Medytacje o życiu godziwym

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
83-214-0360-3
filozofia i etyka

Pozycja ta jest zbiorem wykładów dotyczących szeroko rozumianej etyki. Te chwilami proste myśli zachowują swą aktualność również dziś. „Że prawość, męstwo, dobre serce godnie są szacunku a oszukaństwo, głoszenie kłamstwa ze strachu, znęcanie się nad słabszymi – godne pogardy, to jest równie oczywiste jak to, że cukier jest słodki, a sól słona. I nie potrzeba żadnych uzasadnień pozaludzkich, pozaspołecznych (…)” – pisze Tadeusz Kotarbiński.

Książka jest podzielona na rozdziały-hasła, np. cel i sens życia; życie zgodne z naturą; krótkość życia; co robić, a czego nie robić. Autor rozpoczyna każdy rozdział od podstawowych definicji, wyjaśnień, aby dalej omawiać temat. Układ taki przypomina lekcje/wykłady. Książkę mogę polecić osobie, która ma naturę skłonną do refleksji i wcześniej zajmowała się już etyką, bo w przeciwnym wypadku znudzony czytelnik odłoży książkę nieprzeczytaną.

Stepan_Astachow | 2017-03-21

Piękny język Kotarbińskiego sprawia, że oczarowany czytelnik płynie przez tę książkę niesłychanie szybko, pomimo wysoce trudnych kwestii, m.in. eutanazji, do której Profesor miał stosunek pozytywny, znęcania się nad zwierzętami, problematyką kary śmierci tudzież miłości i przyjaźni. Gros poruszanych tematów; wciąż aktualnych.

Marek | 2016-03-16

Chrześcijaństwo bez Boga i bez uzasadnienia.Załozenia etyczne a priori.

Mikolaj Frycz | 2016-08-14
Na półkach: Przeczytane, Filozofia
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Po "Medytacje..." prof.Kotarbińskiego sięgnąłem, gdyż znajdowały się one w zbiorze lektur polecanych co do tematu mojego eseju na Olimpiadę Filozoficzną. Temat - "Dobre życie w XXI wieku". Książka ta nie przybliżyła mnie do skończenia tematu, a za najlepsze jej fragmenty uważam te, w których autor przytacza przykłady hinduskiej filozofii.
Pozwoliłem sobie pominąć rozdział "Wychowanie moralne w programie socjalistycznym" - możliwe, że w nim zawarte są jakieś smaczki.

DanielS | 2017-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2017

"Świetne kąski" zmuszające do refleksji nad życiem. To co lubie najbardziej z mojej życiowej biblioteczki.

Paweł | 2017-05-25
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane