta książka jest całkiem inna niż "Ostatnie lato", i na pewno szybko się o niej zapomina, ale plusem jest to, że akcja rozgrywa się w Polsce.

Powieść sensacyjna, jakich wiele - dlatego przeczytałam szybko i pewnie szybko o niej zapomnę.

Intryga osadzona w historii jest mało prawdopodobna, podobnie jak jej rozwiązanie. Wokół skarbów ukrytych w Wilczym Szańcu narosło wiele legend, więc spekulacje autora nie dziwią, ale mnie momentami rozbrajały.
Oprócz wątku związanego z tytułowym bursztynowym rycerzem są tu również inne sensacyjne wydarzenia, które ożywiają akcję.

Nie jest to zła powieść, ale na pewno nie jest też oryginalna i zapadająca w pamięć.
Można przeczytać, jednak nie należy się nastawiać na ekscytującą lekturę (chociaż po autorce można byłoby się spodziewać czegoś lepszego - pod pseudonimem K. John kryje się bowiem Catrin Collier).

Oprócz wątku związanego z tytułowym bursztynowym rycerzem są tu...

Trochę zabawne jest to, w jaki sposób zagraniczna autorka opisuje Polskę i Polaków w tej książce. Nie zmienia to jednak faktu że powieść jest ciekawa, choć nie najwyższych lotów.

Łatwo, lekko i przyjemnie.

Łatwo, lekko i przyjemnie.

Ciekawa pozycja lekko kryminalna, z domieszką humoru i romansu.

Ciekawa pozycja lekko kryminalna, z domieszką humoru i romansu.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Sensacja
  • Posiadam/Moja biblioteczka
  • Regał K
  • GATUNEK...🍻 Powieść przygodowa
  • 2010

Dodaj cytat z książki Bursztynowy rycerz