Fizyka podróży międzygwiezdnych.

Okładka książki Fizyka podróży międzygwiezdnych.
Lawrence M. Krauss Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki astronomia, astrofizyka
183 str. 3 godz. 3 min.
Kategoria:
astronomia, astrofizyka
Seria:
Na ścieżkach nauki
Tytuł oryginału:
The Physics of Star Trek
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
1996-10-15
Data 1. wyd. pol.:
1996-10-15
Liczba stron:
183
Czas czytania
3 godz. 3 min.
Język:
polski
ISBN:
8386868732
Tłumacz:
Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok
Tagi:
astrofizyka astronautyka kosmologia star trek
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
133 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
612
569

Na półkach: ,

Rozważania, które ze startrekowych urządzeń są do urzeczywistnienia, a które naruszają prawa przyrody, przynajmniej te znane naukowcom.

Co jest paliwem statku kosmicznego? Mieszanina materii z antymaterią. Jak statek kosmiczny zdobywa antymaterię? Zmieniając znaki „urządzenie do odwracania ładunku kwantowego” z protonów robi antyprotony. Zabrzmiało jak któryś z wynalazków Trurla i Klapaucjusza. „Szczególnie zabawne jest to, że inżynierowie Floty dodają później do tych naładowanych elektrycznie jąder antyelektrony (pozytony), tworząc neutralne atomy ciężkiego antywodoru - prawdopodobnie dlatego, że neutralne antyatomy wydają się scenarzystom Star Trek łatwiejsze do przechowania niż naładowane elektrycznie antyjądra. (...). Niestety, stwarza to poważne problemy z przechowywaniem antywodoru, ponieważ pola magnetyczne, które są absolutnie nieodzowne do utrzymywania dużych ilości antymaterii, działają tylko na obiekty naładowane elektrycznie!”
Cóż, przedobrzyli.
„Enterprise dokuje w Ciągu Remmleranskim, aby poddać się "usuwaniu barionów". Wygląda na to, że te cząstki osadzają się na konstrukcjach statku w wyniku długotrwałej podróży z prędkościami czasoprzestrzennymi i muszą zostać usunięte. Podczas tego „odkurzania” załoga musi się ewakuować, ponieważ wiązka oczyszczająca jest zabójcza dla żywej tkanki. Nie da się jednak ukryć, że jedynymi stabilnymi barionami są protony i neutrony, tworzące jądra atomowe. Ponieważ wszystko, co widzimy, składa się z tych cząstek, po usunięciu ich z Enterprise nie zostałoby ze statku zbyt wiele na następne odcinki.”
Też dobre.
Czy w teleportacji obiekt zostaje zenergetyzowany i wysłany w całości? Stanowiło by to kłopot, gdyż masa 50 kg odpowiada energii około gigatony trotylu. Czy wysyłana jest jedynie wiadomość o jego budowie, na podstawie której zostaje zmaterializowany z jakiejś innej materii w miejscu docelowym? Wtedy zostałby podwojony, jak Termofeles z planety Bżutów w „Dziennikach Gwiazdowych” (to moje porównanie, gdyż Stanisław Lem, jak zwykle, opisał to dużo wcześniej).
I wiele innych temuż podobnież.

Z epilogu:
„I to by było wszystko, jeśli chodzi o błędy i fizykę. Jeżeli nie wymieniłem Twojego ulubionego błędu w serialu lub nie nawiązałem do Twojej ulubionej dziedziny fizyki, możesz przesłać swe uwagi memu wydawcy. Jeśli uzbiera się ich wystarczająco dużo, pomyślimy, podobnie jak w przypadku serialu Star Trek, o dalszym ciągu. Mam już nawet tytuł: "Fizyka podróży międzygwiezdnych II: Gniew Kraussa".”

Rozważania, które ze startrekowych urządzeń są do urzeczywistnienia, a które naruszają prawa przyrody, przynajmniej te znane naukowcom.

Co jest paliwem statku kosmicznego? Mieszanina materii z antymaterią. Jak statek kosmiczny zdobywa antymaterię? Zmieniając znaki „urządzenie do odwracania ładunku kwantowego” z protonów robi antyprotony. Zabrzmiało jak któryś z wynalazków...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    258
  • Przeczytane
    172
  • Posiadam
    65
  • Popularnonaukowe
    12
  • Na ścieżkach nauki
    8
  • Nauka
    6
  • Ulubione
    5
  • Do kupienia
    4
  • Chcę w prezencie
    4
  • Teraz czytam
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Fizyka podróży międzygwiezdnych.


Podobne książki

Przeczytaj także