Pilot gwiaździstego znaku

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Kieszonkowa Iskier". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
pilot
dona

Opowieść niniejsza jest wspomnieniem o moim uczniu i przyjacielu. Poznałem go u progu jego lotniczego życia i straciłem, gdy nagła śmierć zabrała lotnictwu polskiemu jednego z najlepszych pilotów, jacy kiedykolwiek trzymali rękę na sterach samolotów myśliwskich Kościuszkowskiej Eskadry. To, co napisałem o Stanisławie Latwisie, oparte jest na autentycznych faktach, na jego własnych listach do mnie i zapiskach, które zostawił. Nazwiska innych osób (z wyjątkiem dwu) zostały w tej książce zmienione. Chciałbym, aby postać Pilota Gwiaździstego Znaku stała się wzorem dla wszystkich młodych ludzi, którzy zamierzają zostać lotnikami; żeby — napotykając w życiu trudności, przeszkody, niepowodzenia, niebezpieczeństwa lub zawiść, walczyli z nimi tak, jak walczył Stanisław Latwis, tą samą bronią: siłą i szlachetnością charakteru. To jest celem tej opowieści, którą najlepszemu z kolegów, wiernemu aż do śmierci Przyjacielowi, poświęcam.
Janusz Meissner

Nitager | 2016-06-16

Książka jest hołdem i wspomnieniem, poświęconym przyjacielowi autora, Stanisławowi Latwisowi. Opisuje sylwetkę jednego z najlepszych pilotów i szlachetnego i skromnego człowieka, jakim był za życia. Przybliża jego trudne początki, gdy z saperów został przeniesiony do lotnictwa.
Powieść można by traktować niemal jak dokument, gdyby nie nieprawdziwe informacje o przyczynach katastrofy, w jakiej Latwis zginął. Autor oskarżył tu o nią jednego z dowódców, co później inny polski as – Witold Urbanowicz – zdementował i zrelacjonował na nowo.
Mimo tych nieścisłości, powieść zachwyca klimatem, humorem i żywymi postaciami, a z każdej strony wyziera ogromny szacunek, jakim darzyli się autor i bohater jego powieści. Książka o pięknej, męskiej przyjaźni.

Kyuzo | 2012-11-21

Arcydzieło które docenią jedynie ci, którym w sercu płynie romantyczna miłość do przestworzy i niespełniona miłość latania. Bardzo inspirująca książka, która wiele wniosła do mojego życia.

Barbasia | 2015-11-02
żabot | 2015-04-26