Byłem Dowódcą Pancernym. Wspomnienia Hansa von Lucka

Wydawnictwo: Bellona
Panzer Commander: The Memoirs of Colonel Hans von Luck
pamiętniki
masaii

Publikacja zawiera fascynujące wspomnienia wojenne dowódcy 7. i 21. Dywizji Pancernej. Przez znawców zaliczana jest do światowej klasyki tego gatunku. Dotychczas nie była tłumaczona na język polski. Autor opisuje kampanie, w których uczestniczył - walki na wszystkich frontach II wojny światowej: w Polsce, Belgii, Francji, w Afryce Północnej, na froncie wschodnim i w Niemczech. Książka prezentuje szeroki panoramę II wojny światowej, mając jednocześnie charakter wielkiej epopei wojennej wojsk pancernych.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=2201

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=2201

Covalus | 2014-03-20
Przeczytana: 20 marca 2014

Czyta się nieźle. Jest w niej kilka rzeczy, w które nie uwierzę:
-dowódcy tacy jak Luck nic nie wiedzieli o losie żydów. Wszyscy moi przyjaciele żydowscy nagle zniknęli... Trochę naiwne. Do mnie nie trafia.
-Wielki pesymizm w 1942 roku. Wojna już jest przegrana...
-Włoscy dzielni przyjaciele w Afryce. Dobrze wiemy jaki stosunek mieli Niemcy do włoskich żołnierzy. Rommel nie był wyjątkiem.
-Idylliczna wojna w Rosji, dobrzy Rosjanie...
Rommel niby taki ulubiony dowódca, ale już o jego samobójstwie ani słowa. Tak jakby zniknął. Troszeczkę niespójne te wspomnienia. Wojna w Polsce, szybka i ledwie liźnięta.
Po tytule spodziewałem się czegoś lepszego.
Do przeczytania... i tyle.

January | 2013-09-22
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 22 września 2013

Wspomnienia Pułkownika Hansa von Lucka ukazują nam wojnę widzianą oczami niemieckiego oficera, który swoją karierę zaczął jeszcze w Reichswehrze.
Od fascynacji nowym rodzajem wojsk i dowodzenia małym oddziałem do walk w obronie Rzeszy,a także losy powojenne. Wszystko zostało dość dobrze opisane.

Sam autor nie jest nazistą - jako oficer Reichswehry unikał mieszania się w politykę. Sam przyznaje, że gdyby nie zasada pozostawienia polityki w spokoju panująca pośród starej kadry oficerskiej może uniknięto by wojny na tą skalę.
Zresztą w trakcie swojego życia wojennego spotykał się z Żydówką.
Opisy walk prowadzonych we Francji, Polsce, Afryce Północnej, Rosji oraz Niemczech są barwne i czyta się je z prawdziwą przyjemnością.
Z książki wypływa obraz dobrego oficera, który nie szasta życiem swoich podwładnych czego nie można powiedzieć o OKW i głównych politykach Rzeszy - starał się dowodzić i podejmować najlepsze decyzje przy wykorzystaniu stosunkowo ograniczonych środków.
Zaskarbił...

Michał Weręgowski | 2016-06-08

To nie są wspomnienia nazisty. To wspomnienia zawodowego oficera, którego stosunek do służby dobrze określa cytat "...wiedzieliśmy, że musimy wykonać nasz obowiązek."
Pozycja warta przeczytania jednak, moim zdaniem, S. Ambrose, który we wstępie do tej książki napisał, że stanie się ona światowym bestsellerem, mocno przesadził.
W tekście brakowało mi szczegółów dotyczących życia na froncie widzianych z perspektywy bezpośredniego świadka tego co dzieje się w zasięgu wzroku gdyż autor skupia się nie na pojedynczych żołnierzach lecz na całych formacjach, którymi dowodził.

Tomasz Kamiński | 2016-09-11
Przeczytana: 30 września 2015

Warto dowiedzieć się jak wyglądała II wojna światowa oczami wroga...

MateuszMazurkiewicz | 2014-12-27

Czyta się super... Ale polityczna poprawność aż boli.

AdrianX | 2016-10-21
Wojciech | 2016-10-04