Pseudonim "Łupaszka"

Wydawnictwo: Agencja Omnipress
83-85028-42-0
historia
Camillos

"Łupaszka" to pseudonim partyzancki jednego z najdzielniejszych, najwierniejszych i najbardziej ofiarnych żołnierzy Polski Podziemnej, który do końca walczył o niepodległą i suwerenną Rzeczpospolitą z wszystkimi jej wrogami - zewnętrznymi i wewnętrznymi. Nie złożył broni, gdy zamiast upragnionej wolności z Zachodu przyszło zniewolenie ze Wschodu - siłą bagnetów Armii Czerwonej narzucona i nigdy przez naród nie zaakceptowana samozwańcza władza, wymuszająca posłuch masowym terrorem. Desperaci, którzy wystąpili zbrojnie przeciwko tej władzy, okrzyczani zostali mianem "bandytów". "Łupaszka" należał do "bandytów" najgroźniejszych i najsławniejszych. Jego leśne imię w komunistycznej propagandzie stało się synonimem wilka, którym straszy się i dzieci, i dorosłych. (...)
O drodze życia i walki legendarnego dowódcy V Wileńskiej Brygady AK, tzw. Brygady Śmierci, majora Zygmunta Szendzielarza - "Łupaszki" mówi ta książka.

źródło opisu: Omnipress, 1990

źródło okładki: zdjęcie autorskie

paweł | 2015-10-11
Przeczytana: 11 października 2015

"Łupaszka" to pseudonim partyzancki jednego z najdzielniejszych, najwierniejszych i najbardziej ofiarnych żołnierzy Polski Podziemnej.

Ulotka jaką pisał major Zygmunt Szendzielasz "Łupaszka"do ludności na terenach których działał.
"Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród, a ludzi takich mamy, którzy i słowa głośno nie mogą powiedzieć, bo UB wraz z kliką oficerów sowieckich czuwa. Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości"
POLECAM!

żabot | 2016-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Nie często mi się przytrafia wracać do raz przeczytanych książek. Tym razem jednak zadecydował przypadek. Dawno temu czytałem książkę o Łupaszce wydaną jeszcze w tzw. drugim obiegu. Ba! Nawet ją posiadam. Tyle, że latka lecą, pamięć nie ta i zapomniałem, że tę lekturę mam zaliczoną. Ale powtórki nie żałuję. Książka Fikusa nie jest historycznym nudziarstwem, jakich wiele. To nie ciężkostrawna monografia jednej z najbardziej znanych postaci partyzanckich II wojny światowej i niepodległościowego oporu przeciwko sowietyzacji Polski. Fikus, w przeciwieństwie do obecnej mody, nie napisał apologii, nie gloryfikuje bezkrytycznie żołnierza niezłomnego. Pokazuje tragizm wyborów, często beznadziejnych wyborów tych, którzy stanęli w obliczu walki przeciwko dwóm wrogom. Świetnie napisane i wstrząsające. Polecam!

Przemysław Zyra | 2014-12-02
Przeczytana: 2012 rok

Książka biograficzna, więc autor po prostu opisał to, co było. Ogromne wrażenie robi nie język czy używane zwroty, ale po prostu opisywana historia. Zygmunt Szendzielarz - niesamowita postać i autorytet na dzisiejsze czasy, o którym warto nauczać i opowiadać.

juryca | 2013-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2013

Historia życia Zygmunta Szendzielorza "Łupaszka" od początków kariery wojskowej,tragicznego września 1939 roku,działalności konspiracyjnej w Okręgu Wileńskim.Podstępnej działalności partyzantki sowieckiej(wymordowanie oddziału "Kmicica")i zmiany terenu działania(Białostockie).Walka z NKWD,LWP,UB i MO zakończona aresztowaniem w Poroninie,więzienie na warszawskim Mokotowie,wyrok śmierci i egzekucja w 1951 roku.Jeden z wielu Wyklętych o których nie wiadomo nawet gdzie mają swoją mogiłę.

archiwista_cyklista | 2013-09-28
Przeczytana: 2013 rok

Przypomniane po latach...
Przesłuchane ponownie w 2015. Pomimo "ale" książka się jednak broni.

MaciekK | 2017-12-31
Fernandez | 2017-09-22