Pseudonim "Łupaszka"

Okładka książki Pseudonim
Okładka książki Pseudonim
Dariusz Fikus Wydawnictwo: Agencja Omnipress historia
196 str. 3 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Agencja Omnipress
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1988-01-01
Liczba stron:
196
Czas czytania
3 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
83-85028-42-0
Tagi:
łupaszka szendzielarz AK żołnierze wyklęci
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
38 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
50
566

Na półkach:

Wydana w 1988 r. biografia majora Zygmunta Szendzielarza pseudonim "Łupaszka" stanowi zwierciadlane odbicie wielu tragicznych losów żołnierzy Armii Krajowej. Pośmiertnie awansowany na podpułkownika, dowodził Wileńską Brygadą AK. Przedwojenne województwo wileńskie zamieszkiwała w przeważającej części ludność pochodzenia polskiego, Białorusini, Żydzi i Litwini stanowili w sumie ok. 40 %, w tym Litwini ok. 5 %. Tak więc partyzantka polska na tym terenie w czasie wojny miała niezłe terenowe oparcie (przede wszystkim aprowizacyjne). Jednak sytuacja polityczna, a co za tym idzie wojenne relacje z bolszewikami były co najmniej trudne (Sowieci grabili wsie, mordowali ludzi),Major zatem poza walką z Niemcami, bronił Polaków. Pewnie dlatego nie doszło do pogromów, takich jak na zachodniej Ukrainie (rzeź wołyńska). Po wojnie, w ciągu kilku lat, udawało mu się wymykać ubekom. Niestety w końcu został aresztowany i zamordowany. Z dokumentem powinien zapoznać się każdy Polak, aby pamięć o ludziach nieszczędzących swej ofiary życia dla demokratycznego państwa, mogła przetrwać jak najdłużej. Biografia jest bardzo dobrze udokumentowana.

Wydana w 1988 r. biografia majora Zygmunta Szendzielarza pseudonim "Łupaszka" stanowi zwierciadlane odbicie wielu tragicznych losów żołnierzy Armii Krajowej. Pośmiertnie awansowany na podpułkownika, dowodził Wileńską Brygadą AK. Przedwojenne województwo wileńskie zamieszkiwała w przeważającej części ludność pochodzenia polskiego, Białorusini, Żydzi i Litwini stanowili w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
872
859

Na półkach: ,

Biografia Zygmunta Szendzielarza pseudonim "Łupaszka". Patrioty, człowieka odważnego ale i wielowymiarowego. Książka trudna – nie ze względu na użyty język bo ten jest potoczny, taki opowiadany. Trudna bo ciężka jest historia którą opisuje. Zygmunt Szendzielarz – oficer Wojska Polskiego, partyzant okręgu Wileńskiego. Walczył z Niemcami, sowietami a później z komunistycznymi żołnierzami polskimi. Choć o tym nie wiedział jego walka nie mogła być wygrana. Z czasem dochodziło to do niego, zwłaszcza po zakończeniu wojny kiedy perspektywa nowej III wojny znacząco się oddalała. I to był największy jego dramat jak i dramat jego żołnierzy. Ta książka pięknie to pokazuje. Dla mnie fascynujące były opowieści o zwyczajnym prostym życiu jakie prowadzili żołnierze Łupaszki będąc już w partyzantce. Trochę jakby dzielili swoje życie między rodzinę, a las. Wiedział, że nie wygra ale „grał” dalej. Prowadzony obowiązkiem względem ojczyzny a może osobowością hazardzisty? Książka pięknie to uwidacznia.
Jest prosta, taka zwyczajna, a jednak miejscami okrutna bo i okrutny los spotkał tych dzielnych żołnierzy.

Biografia Zygmunta Szendzielarza pseudonim "Łupaszka". Patrioty, człowieka odważnego ale i wielowymiarowego. Książka trudna – nie ze względu na użyty język bo ten jest potoczny, taki opowiadany. Trudna bo ciężka jest historia którą opisuje. Zygmunt Szendzielarz – oficer Wojska Polskiego, partyzant okręgu Wileńskiego. Walczył z Niemcami, sowietami a później z komunistycznymi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2475
697

