Medytacje o życiu godziwym

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
83-214-0360-3
filozofia i etyka

Pozycja ta jest zbiorem wykładów dotyczących szeroko rozumianej etyki. Te chwilami proste myśli zachowują swą aktualność również dziś. „Że prawość, męstwo, dobre serce godnie są szacunku a oszukaństwo, głoszenie kłamstwa ze strachu, znęcanie się nad słabszymi – godne pogardy, to jest równie oczywiste jak to, że cukier jest słodki, a sól słona. I nie potrzeba żadnych uzasadnień pozaludzkich, pozaspołecznych (…)” – pisze Tadeusz Kotarbiński.

Książka jest podzielona na rozdziały-hasła, np. cel i sens życia; życie zgodne z naturą; krótkość życia; co robić, a czego nie robić. Autor rozpoczyna każdy rozdział od podstawowych definicji, wyjaśnień, aby dalej omawiać temat. Układ taki przypomina lekcje/wykłady. Książkę mogę polecić osobie, która ma naturę skłonną do refleksji i wcześniej zajmowała się już etyką, bo w przeciwnym wypadku znudzony czytelnik odłoży książkę nieprzeczytaną.

Marek | 2016-03-16

Chrześcijaństwo bez Boga i bez uzasadnienia.Załozenia etyczne a priori.

Mikolaj Frycz | 2016-08-14
Na półkach: Filozofia, Przeczytane
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Po "Medytacje..." prof.Kotarbińskiego sięgnąłem, gdyż znajdowały się one w zbiorze lektur polecanych co do tematu mojego eseju na Olimpiadę Filozoficzną. Temat - "Dobre życie w XXI wieku". Książka ta nie przybliżyła mnie do skończenia tematu, a za najlepsze jej fragmenty uważam te, w których autor przytacza przykłady hinduskiej filozofii.
Pozwoliłem sobie pominąć rozdział "Wychowanie moralne w programie socjalistycznym" - możliwe, że w nim zawarte są jakieś smaczki.

nika-o2o6 | 2016-12-02
Przeczytana: maj 2003
orestesgaolin | 2016-02-01
Przeczytana: 2010 rok
    Erotykon
    Jan Kochanowski, Henryk Sienkiewicz, Jan Lechoń, Tadeusz Boy-Żeleński, Cyprian K...
    Rytmy i rymy
    Tadeusz Kotarbiński