Księżycowe Hollywood

Tłumaczenie: Arkadiusz Nakoniecznik
Seria: Biblioteka Klasyki Science Fiction "Srebrny Glob"
Wydawnictwo: ALFA
Hollywood on the moon
Księżycowe, Hollywood
dona

Zbiór czterech opowiadań. Napisane przez Kuttnera w latach 1938-41. Autor w owym czasie specjalizował się w pisaniu tekstów "fantastycznych" dla brukowych gazetek, tak modnych wówczas, jak dziś np. "Enquier" (tak się to ustrojstwo chyba nazywa). Jeśli oglądaliście film pt. "Galaxy Quest" to wydaje mi się, że najbliżej mu klimatem do wymienionych tu opowiadań Kuttnera. Każde kolejne opowiadanie jest oparte na jednym wzorcu. Dzielny kosmiczny operator filmowy Tony Quade, na zlecenie swego bezwględnego szefa (dla sukcesu kasowego zdolny jest poświęcić życie pracowników), musi nakręcić film. Nakręcenie go wiąże się z okropnym niebezpieczeństwem, wylotem na inną planetę i walką z jego groźnymi mieszkańcami. Na końcu happy end. Jest piękna kobieta oraz potulne zwierzątko na każdej planecie.

źródło opisu: Własny

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Kasia b | 2019-09-12

Jak wszystkim dobrze wiadomo, układ słoneczny zamieszkały jest przez całe rzesze najniezwyklejszych istot, charakterystycznych dla każdej z planet, a nawet ich księżyców. Nie brak też oczywiście ultraniebezpiecznych, fascynujących i niezdobytych zakątków, nieprzebytych szlaków i niezgłębionych jaskiń... Ale nic nie przebije niepowtarzalnej Fabryki Snów, dogodnie usytuowanej na Księżycu! Rządni zysku producenci nie cofną się przed niczym, by przyciągnąć publiczność, podobne samozaparcie wykazują spragnione sławy aktorki i aktorzy, ambicja nie daje spać również reżyserom. W efekcie filmowcy, przyparci do muru przez tą zachłanną zgraję filmowcy i ich ekipy muszą wspinać się na szczyty odwagi i (nie)ludzkich możliwości, przemierzając kosmos w pogoni za wyjątkowymi ujęciami. Pod względem pomysłowości na głowę bije ich tylko autor książki, który stworzył jedną z tak rzadkich nie-militarnych space-oper, kipiącą od plastycznych opisów obcych światów i ich mieszkańców, do tego obficie...

ewkini | 2019-07-13

Zabawna pryzgodówka, która choć się zestarzała, jeśli chodzi o wizje przyszłości, to nie straciła na uroku i humorze. Przyjemnie się czyta o przygodach postaci. Kilka razy autorowi udaje się zaskoczyć czytelnika.

Tomek | 2015-09-10
Przeczytana: 2015 rok

Sprawnie napisane opowiadania charakterystyczne dla pulp SF. Czysta rozrywka ze szczyptą humoru. W książce kilka ilustracji.