Pseudonim "Łupaszka"

1990-01-01
1988-01-01
83-85028-42-0
łupaszka szendzielarz AK żołnierze wyklęci

Wydana w 1988 r. biografia majora Zygmunta Szendzielarza pseudonim "Łupaszka" stanowi zwierciadlane odbicie wielu tragicznych losów żołnierzy Armii Krajowej. Pośmiertnie awansowany na podpułkownika, dowodził Wileńską Brygadą AK. Przedwojenne województwo wileńskie zamieszkiwała w przeważającej części ludność pochodzenia polskiego, Białorusini, Żydzi i Litwini stanowili w sumie ok. 40 %, w tym Litwini ok. 5 %. Tak więc partyzantka polska na tym terenie w czasie wojny miała niezłe terenowe oparcie (przede wszystkim aprowizacyjne). Jednak sytuacja polityczna, a co za tym idzie wojenne relacje z bolszewikami były co najmniej trudne (Sowieci grabili wsie, mordowali ludzi),Major zatem poza walką z Niemcami, bronił Polaków. Pewnie dlatego nie doszło do pogromów, takich jak na zachodniej Ukrainie (rzeź wołyńska). Po wojnie, w ciągu kilku lat, udawało mu się wymykać ubekom. Niestety w końcu został aresztowany i zamordowany. Z dokumentem powinien zapoznać się każdy Polak, aby pamięć o ludziach nieszczędzących swej ofiary życia dla demokratycznego państwa, mogła przetrwać jak najdłużej. Biografia jest bardzo dobrze udokumentowana.

Biografia Zygmunta Szendzielarza pseudonim "Łupaszka". Patrioty, człowieka odważnego ale i wielowymiarowego. Książka trudna – nie ze względu na użyty język bo ten jest potoczny, taki opowiadany. Trudna bo ciężka jest historia którą opisuje. Zygmunt Szendzielarz – oficer Wojska Polskiego, partyzant okręgu Wileńskiego. Walczył z Niemcami, sowietami a później z komunistycznymi żołnierzami polskimi. Choć o tym nie wiedział jego walka nie mogła być wygrana. Z czasem dochodziło to do niego, zwłaszcza po zakończeniu wojny kiedy perspektywa nowej III wojny znacząco się oddalała. I to był największy jego dramat jak i dramat jego żołnierzy. Ta książka pięknie to pokazuje. Dla mnie fascynujące były opowieści o zwyczajnym prostym życiu jakie prowadzili żołnierze Łupaszki będąc już w partyzantce. Trochę jakby dzielili swoje życie między rodzinę, a las. Wiedział, że nie wygra ale „grał” dalej. Prowadzony obowiązkiem względem ojczyzny a może osobowością hazardzisty? Książka pięknie to uwidacznia.
Jest prosta, taka zwyczajna, a jednak miejscami okrutna bo i okrutny los spotkał tych dzielnych żołnierzy.

Nie często mi się przytrafia wracać do raz przeczytanych książek. Tym razem jednak zadecydował przypadek. Dawno temu czytałem książkę o Łupaszce wydaną jeszcze w tzw. drugim obiegu. Ba! Nawet ją posiadam. Tyle, że latka lecą, pamięć nie ta i zapomniałem, że tę lekturę mam zaliczoną. Ale powtórki nie żałuję. Książka Fikusa nie jest historycznym nudziarstwem, jakich wiele. To nie ciężkostrawna monografia jednej z najbardziej znanych postaci partyzanckich II wojny światowej i niepodległościowego oporu przeciwko sowietyzacji Polski. Fikus, w przeciwieństwie do obecnej mody, nie napisał apologii, nie gloryfikuje bezkrytycznie żołnierza niezłomnego. Pokazuje tragizm wyborów, często beznadziejnych wyborów tych, którzy stanęli w obliczu walki przeciwko dwóm wrogom. Świetnie napisane i wstrząsające. Polecam!

"Łupaszka" to pseudonim partyzancki jednego z najdzielniejszych, najwierniejszych i najbardziej ofiarnych żołnierzy Polski Podziemnej.

Ulotka jaką pisał major Zygmunt Szendzielasz "Łupaszka"do ludności na terenach których działał.
"Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród, a ludzi takich mamy, którzy i słowa głośno nie mogą powiedzieć, bo UB wraz z kliką oficerów sowieckich czuwa. Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości"
POLECAM!

Książka biograficzna, więc autor po prostu opisał to, co było. Ogromne wrażenie robi nie język czy używane zwroty, ale po prostu opisywana historia. Zygmunt Szendzielarz - niesamowita postać i autorytet na dzisiejsze czasy, o którym warto nauczać i opowiadać.

Historia życia Zygmunta Szendzielorza "Łupaszka" od początków kariery wojskowej,tragicznego września 1939 roku,działalności konspiracyjnej w Okręgu Wileńskim.Podstępnej działalności partyzantki sowieckiej(wymordowanie oddziału "Kmicica")i zmiany terenu działania(Białostockie).Walka z NKWD,LWP,UB i MO zakończona aresztowaniem w Poroninie,więzienie na warszawskim Mokotowie,wyrok śmierci i egzekucja w 1951 roku.Jeden z wielu Wyklętych o których nie wiadomo nawet gdzie mają swoją mogiłę.

Przypomniane po latach...
Przesłuchane ponownie w 2015. Pomimo "ale" książka się jednak broni.

Przypomniane po latach...
Przesłuchane ponownie w 2015. Pomimo "ale" książka się jednak broni.

• Historia, polityka i okolice
  • Audiobooki
  • *2020
  • Trzy nogi

Dodaj cytat z książki Pseudonim "Łupaszka"