Na półkach: ,

Nie często mi się przytrafia wracać do raz przeczytanych książek. Tym razem jednak zadecydował przypadek. Dawno temu czytałem książkę o Łupaszce wydaną jeszcze w tzw. drugim obiegu. Ba! Nawet ją posiadam. Tyle, że latka lecą, pamięć nie ta i zapomniałem, że tę lekturę mam zaliczoną. Ale powtórki nie żałuję. Książka Fikusa nie jest historycznym nudziarstwem, jakich wiele. To nie ciężkostrawna monografia jednej z najbardziej znanych postaci partyzanckich II wojny światowej i niepodległościowego oporu przeciwko sowietyzacji Polski. Fikus, w przeciwieństwie do obecnej mody, nie napisał apologii, nie gloryfikuje bezkrytycznie żołnierza niezłomnego. Pokazuje tragizm wyborów, często beznadziejnych wyborów tych, którzy stanęli w obliczu walki przeciwko dwóm wrogom. Świetnie napisane i wstrząsające. Polecam!

Nie często mi się przytrafia wracać do raz przeczytanych książek. Tym razem jednak zadecydował przypadek. Dawno temu czytałem książkę o Łupaszce wydaną jeszcze w tzw. drugim obiegu. Ba! Nawet ją posiadam. Tyle, że latka lecą, pamięć nie ta i zapomniałem, że tę lekturę mam zaliczoną. Ale powtórki nie żałuję. Książka Fikusa nie jest historycznym nudziarstwem, jakich wiele. To...

więcej Pokaż mimo to

avatar
572
323

Na półkach: ,

"Łupaszka" to pseudonim partyzancki jednego z najdzielniejszych, najwierniejszych i najbardziej ofiarnych żołnierzy Polski Podziemnej.

Ulotka jaką pisał major Zygmunt Szendzielasz "Łupaszka"do ludności na terenach których działał.
"Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród, a ludzi takich mamy, którzy i słowa głośno nie mogą powiedzieć, bo UB wraz z kliką oficerów sowieckich czuwa. Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości"
POLECAM!

"Łupaszka" to pseudonim partyzancki jednego z najdzielniejszych, najwierniejszych i najbardziej ofiarnych żołnierzy Polski Podziemnej.

Ulotka jaką pisał major Zygmunt Szendzielasz "Łupaszka"do ludności na terenach których działał.
"Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. My chcemy, by...

więcej Pokaż mimo to

avatar
542
523

Na półkach: , , ,

Książka biograficzna, więc autor po prostu opisał to, co było. Ogromne wrażenie robi nie język czy używane zwroty, ale po prostu opisywana historia. Zygmunt Szendzielarz - niesamowita postać i autorytet na dzisiejsze czasy, o którym warto nauczać i opowiadać.

Książka biograficzna, więc autor po prostu opisał to, co było. Ogromne wrażenie robi nie język czy używane zwroty, ale po prostu opisywana historia. Zygmunt Szendzielarz - niesamowita postać i autorytet na dzisiejsze czasy, o którym warto nauczać i opowiadać.

Pokaż mimo to

avatar
95
95

Na półkach: ,

Historia życia Zygmunta Szendzielorza "Łupaszka" od początków kariery wojskowej,tragicznego września 1939 roku,działalności konspiracyjnej w Okręgu Wileńskim.Podstępnej działalności partyzantki sowieckiej(wymordowanie oddziału "Kmicica")i zmiany terenu działania(Białostockie).Walka z NKWD,LWP,UB i MO zakończona aresztowaniem w Poroninie,więzienie na warszawskim Mokotowie,wyrok śmierci i egzekucja w 1951 roku.Jeden z wielu Wyklętych o których nie wiadomo nawet gdzie mają swoją mogiłę.

Historia życia Zygmunta Szendzielorza "Łupaszka" od początków kariery wojskowej,tragicznego września 1939 roku,działalności konspiracyjnej w Okręgu Wileńskim.Podstępnej działalności partyzantki sowieckiej(wymordowanie oddziału "Kmicica")i zmiany terenu działania(Białostockie).Walka z NKWD,LWP,UB i MO zakończona aresztowaniem w Poroninie,więzienie na warszawskim...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1167
260

Na półkach: , , ,

Przypomniane po latach...
Przesłuchane ponownie w 2015. Pomimo "ale" książka się jednak broni.

Przypomniane po latach...
Przesłuchane ponownie w 2015. Pomimo "ale" książka się jednak broni.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    43
  • Chcę przeczytać
    39
  • Posiadam
    11
  • 2019
    4
  • Audiobook
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • Historia, polityka i okolice
    2
  • Audiobooki
    2
  • *2020
    1
  • Trzy nogi
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pseudonim "Łupaszka"


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne