Ostatnie Polowanie

Tłumaczenie: Artur Leszczewski
Cykl: Saga rodu Courteneyów (tom 13)
Wydawnictwo: Albatros
A Time to Die
Ag2S

Czwarty, po Płonącym brzegu, Władzy miecza i Płomieniach gniewu, tom sagi rodu Courtneyów. Afryka Południowa, lata 70. Syn Shasy Courtneya, Sean, weteran wojny domowej, znakomity tropiciel i myśliwy, raz jeszcze musi zmierzyć z okrucieństwem bratobójczej walki. Do Zimbabwe przyjeżdża na ostatnie polowanie śmiertelnie chory bogaty Amerykanin, Riccardo Monterro. Towarzyszy mu córka – piękna Claudia. Ich przewodnikiem zostaje Sean. W pościgu za słoniem grupa myśliwych przekracza nielegalnie granice ogarniętego wojennym chaosem Mozambiku. Schwytany pomiędzy dwie walczące do ostatniej kropli krwi armie, miotany uczuciem do Claudii, Sean broni się przed zaangażowaniem w kolejny konflikt. Na próżno. Tym razem to on i jego towarzysze staną się tropioną zwierzyną. Tylko od Seana będzie zależeć, czy Claudii uda się przeżyć krwawe piekło...

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

LadySea | 2013-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2013

Bardzo dobra książka. Kolejny tom z sagi rodu Courtneyów, Tym razem poznajemy dalsze losy Sean'a syna Shasy Courtney'a. Sean jest licencjonowanym przewodnikiem na safari. Zabiera na polowanie bogatego Amerykanina i jego córkę Claudię. Polowanie zamienia się w walkę o przetrwanie na terenie, gdzie działają oddziały partyzanckie w Mozambiku.
Sean jest zupełnie inny niż w poprzednich tomach sagi, stał się dojrzalszy,bardziej ludzki i sympatyczny, między nim , a Claudią rodzi się uczucie.
Jak zwykle u Smitha rewelacyjnie zarysowane tło historyczne, realia afrykańskie budziły moje ogromne zdziwienie , ale też zainteresowanie.
Co dziwne bardzo wciągnęły mnie- totalną przeczywniczkę polowań, opisy safari i dzikich zwierząt.
Chyba uzależniłam się od Smitha, czuję przymus czytania jego kolejnych książek. Dobrze , że to naprawdę płodny pisarz i jeszcze trochę mi zostało do przeczytania. Wyobraźcie sobie, że musiałam walczyć z sobą , żeby nie zacząć jego kolejnej książki i zmusiłam się do...

Aga | 2015-11-02
Na półkach: Wilbur Smith, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 02 listopada 2015

To moje pierwsze spotkanie z Wilburem Smithem. I powiem szczerze, że mam mieszane uczucia, co do tej książki. Nie będę się tu rozwodzić nad treścią książki, lecz na jej literackich atutach i wadach.
Przez pierwsze 120-150 stron nudziłam się jak mops. Rozległ opisy Afryki przy tak niewielkim natężeniu wydarzeń były wręcz irytujące i przeszkadzały w czytaniu. Na szczęście ten niedosyt został zaspokojony na kolejnych stronach książki. Akcja rwała do przodu niczym galopujący koń, choć w tym przypadku powinnam raczej przywołać zwierzę afrykańskie, więc niech to będzie biegnący gepard:)
Saga Courtneyów, w której skład wchodzi "Ostatnie polowanie" jest powieścią historyczno- przygodową. Mnóstwo w niej odniesień do sytuacji politycznej państw Afryki, relacji plemiennych czy praktykowanych przez rdzennych mieszkańców Afryki rytuałów. Smith jest pasjonatem współczesnej historii Afryki i miłośnikiem dzikiej przyrody, co jest widoczne na każdym kroku. Jego sposób obrazowania jest na tyle...

Pablos | 2013-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Jest całkiem możliwe, że doświadczam właśnie książkowego kaca. Konkretnie poświęconego prozie Wilbura Smitha. Od kilku ostatnich książek mówiłem sobie, że teraz czas na przerwę, na coś innego. Mimo to zaraz po ukończeniu lektury sięgam po kolejną pozycję tego twórcy, Wilbur Smith jest bowiem bardzo utalentowany jeśli chodzi o zakończenia swoich powieści. Nawet jeśli całość bywała monotonna, to końcówka zazwyczaj robi sporo zamieszania i czytelnik po prostu odczuwa mus poznania dalszej historii wybranych postaci.

Niestety jednak “Pora umierania” zakończy moją przygodę z tym autorem na jakiś czas. Jest to bowiem według mnie dotychczas najbardziej prosta, zwyczajna i na domiar złego ordynarnie nadmuchana zbędnym słowotokiem powieść Smitha, przez którą chwilami naprawdę trudno było mi przebrnąć.

Bohaterem jest Sean Courteney, prawnuk tego słynnego Seana, bohatera zwalającego z nóg debiutu “Gdy poluje lew”. I z przykrością muszę powiedzieć, że postać została dość mocno zmarnowana....

wiejskifilozof | 2013-05-14

Wojny w krajach czwartego świata zawsze były moją pasją.Dlatego,też akcja tej książki, przyciągnęła moją uwagę.Mozambik piękny, acz niebezpieczny.To mi się podobało.Acz nie bardzo lubiłem, te dłużyzny.

Machno | 2015-11-22
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 listopada 2015

Kto bogatemu zabroni? Takie mogłoby być motto pierwszej połowy książki. Milioner włoskiego pochodzenia przyjeżdża, jak co roku, na safari. Zabiera ze sobą swoją córkę, aktywistkę na rzecz mniejszości inuickich, której sama inicjatywa polowania na zwierzęta nie podoba się. Na drodze myśliwych staje Tukutela, stary słoń samotnik, marzenie każdego łowcy. Niestety, pieniądze nie pozwalają zdobyć wszystkiego, na dodatek na drodze stają wojska zaangażowane w wojnę domową, której dowodzi stary wróg przewodnika safari, Seana Courtneya. Od tej pory nic już będzie takie, jak dawniej. Książka jest dobrą lekturą, lecz mocno nierówną. Chwilami Smith za bardzo koncentruje się na opisach, przez co historia traci impet. Rekompensuje te chwile momentami polowań, ucieczek, potyczek oraz świetnymi dialogami. Kolejny mocny punkt afrykańskiej sagi rodziny Courtneyów.

Agata | 2012-05-18
Przeczytana: czerwiec 1997

Ciąg dalszy przygody z rodem Courteneyów i Afryką :)

ZłaKrólewna | 2013-08-07
Przeczytana: 2013 rok

Może się mylę, ale to chyba jest ta sama pozycja, co "Ostatnie polowanie", tylko w innym tłumaczeniu tytułu.

Książka bardzo dobra. :)

Blis | 2013-01-23

Tych książek się nie czyta, tylko się je pochłania!!!!!!!

Blis | 2013-01-23

Tych książek się nie czyta, tylko się je pochłania!!!!!!!

agnes1309 | 2016-10-17
Przeczytana: 28 października 2016