Wiersze wybrane

Wydawnictwo: Oficyna Literacka
83-85158-67-7
poezja
Michał

Wiersze wybrała i przełożyła Teresa Truszkowska.

źródło opisu: Oficyna Literacka, 1992

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Poezja jest specyficznym gatunkiem literackim. Powodem tego jest – w głównej mierze – możliwość indywidualnej interpretacji wierszy. Tym trudniejsze to zadanie gdy mamy do czynienia z poezją Sylvii Plath. Jej wiersze można interpretować na różne sposoby ale z pewnością każdy czytelnik odbierze je jako nad wyraz smutne. Czy to o melancholijnym wydźwięku (jak między innymi: „Gwiazdy nad Dordoge”, „Wichrowe wzgórza”), czy też niosące pewien bagaż prawdy („Bezsenny”). Plath porusza tu czasem także temat miłości (jak np. w ładnym wierszu „Listy miłosne”). Jednakże zdecydowana większość z nich to wiersze o przygnębiającym charakterze, depresyjnym, dotykające w dużej mierze tematyki śmierci (co nie powinno dziwić z uwagi na życiorys ich autorki).
Znając choć część jej biografii i zapoznając się z tym zbiorem wierszy, nie trudno nie zauważyć zmienności stanów psychicznych autorki. Zwłaszcza, że sporo tych utworów traktuje o osobistych przeżyciach (Plath często odnosi się w nich także do...

Herbie | 2016-07-18

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kim jestem aby choćby spróbować ocenić geniusz Sylvii Plath?
A więc tylko tak:

"Słowa

Topory,
Po ich ciosie dzwoni las,
I te echa!
Echa biegnące we wszystkie strony,
We wszystkie strony jak konie.

Sok
Tryska jak łzy, jak
Woda co pragnie
Ustalić swe lustro
Nad głazem,

Spycha i toczy,
Białą czaszkę
Wyżartą przez zielska wodorostów.
Po latach
Spotykam je na drodze -

Znużone słowa bez jeźdźców,
Niestrudzony stukot kopyt,
A tymczasem
Nieruchome gwiazdy z dna stawu
Rządzą życiem".

To jeden z moich ulubionych wierszy.

Dokładnie to wydanie posiadam, dzięki antykwariatowi warszawskiemu. Całą prozę i poezję SP zgłębiam po angielsku,niemiecku i po polsku.

Subiektywnie,to arcydzieło, każdy musi przeczytać.

Ciekawostka: Na okładce reprodukcja obrazu Gustava Klimta "Śmierć i życie", jakże trafiona...

książek: 2063
Monika | 2013-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2013

Trudno jest opisać złożoność i precyzję poezji Sylvii Plath. Jest unikatowa, dlatego do mnie tak przemawia, sprawia, że na chwilę świat zewnętrzny nie istnieje, jest tylko moje wnętrze, dogłębnie dotknięte każdym słowem... Każdą metaforyczną ruletką słów.

"Poezje wybrane" to selektywny wybór wierszy z trzech tomików autorki. Wydanie to jest w dwóch wersjach językowych- polskiej i oryginalnej, co dla mnie było dodatkowym atutem. Całkiem inaczej czyta się poezję w oryginalne.

Minimalistyczne wydanie, melancholijna okładka, twarda oprawa... wszystko to tworzy spójną kompozycję materiału i słów. Kształtuje obraz, który możemy znaleźć wewnątrz- coś na zmianę utopijnego i względnie destrukcyjnego. Sylvia w niezwykły sposób potrafi opisać najprostsze, najzwyklejsze zdarzenia, miejsca... dodając magii, lub przerażając. Wnika swoją metaforyką w najodleglejsze zakamarki duszy, sprawia, że płaczę, rozmyślam, że milknę, a wszystko wokół spowalnia swój bieg. Niebywałe ile w tych słowach,...

karolinak | 2010-07-26

Aby recenzowac taką poezję, trzeba być naprawdę kimś więcej niż filologiem, znawcą, pasjonatem. Chyba najlepiej być poetą/-ką. Ja nią nie jestem.

Sadzę, że wnikliwa analiza zabije to, co w poezji Plath jest najpiękniejsze. To, że chcąc się w nią wgłębić, nadal balansujemy jedynie na jej powierzchni. Wszystko przesypuje się między palcami i pozostaje między słowami.
Trzeba przyznać, że najlepiej poezja Sylvii brzmi w oryginale.

Cinnamon | 2013-12-05
Przeczytana: 03 grudnia 2013

W niektórych wierszach widać jej chorobę dwubiegunową jak na dłoni. Gdy chce coś udowodnić w wierszu, stosuje radykalnie mocne obrazy, jak niemieckie obozy. Jeśli umiera - to parę razy.

Widać też powrót do lirycznego "ja" i bardzo intymnych wyznań, od których poezja amerykańska miała przerwę po Eliocie.

| 2014-10-07

Wiersze Sylvii to niezwykła,piękna i bardzo smutna literatura.
Niektóre są tak wymowne i tak mroczne,że aż bolą,mocno bolą .
Dałam tej książce tylko 8 gwiazdek bo dla mnie byla to zbyt ciężka literatura ,taka przy której czlowiek traci wiarę dobro,w szczęscie i życie.
No wg mnie dzięki tym wierszom mozna szybko wpaść w depresję..polecam ludziom o mocnych nerwach.

freakunique | 2012-09-01
Przeczytana: 01 września 2012

Piękne, zaskakujące wiersze. Jest w nich coś wyjątkowego i niespotykanego, zresztą jak we wszystkich dziełach Sylvii Plath.

Zuzanna Kołodyńska | 2014-05-12
Przeczytana: 2013 rok

Ból, cierpienie, nienawiść do całego świata. Plath zamieszała w naszych głowach doszczętnie. Ta utalentowana lecz nieszczęśliwa poetka zapukała do naszych drzwi i zaprosiła nas do jej zwariowanego świata, świata w którym słowo "cierpienie" nie jest obce.

Hub | 2011-08-27
Przeczytana: luty 2006

Droga Sylvio, nie we wszystkim mogę się z Tobą zgodzić, ale to miła niezgoda, raczej rozmowa niż sprzeczka. Masz bardzo dobrego tłumacza na język polski.

GabrielL Kamiński | 2010-11-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 lipca 1976

Wydany w serii "Dwujęzycznej" wyd. Literackiego tom "połknąłem" w ciągu jednej nocy