Bursztynowy rycerz

Amber knight
978-83-247-0951-9
Bursztynowa Komnata, Gdańsk
Ag2S

Wieść o wystawieniu na aukcję Bursztynowego Rycerza - najwspanialszej ozdoby zaginionej Bursztynowej Komnaty - elektryzuje marszandów całego świata. Dla muzeum w Gdańsku chce go kupić Adam Salen, znany amerykański sponsor polskiego pochodzenia. Salen wyrusza do Kaliningradu, gdzie mieszka rzekomy posiadacz skarbu, słynny bursztynnik Krefta. Rycerzem interesuje się jednak rosyjska mafia. Giną ludzie, a Salen zaczyna być śledzony... Szybka akcja, wiele ciekawych szczegółów historycznych.

allison | 2015-03-15
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 marca 2015

Powieść sensacyjna, jakich wiele - dlatego przeczytałam szybko i pewnie szybko o niej zapomnę.

Intryga osadzona w historii jest mało prawdopodobna, podobnie jak jej rozwiązanie. Wokół skarbów ukrytych w Wilczym Szańcu narosło wiele legend, więc spekulacje autora nie dziwią, ale mnie momentami rozbrajały.
Oprócz wątku związanego z tytułowym bursztynowym rycerzem są tu również inne sensacyjne wydarzenia, które ożywiają akcję.

Nie jest to zła powieść, ale na pewno nie jest też oryginalna i zapadająca w pamięć.
Można przeczytać, jednak nie należy się nastawiać na ekscytującą lekturę (chociaż po autorce można byłoby się spodziewać czegoś lepszego - pod pseudonimem K. John kryje się bowiem Catrin Collier).

basik | 2015-12-13
Na półkach: Sensacja, Przeczytane

"Bursztynowy rycerz" to całkiem przyjemna lektura na jeden wieczór, na pewno nie ta z górnej półki, ale dobrze się czyta.
Bursztynowy rycerz, to legendarna figura, która Niemcy pod koniec wojny wywieźli z Królewca i ukryli w Wilczym Szańcu. Po 60 latach nagle okazuje się, że jest do kupienia.
No i zaczyna się zabawa w którą wplatani są Rosjanie, mafia a przede wszystkim Adam Salen, który chce ją kupić do muzeum w Gdańsku. Pomaga mu w tym Magda, żona jednego z przestępców, a przeszkadza żona Adama.
Są morderstwa, porwania, pościgi i w ogóle dużo się dzieje, do tego romans i tajemnica sprzed lat,a to wszystko napisane lekko i z dużą dawką humoru.
Ta książka jest całkiem inna niż "Ostatnie lato", i na pewno szybko się o niej zapomina, ale plusem jest to, że akcja rozgrywa się w Polsce.

Anna-mojeksiążki | 2011-08-24
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: sierpień 2011

Bursztynowy rycerz to kolejna przeczytana przeze mnie książka Catrin Collier (pisana pod nazwiskiem JOHN). To Walijka, która bardzo lubi pisać o Polsce - tym razem akcja dzieje się w Gdańsku, a głównym bohaterem jest Adam Salen, Amerykanin, dyrektor polskiej siedziby Instytutu Salena.

Bursztynowy rycerz to połączenie literatury obyczajowej z wątkiem sensacyjnym, ciekawie napisana - jednak nie do końca mnie usatysfakcjonowała. Ogromny potencjał tematu, jakim były zrabowane podczas wojny elementy słynnej Bursztynowej Komnaty oraz Bursztynowego Rycerza, nie został wyczerpany... Przez kilka rozdziałów zastanawiałam się, że gdzieś już o tym czytałam .... i w końcu przypomniałam sobie - była to "Bursztynowa Komnata" Steve'a Berry. Świetnie napisana książka - w porównaniu z Bursztynowym Rycerzem - niebo a ziemia... Kto czytał ma porównanie !

Instytut Salena zajmuje się kupowaniem i...

mirabelka | 2012-03-12
Przeczytana: 07 marca 2012

Książka Katherine John jest jedną z tych pozycji, obok której sympatyk kryminałów nie powinien przejść obojętnie. Katherine John stworzyła powieść na tyle ciekawą, że można poświęcić jej przynajmniej jeden wieczór.

Intrygująca, doskonale skonstruowana fabuła… Mocna książka – takie słowa widnieją na tylnej okładce. Czy książka faktycznie jest mocna i ma doskonałą fabułę – tutaj mogłabym polemizować. Książka ma oczywiście wiele plusów, ale do kryminałów skandynawskich czy Christie, mimo wszystko jej daleko. John zawarła w niej sporo informacji dotyczących Wilczego Szańca, w którym w czasie II wojny światowej swój azyl znalazł Adolf Hitler. Fakty połączyła z fikcyjną, acz nieźle utkaną przez samą siebie legendę o rycerzu (o dwu obliczach) Helmucie Mau oraz jego ukochanej, która dzięki niemu nawróciła się na chrześcijaństwo, księżniczce Marii.

Autorka akcję książki umiejscowiła we współczesnym Gdańsku. Główną postacią zdaje się być zarządzający Instytutem Salena Amerykanin Adam Salen...

muflena | 2010-09-15
Przeczytana: 14 września 2010

Książka jest słaba. Temat z ogromnym potencjałem, ale spłycony i przekombinowany. Dwie gwiazdki za Gdańsk i temat.

Przeczytana: styczeń 2012

Trochę zabawne jest to, w jaki sposób zagraniczna autorka opisuje Polskę i Polaków w tej książce. Nie zmienia to jednak faktu że powieść jest ciekawa, choć nie najwyższych lotów.

Magdalena | 2012-05-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, historia

Powieść z wątkiem historycznym. Jej zaletą jest to, że jej akcja rozgrywa się na terenie Polski m. in. w Gdańsku i Gierłoży, w dawnej kwaterze Hitlera. Bohaterką jest rozwiedziona Polka - Magdalena, a bohaterem Amerykanin, żyjący w kraju nad Wisłą. Prowadzi on Instytut Salena... Jest zainteresowany aukcją, na której jest wystawiony legendarny bursztynowy Rycerz... Rzeźbę pragnie też odnaleźć potomkini jednego z hitlerowców. Jeśli jesteś zainteresowany, sięgnij po książkę. Warto, polecam.

Daniel Siercha | 2016-08-19
Na półkach: Przeczytane, E-book

Ogólnie skuszony opisem książki postanowiłem zasiąść do lektury. Może przez to że przeczytałem już mnóstwo podobnych pozycji mam mieszane odczucia do tej pozycji. Ogólnie książka nieco nudnawa przez co czyta się odrobinę trudno. Książkę skończyłem jednak muszę przyznać że raczej nie sięgnę już po inne pozycje autorki.

Liza | 2012-09-21
Przeczytana: 17 września 2012

Ciekawa pozycja lekko kryminalna, z domieszką humoru i romansu.

Nopalchan | 2011-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2011

Książka jest ciekawa, niestety napisana w bardzo meczący sposób.